Hľadať

V bratislavskej Savoy Gallery sa predstaví jeden z najúspešnejších slovenských sochárov

V bratislavskej Savoy Gallery sa predstaví jeden z najúspešnejších slovenských sochárov

Patrí k najvýznamnejším predstaviteľom slovenského sochárstva. Jeho nevšedné diela z bronzu stelesňujú odvahu, silu a vytrvalosť. Venuje sa však i kresbe a voľnej výtvarnej tvorbe. Akademický sochár, maliar a grafik Ján Ťapák predstaví svoju tvorbu od 17. mája v novej galérii moderného umenia v centre Bratislavy, Savoy Gallery, počas výstavy s názvom Špirála.

 

Názov výstavy je odvodený od jedného z autorových výrazných diel a priliehalo vystihuje jeho doterajšiu tvorbu. Špirála je symbolom všetkých myšlienok, námetov a inšpirácií, ktoré umelca sprevádzali počas jeho doterajšej umeleckej dráhy.  Návštevníci galérie sa tak od 17.5. do 21.6. môžu tešiť na prierez Ťapákovej vrcholnej tvorby vo forme ucelenej kolekcie bronzových sôch. Viaceré z nich budú doplnené o jedinečné kresby, vďaka ktorým budú môcť návštevníci porovnať pôvodnú autorovu víziu diela s jeho finálnou podobou. „Myšlienku treba dostať na papier, rozfázovať a naznačiť si ďalší postup. Kresba je tak nevyhnutnou súčasťou tvorby. Postupne som prišiel na to, že po zväčšení je kresba zaujímavá sama o sebe a predstavuje  protipól k priestorovým dielam,“ hovorí umelec.

Ján Ťapák svoje sochy vytvára dvomi spôsobmi – odlievaním a zváraním. Pri technike zvárania vychádza z rozmerných bronzových plátov, ktoré je potrebné žíhať, tvarovať do požadovaného tvaru a následne precízne spájať. Odlievaniu v zlievarni zasa predchádza modelovanie sochy z hliny, vosku či plastelíny. Tvorba bronzových sôch je preto často fyzicky veľmi náročná: „Pri práci ma ženie myšlienka finálneho diela a únavu či bolesť si vždy uvedomím, až keď je socha dokončená. Dovtedy sa plne koncentrujem na tvorivú činnosť,“ povedal umelec, ktorý sa sochárstvu venuje už takmer 30 rokov. Za ten čas sa vypracoval medzi špičku na slovenskej umeleckej scéne. Málokto však vie, že začiatky jeho kariéry sú spojené s umeleckým súborom Lúčnica, v ktorom pôsobil ako tanečník: „Lúčnica formovala môj život, naučila ma poriadku a kázni a do istej miery stále ovplyvňuje moju tvorbu. Pri formovaní sôch využívam skúsenosti a námety z tanečných figúr a týmto spôsobom vnášam dynamiku do statickej sochy.“

Unikátne bronzové sochy, ktoré v sebe spájajú dramatický pohyb so silou a majestátnosťou bronzu budú môcť návštevníci vidieť počas výstavy Špirála v Savoy Gallery až do 21. júna. Galéria je otvorená denne od 10:00 do 18:00 a vstup je bezplatný.

 

Ján Ťapák

 Akademický sochár Ján Ťapák sa narodil v roku 1962 v Bratislave a od roku 1989 sa venuje sochárstvu, kresbe a voľnej výtvarnej tvorbe. V roku 1996 vytvoril scénu pre Slovenské národné divadlo (balet: I. Stravinskij – Svätenie jari). V roku 2004 mu bolo udelené štipendium The Pollock – Krasner Foundation. V roku 2010 zorganizoval veľkú výstavu „Samuraji“, nad ktorou prebral patronát japonský veľvyslanec Yoshio Nomoto.

Medzi významné diela patrí aj jeho socha „Slovensko, srdce Európy“, ktorú vytvoril pre OSN v Nairobi a päťmetrová monumentálna bronzová socha „Knieža Laborec“ pre slovenskú dedinu Habura. Ako výtvarník sa zúčastnil na výtvarnom dotvorení slovenského pavilónu EXPO 2000 Hannover. Má za sebou niekoľko desiatok spoločných aj samostatných výstav a jeho výtvarné diela sú zastúpené v súkromných zbierkach v USA, Fínsku, Nemecku, Taliansku a Rakúsku.  

 

Savoy Gallery

Savoy Gallery je galéria moderného umenia, ktorej cieľom je sprostredkovať bližší pohľad na súčasné výtvarné umenie vo všetkých jeho formách od maľby, cez kresbu, grafiku a sochárstvo až po umelecké remeslo. Zámerom galérie je podporovať tvorbu nielen uznávaných umelcov, ale aj začínajúcich autorov zo Slovenska i zahraničia,  a tým prispievať ku zvyšovaniu významu výtvarného umenia.

Vďaka svojej činnosti zahŕňajúcej publikáciu výstavných katalógov galéria podporuje prehlbovanie dialógu medzi umelcami a verejnosťou a zdôrazňuje potrebu a hodnotu výtvarného umenia. Savoy Gallery prezentuje umelecké diela predovšetkým prostredníctvom krátkodobých výstav, vďaka čomu môže návštevníkom poskytnúť bohatší a rôznorodejší pohľad na súčasnú výtvarnú scénu.

 

MM

Fotografia: Press

 

http://savoygallery.sk

 

Mohlo by sa Vám páčiť