Autentické príbehy, nadčasové témy

V predajni, kde sa budete cítiť ako vo vlastnej obývačke

0
V predajni, kde sa budete cítiť ako vo vlastnej obývačke

Rozhovor, ktorý som absolvoval usadený v pohodlnom kresle, obklopený pestrofarebnými etiketami usmievajúcimi sa z fliaš rôznych tvarov a veľkostí, mi dokonale chutil. Veď akoby aj nie! Už len pohľad na tekuté poklady vo mne vzbudzoval chuť okamžite si niečo kúpiť. Pri tom som sa zhováral s príjemnými konateľmi spoločnosti Slainte – Martinom Pagáčom a Niou Kováčikovou, ktorí ma uviedli do sveta, kde sa vodka „sypala“, víno lialo a whisky mámilo svojou jedinečnou arómou.

 

Na úvod by som sa rád spýtal na vznik vašej spoločnosti. Aké pohnútky, ciele vás priviedli k rozhodnutiu vytvoriť spoločnosť Slainte?

Obaja sme v minulosti pracovali v oblasti predaja alkoholu. Počas tohto obdobia sme nazbierali rôzne skúsenosti, ktoré nás postupne formovali v názoroch, ako to chceme a nechceme robiť. Hneď ako sa naskytla možnosť prenajať si vhodné reprezentatívne priestory, sme sa pustili do tvorby plánu predajne. Keďže sme milovníci škótskej whisky, názov bol jednoznačný: SLAINTE! (na zdravie, pozn. red.)

Predpokladám, že v oblasti obchodu s alkoholickými nápojmi ste nazbierali množstvo skúseností, ktoré viedli k vzniku mimoriadne exkluzívneho obchodu. Ten sa môže okrem výbornej ponuky pochváliť aj príjemným prostredím. Čo všetko ste museli zvládnuť, aby obchod vznikol?

V prvom rade to bola otázka financií, ktorú sme podcenili a doteraz ju musíme riešiť. V druhom rade sme museli odhadnúť rozmiestnenie políc – čo sme tiež „netrafili“ tak ako sme zamýšľali. No časom sme zistili, že je to výborné riešenie. Zvládli sme aj nesplnené sľuby mnohých dodávateľov, ktorí nás ubezpečovali – „pomôžeme vám, len otvorte“. Otvorili sme a tých, čo nás podporili, bolo veľmi, veľmi málo. Keby sme vedeli, s čím všetkým budeme bojovať, určite by sme sa na to pripravili inak. Aj do dnešného dňa prekonávame prekážky, ktoré vznikli ešte na začiatku, vďaka našim nesprávnym odhadom.

Predajňa a „predajňa“ predstavuje diametrálny rozdiel. Som rád, že som mal možnosť navštíviť vás a osobne sa presvedčiť o tom, v čom je ukrytá vaša sila. Na rozdiel od klasických obchodov s podobným tovarom, kde zákazník často nevie, čo si vybrať, som sa u vás cítil ako doma a najmä – dostal som odbornú pomoc pri výbere toho správneho tovaru. Na ktoré aspekty kladiete najväčší dôraz? V čom spočíva výhoda pre zákazníka, ktorý si vybral práve vás?

Snažíme sa čo najviac priblížiť k cieľovým predstavám zákazníka. Mnohí vôbec netušia, aký alkohol pijú ich priatelia alebo gratulanti, ktorým darček potrebujú zaobstarať. Najväčší dôraz preto kladieme na snahu pomôcť každému klientovi s výberom. Zákazníkom sa snažíme podať čo najpresnejšie informácie, aby sme naplnili jeho očakávania a aby ocenil náš osobný aj odborný prístup. Takisto aj milovníkom konkrétneho segmentu, napríklad rumu, sa snažíme vždy podľa jeho chuťových preferencií ponúknuť množstvo informácií, aby mal vždy z čoho vyberať. Neustále sa vzdelávame v oblasti všetkých aspektov alkoholu (v Škótsku sme absolvovali Diageo Master class, v Budapešti a vo Viedni produktové školenia škótskej whisky, v Bordeaux rum class a mnoho ďalších).

Vo svojom portfóliu máte rôzne druhy alkoholických nápojov, od vín až po široký záber destilátov – ovocných, whisky, rumov, koňakov, vodiek. Viem, že mnohé prevádzky a výrobcov ste aj osobne navštívili. Napríklad výrobcov kvalitnej škótskej whisky. Mohli by ste nás aspoň stručne previesť týmto svetom? Poodhalíte tajomstvo, ako whisky získava svoju nezameniteľnú arómu a chuť?

Pálenica Springbank  v Campletown je jednou z najprístupnejších páleníc, kde okrem klasickej prehliadky dostane široká verejnosť tie najdetailnejšie informácie. Vynikajúci sprievodcovia sú hádam v každej pálenici v Škótsku, no moje srdce je určite v Springbanku, kde je možné pozrieť sa až pod „pokrievku“. Každá značka a pálenica má vlastné „know-how“, prečo chutí tak ako chutí. Ovplyvňuje to množstvo faktorov: typ vody, druh obilia, pomer hrubozrnnosti mletia obilia, spôsob fermentovania, druh kvasiniek, dĺžka a spôsob sušenia obilia (vzduchom či rašelinou), rmutovanie, druh kotla, spôsoby destilácie, miešanie vyzretej whisky, použité sudy… Tých faktorov je obrovské množstvo. Arómu a chuť whisky dodávajú predovšetkým medené kotly, predtým spôsob sušenia obilia (štandardne sú to dva až tri dni, no u dymovej škótskej sú to aj dva týždne, počas ktorých obilie nasiakne abnormálne množstvo rašelinovej chuti). Dôležitým faktorom je v neposlednom rade aj druh a veľkosť sudu.

Ktoré druhy a v ktorých sezónach roka sa najlepšie predávajú? Prečo sa, napríklad, niektoré druhy destilátov predávajú lepšie počas zimy, a niektoré len v lete?

Slovenskou zimnou klasikou sú silné ovocné destiláty, ale tiež rum a škótske whisky z Islay –  silné a dymové, ktoré sú tiež príjemným spoločníkom počas zimných večerov. Z vín víťazia v zimnom období ťažšie červené vína typu Brunello či Cabernet. Letnou láskou sú sauvignony z Nového sveta, svieže odrody Pesecká leánka, rizlingy. Počas leta zákazníci preferujú skôr osviežujúce a ľahké nápoje.

 

O rumoch by sa dalo zhovárať veľmi dlho, pretože v poslednom období si nachádzajú čoraz častejšie svojich prívržencov a fanúšikov. Čo sa ukrýva za ich popularitou? Prečo práve rum, a nie koňak?

Keď sa otvorili možnosti lacnejšieho cestovania do sveta a ceny leteniek klesli na prijateľné ceny, karibská exotika otvorila svoju náruč turistom. A práve tu Slováci okúsili, čo je to pravý karibský rum z cukrovej trstiny. Pre jeho jemnosť, ľahkosť, vyváženosť a cenovú prijateľnosť si ho obľúbili. Je to obrovský rozdiel v porovnaní s tým, čo sme v minulosti poznali ako rum – tuzemský um! Kým „tuzemák“ je liehovina, rum sa vyrába z pravej cukrovej trstiny, či už v oblasti Karibiku, alebo kdekoľvek inde. Často sa na dozrievanie rumov používajú sudy po rôznych vínach, koňakoch, sherry, whisky, čo rumu pridáva na palete chutí. Macerujú sa v ňom rôzne ovocia (banány, ananásy…), v procese dozrievania sa zas pridávajú struky vanilky, škorice či sušené hrozienka. Všetky tieto prísady výrazne menia chuť a dodávajú rumu pridanú hodnotu. No neochutnajte ho!

Rovnako aj svet whisky je zaujímavý. Veď poznáme rôzne druhy – škótsku, írsku, kanadskú, japonskú či americkú. Ktoré z nich vyhľadávajú tí najskalnejší milovníci whisky?

V Slainte Fine Spirits vedú jednoznačne škótske whisky a írske „whiskey“. Na trh pravidelne prinášame limitované edície whisky od spoločností nezávislých „plniteľov“ fliaš, čo je najvyššia možná kvalita škótskej: viac ako 40 % alkoholu, často je „škótska“ dokončovaná v sudoch po vínach, neprifarbovaná a nekaramelizovaná ako je to často u komerčnej whisky. Tí, čo žili v Írsku, zas zo zvyku alebo sentimentu inklinujú k írskej „whiskey“. V porovnaní so škótskou je jemnejšia a uhladenejšia.

Pre obchod a celkovo úspešný život patria k dôležitým aspektom úspechu rozvoj a plány do budúcnosti. Na čo by ste sa chceli sústrediť v budúcnosti? Máte nejaké nesplnené plány, ktoré čakajú na realizáciu?

Tých plánov by bolo! V prvom rade intenzívne pracujeme na dokončení a spustení e-shopu. Ten nám momentálne zaberá najviac energie a času. Chceme navštíviť ďalšiu časť Škótska (ostrovy Orkeny, Isle of Sky a časť Speyside) a  miestne pálenice, čo sľubuje nezabudnuteľné zážitky. Keď tam raz zavítate, hlboko v srdci a v pamäti vám zostanú zapísané vône, chute, vietor, vzduch či miestna atmosféra. Po návšteve páleníc sme vždy plní elánu a chuti ešte viac sa priblížiť k milovníkom whisky.

V apríli nás čaká Maurícius a miestne rumové pálenice. Okrem mora sa máme na čo tešiť.

Pripravené máme aj plány do budúcnosti Slainte Fine Spirits, no nebudeme ich prezrádzať. Všetko má svoj čas.

Peter Fritz
Fotografie: Archív Slainte, Patrik Drotár Photogprahy

 

www.slainte.sk