Autentické príbehy, nadčasové témy

Veľká dostihová slávnosť

0

Návšteva dostihovej svätyne Churchill Downs v Louisville predstavuje pre každého fanúšika turfu naplnenie životného sna. Na začiatku novembra sa mi zbožné „dostihové želanie” splnilo. Priznám sa, že dva dni na legendárnej pieskovej dráhe v najväčšom meste štátu Kentucky – v Louisville, predstihlo všetky moje očakávania. Ako akreditovaný novinár som spoznal všetky zákutia Churchill Downs, a pritom nasával úžasnú atmosféru najbohatšieho športového eventu.

Breeder´s Cup World Championship je geniálnou myšlienkou, ktorú sformuloval v roku 1982 John R. Gaines, významný americký majiteľ a chovateľ plnokrvníkov. Jeho cieľom bolo usporiadať dostihové podujatie, na ktorom sa stretnú najlepšie kone, tréneri a džokeji. Snaha zakladateľa sa vyplatila, o čom svedčia historické tabuľky i archívne záznamy, a tiež rozšírenie programu na dva dni.

Pohár chovateľov na historickom hipodróme Churchill Downs mal osobitú príchuť. Aj keď počasie nebolo také prívetivé, ako minulý rok v kalifornskej Santa Anite, nezmenilo osobitosť a šarm tejto dostihovej slávnosti. Najväčší náboj jej, samozrejme, dodávala prítomnosť Zenyatty – obhajkyne minuloročného víťazstva v Breeder´s Cup Classic. Táto šesťročná hnedka, ktorú vlastní manželský pár Jerry a Ann Mossovci, si počas svojej kariéry získala srdcia takmer celého amerického národa. Stala sa národným symbolom, detskou hrdinkou a športovou hviezdou. Jerry Moss, bývalý spoluzakladateľ spoločnosti A&M Records si obľúbil dostihy natoľko, že sa spolu s maželkou Ann rozhodli aktívne vstúpiť do „konského biznisu”. A ich rozhodnutie bolo správe, pretože vlastnia už niekoľko úspechov, napríklad so žrebcom Giacomom (kurz 50-1) – víťazom Kentucky Derby 2005. Ich najväčšou senzáciou je však bezpochyby Zenyatta. Tá v devätnástich dostihoch zvíťazila, pričom na konte má prestížny triumf v Breeder´s Cup Ladies´ Classic z roku 2008 na ovále Santa Anita a excelentný zásah v Breeder´s Cup Classic v minulom roku, keď porazila všetkých „mužských” hrdinov. Tohtoročná účasť na Pohári chovateľov mala byť veľkým vyvrcholením jej úspechov. Väčšina divákov v Churchill Downs o tom nepochybovala a s nadšením očakávala magické dvadsiate víťazstvo jej kariéry. Všetko bolo však inak.

Deň 1 – Piatok, 5. novembra

Úvodná výmena názorov a drvivá prevaha Američanov

Úvodný deň Breeder´s Cupu zaskočil takmer každého. Počasie tento raz nespolupracovalo s organizátormi, ktorí urobili maximum preto, aby každá maličkosť najbohatšieho športového podujatia bola vybrúsená k dokonalosti. Slnko si vybralo dovolenku a nechalo oblohu napospas tmavým mrakom a chladnému vetru. Ráno v stajniach pripomínalo skôr sibírske vyhnanstvo, ako predzvesť špičkových dostihov. Aj tieto podmienky však neodradili desiatky novinárov a stovky fanúšikov od toho, aby sa prišli pozrieť na Zenyattu i ďalších štvornohých šampiónov. Medzi uzimenými nadšencami som stretol aj americkú filmovú hviezdu Bo Derek, ktorá je dostihovo pozitívna.

O pár hodín neskôr sa šou mohla začať. Stále pod nevľúdnou oblohou, ale v očakávaní. Prvý deň bolo na programe desať dostihov z toho šesť v rámci Breeder´s Cupu. BC Marathon otváral šampionát chovateľov a mal netradičnú dohru. Víťazný Eldaafer s Johnom Veazquezom v sedle si nevychutnal takú nádielku publicity, ako džokeji Calvin Borel a Javier Castellano. Malý „Cajun” Borel nedokázal ovládnuť poriadnu porciu emócii a snažil sa vysvetliť skrumáž na dráhe, ktorú zavinil Castellano, netradične ručne. To všetko pred kamerami, tisíckami divákov v Churchill Downs a miliónmi pred televíznymi obrazovkami.

Potom však už nič nenarušilo pokojný a dôstojný priebeh skvelej šou, ktorej vyvrcholením bol Breeder´s Cup Ladies Classic. Záverečné dostihy vyhrala Unrivaled Belle s Kentom Desormeauxom. Až za nimi docválala favoritka Blind Luck. Piatok v spoločnosti svetových koní, top džokejov, populárnych trénerov či úžasných ľudí ma nesmierne potešil, a to sa schyľovalo k sobote a vyvrcholeniu v podobe Breeder´s Cup Classic.

Deň 2 – Sobota, 6. novembra

Slzy a smiech, európska radosť v podobe Godlikovej

Druhý deň sa začal veľmi optimisticky. Stačilo rozhrnúť závesy na hotelovej izbe a slnečné lúče okamžite signalizovali krásny deň. Aj areál hipodrómu akoby ožil i oficiálny drink Breeder´s Cupu – Down the Stretch, chutil lepšie. Program sľuboval jedenásť zápolení, z toho osem zasvätených Poháru chovateľov. Aj keď každé dostihy sľubovali skvelé výkony, najväčšiu pozornosť už od rána priťahovali tie posledné, kde sa malo rozhodnúť o neporaziteľnosti či zlyhaní Zenyatty. Európa sa konečne dočkala úspechov v podobe Goldikovej s Olivierom Peslierom či Dangerous Midgea s populárnym Lanfrancom „Frankiem” Dettorim. Práve víťazstvo Goldikovej zvýšilo hladinu adrenalínu 70 000 divákov na tribúnach Churchill Downs a vlialo obrovskú dávku nádeje do duší fanúškovi Zenyatty. Tí predpokladali, že keď Goldikova dokázala znova poraziť svojich konkurentov, tak sa to musí podariť aj ich idolu. Všetko nasvedčovalo tomu, žeby sa to mohlo podariť. Jerry a Ann Mossovci pôsobili pokojne, John Shirreffs a Mike Smith boli prísľubom úspešného zakončenia dlhej cesty, na konci ktorej mala žiariť víťazná dvadsiatka.

Keď sa nakoniec objavila na dráhe Zenyatta a tanečným krokom merala cestu zo stajní až do padoku, tribúny ju vítali mohutnými ováciami. V tom momente sa čas akoby zastavil, všetko odrazu trvalo príliš dlho, procedúry v padoku, cval na štart, zavádzanie do boxov. Až prenikavý zvuk zvonca a následný rev divákov zrýchlil dianie na dráhe. Zenyatta sa vydala na cestu za obhajobou minuloročného prvenstva zo Santa Anity. Ako vždy, neuveriteľne posledná, zaostávajúca za štartovým poľom takmer priepastným rozdielom. Ale na to sme už boli zvyknutí. Mike Smith dodržiaval stratégiu, ktorá už toľkokrát dokázala priniesť ovocie. Aj záverečný finiš bol akoby narysovaný cez „kopirák”. No tento raz sa proti postavil žrebec s menom Blame. Zenyatta nedokázala zachytiť Blameov záverečný finiš a aj keď sa na neho nebezpečne doťahovala, nakoniec súboj prehrala o nos. Po dobehu sa v hľadisku ozval hlučný smútočný vzdych. Víťazný Blame s Garettom Gomezom pôsobili aj napriek úspechu ako štatisti. Všade vládol smútok, dokonca som videl mužov prelievať slzy nad prekvapujúcim vyvrcholením týchto dostihov. Breeder´s Cup Classic priniesol prekvapenie v podobe triumfu Blamea. Nepresadila sa ani nádej Boba Bafferta Lookin at Lucky či zverenci domáceho Dalea L. Romansa Paddy O´Prado i First Dude.

Výsledky Breeder´s Cup 2010 – Churchill Downs – Louisville/ Kentucky/ USA

Piatok (5. 11. 2010)
Breeders’ Cup Marathon (Gr. III), 500,000 $, 1 3/4 míle
1. Eldaafer

– džokej: John Velazquez  (tréner: Diane Alvarado, majitelia: Ieah Stables & Mansour Albaroudy)
2. Gabriel’s Hill – džokej: Julien Leparoux
3. A.U. Miner – džokej: Calvin Borel

Breeders’ Cup Juvenile Fillies Turf (Gr. II), 1 milión $, 1 míľa
1. More Than Real – džokej: Garret Gomez (tréner: Todd Pletcher, majiteľ: Bobby Flay)
2.Winter Memories – džokej: Jose Lezcano
3. Kathmanblu – džokej: Julien Leparoux

Sentient Jet Breeders’ Cup Filly & Mare Sprint (Gr.I), 1 milión $, 7 furlongov
1. Dubai Majesty – džokej: Jamie Theriot (tréner: W. B. Calhoun, majitelia: Martin Racing Stable LLC & Dan Morgan)
2. Switch – džokej: Joel ROsario
3. Evening Jewel – džokej: Victor Espinoza

Grey Goose Breeders’ Cup Juvenile Fillies (Gr.I), 2 milióny $, 1 1/16 míle
1. Awesome Feather – džokej: Jeffrey Sanchez (tréner: S. I. Gold, majiteľ a chovateľ: Jacks Or Better Farm Inc.)
2. R Heat Lightning – džokej: John Velazquez
3. Delightful Mary – džokej: Shaun Bridgmohan

Emirates Airline Breeders’ Cup Filly & Mare Turf (Gr.I), 2 milióny $, 1 3/8 míle
1. Shared Account – džokej: Edgar Prado (tréner: H. Graham Motion, majiteľ: Sagamore Farm)
2. Midday – džokej: Thomas Queally
3. Keertana – džokej: Jose Lezcano

Breeders’ Cup Ladies’ Classic (Gr.I), 2 milióny $; 1 1/8 miles
1. Unrivaled Belle – džokej: Kent Desormeaux (tréner: W. Mott, majiteľ a chovateľ: Peter Vegso & Gary Seidler)
2. Blind Luck – džokej: Joel Rosario
3. Havre De Grace – džokej: Jeremy Rose

Sobota (6.11. 2010)
Breeders’ Cup Juvenile Turf (Gr.II), 1 milión $, 1 míľa
1. Pluck – džokej: Garret Gomez (tréner: Todd Pletcher, majiteľ: Team Valor International)
2. Soldat – džokej: Alan Garcia
3. Willcox Inn – džokej: John Velazquez

Sentient Jet Breeders’ Cup Sprint (Gr.I), 2milióny $, 6 furlongov
1. Big Drama – džokej: Eibar Coa (tréner: D. Fawkes, majiteľ a chovateľ: Harold L. Queen)
2. Hamazing Destiny – džokej: Joel Rosario
3. Smiling Tiger – džokej: Russell Baze

Breeders’ Cup Turf Sprint (Gr. II), 1 milión $, 5 furlongov
1. Chamberlain Bridge – džokej: Jamie Theriot (tréner: W. Bret Calhoun, majiteľ: Carl R. Moore Management LLC)
2. Central City – džokej: Robby Albarado
3. Unzip Me – džokej: Rafael Bejarano

Grey Goose Breeders’ Cup Juvenile (Gr.I), 2 milióny $, 1 1/16 míle
1. Uncle Mo – džokej: John Velazquez (tréner: Todd Pletcher, majiteľ: Repole Stable)
2. Boys At Tosconova – džokej: Ramon Dominguez
3. Rogue Romance – džokej: Julien Leparoux

TVG Breeders’ Cup Mile (Gr.I), 2 milióny; 1 míľa
1. Goldikova – džokej: Olivier Peslier (tréner: Freddy Head, majiteľ a chovateľ: Wertheimer Et Frere)
2. Gio Ponti – džokej: Ramon Dominguez
3. The Usual – džokej: Victor Espinoza

Breeders’ Cup Dirt Mile (Gr.I), 1 milión, 1 míľa
1. Dakota Phone – džokej: Joel Rosario (tréner: J. Hollendorfer, majiteľ: John Carver, Halo Farms)
2. Morning Line – džokej: Javier Castellano
3. Gayego – džokej: Lanfranco Dettori

Emirates Airline Breeders’ Cup Turf (Gr.I), 3 milióny $, 1 1/2 míle
1. Dangerous Midge – džokej: Lanfranco Dettori (tréner: B. Meehan, majiteľ: Iraj Parvizi)
2. Champ Pegasus – džokej: Joel Rosario
3. Bekhabad – džokej: Christophe Lemaire

Breeders’ Cup Classic (Gr.I), 5 miliónov $, 1 1/4 míle
1. Blame – džokej: Garret Gomez (tréner: A. M. Stall Jr., chovateľ: Adele B. Dilschneider & Claiborne Farm)
2. Zenyatta – džokej: Mike Smith
3. Fly Down – džokej: Julien Leparoux

Peter Fritz                                             

Photos: Peter Fritz, ISIFA

www.breederscup.com