Autentické príbehy, nadčasové témy

V objatí smaragdov

0
V objatí smaragdov

Páči sa vám fascinujúci lesk a tajomná krása smaragdov? Už oddávna sa traduje, že obdivovatelia týchto zeleno sfarbených drahokamov patria ku spoločenskej elite. Sú to kamene kúzelníkov a vládcov, ale tiež bohov a liečiteľov. Mnohé svetové múzeá zdobia prekrásne sošky a šperky práve so vsadeným smaragdom. Aj vychýrení klenotníci siahajú po týchto vzácnych kameňoch čoraz častejšie než po zafíroch, či rubínoch.

Chvíľka v zelenom kráľovstve

Kapitálová banka v Bogote. Práve na tomto mieste môžeme obdivovať najrozsiahlejšiu zbierku smaragdov na svete. Žiaria s takou intenzitou akoby chceli oslepiť zraky všetkých navôkol. Ich tajomnej kráse podľahli nielen mocní vladári, ale aj ľudia bez titulov a hodností. Kolumbijská banka ukrýva množstvo takýchto „kamienkov“. Vážia od 220 do 1796 karátov. K tým najvzácnejším patrí fascinujúci smaragd Trapiche, ktorého znalci poznajú ako Dávidovu hviezdu.

small

Tradícia ťažby týchto drahokamov pretrváva v Kolumbii už niekoľko storočí. Krajine sa v tomto smere darí dokonca natoľko, že okupuje vrchol svetového rebríčka. Prvýkrát sa však smaragdy spomínajú v súvislosti s Červeným morom a Egyptom. Obľúbené boli počas vlády faraóna Sesostrisa III. i známej Kleopatry. Legenda hovorí, že drahé kamene ležali hlboko v zemi, pretože sa báli denného svetla.

Keď minerál je cennejší než diamant

Aj smaragdom sa pripisovala tajomná moc. Ľuďom prinášali šťastie, dokonca in pomáhali zotaviť sa z problémov. Kmene žijúce v oblasti Južnej Ameriky považovali zelené kamene za posvätné. V príbehoch španielskych dobyvateľov sa spomína, že jeden unikátny smaragd vážiaci 3 kilogramy, býval ukrytý v chráme duchovného Umina. Indiánski kňazi chránili vzácny kameň pred votrelcami.

small_1

Smaragdy si ctili aj zástupcovia šľachtických rodov a dynastií. Pokiaľ mal drahokam sýtu zelenú farbu, vážil viac než 5 karátov a nevykazoval žiadne chyby, schoval do vrecka aj diamant. Napríklad iránska cisárovná Fera vlastnila trojitú korunu vyzdobenú výlučne smaragdmi. O mughalskom vládcovi Džahángírovi zasa koluje chýr, že si nechal vysekať kalich zo smaragdového monolitu. Táto vzácna starožitnosť je v súčasnosti uložená vo washingtonskom múzeu.

Hviezdy, ktoré milujú smaragdy

Viete, že aj slávna Elizabeth Taylor obdivovala smaragdy? Všetko zapríčinil zásnubný dar od budúceho manžela Richarda Burtona. Po nádhernej brošni nasledoval prsteň, náramok i náušnice – a čuduj sa svete, každý zo šperkov mal vsadený kameň so zeleným leskom. Aj ďalšie úspešné ženy – Maria Callas, Marlene Dietrich a Grace Kelly zahoreli vášňou ku smaragdom. Obľubovali predovšetkým luxusné klenoty od spoločnosti Van Cleef & Arpels.

small_2

O tom, že táto značka ide s dobou, svedčí aj nehynúca priazeň dvoch jagavých hviezd súčasnosti – Julie Roberts a Angeliny Jolie. Šperky so vsadenými smaragdmi sú tiež vďačným predmetom aukcií. Známa klenotnícka firma Cartier poskytla v rokoch 1987, resp. 1989 do dražby prsteň a náhrdelník práve so zeleným kameňom. S nájdením vhodných majiteľov týchto šperkov nebol ani ten najmenší problém.

Marcel Letko
Photos: Press
http://gemstone.org