Hľadať

Vidiecka dovolenka pri Seine

Na rieke Seine vinúcej sa regiónom Ile de France, nájdeme 60 väčších, či menších ostrovov. Niektoré z nich sú obývané, iné nie. Ile de Chantemesle ležiaci 30 míľ severozápadne od Paríža, je malý raj, rozprestierajúci sa na 25-tich akroch pôdy. Ukrýva dva prívetivé domčeky postavené v rustikálnom štýle. Práve toto miesto v minulosti tak veľmi očarilo impresionistov. Pochvaľovali si ho najmä pre bohatosť svetla a jedinečnú hru farieb. Claude Monet dokonca žil v neďalekej dedinke Vétheuil, kde namaľoval niekoľko prekrásnych obrazov. Inšpiroval sa slnkom pohládzanou Seinou i nehou bielych lekien zo záhrad v Giverny.


Najkrajší na jar

Na ostrov sa dostanete súkromným člnom. Plavba v ňom má nepochybne svoje čaro. Všade navôkol sa vlní rieka, na brehu si medzi sebou tíško šepkajú stromy. A tam, kdesi v diaľke stojí vidiecke sídlo, v ktorom strávite niekoľko nezabudnuteľných dní… Kedy je vhodné cestovať? Najprijateľnejšie počasie ponúka Ile de Chantemesle návštevníkom na jar. Na jeseň sú dni kratšie a teploty nižšie. V závislosti od sezóny i počtu hostí sa odvíjajú ceny pobytu na ostrove. Napríklad tucet známych, či priateľov zaplatí za týždeň v lone francúzskej prírody od 5 500 do 8 500 eúr aj s daňou. Pritom je zaujímavé, že rovnako veľkú spoločnosť môže vyjsť rezervácia v niektorom z luxusných parížskych hotelov dokonca drahšie. A to im ani nemusí byť dopriate toľko súkromia, romantiky, či elegancie.    


Už v novom šate

Značnú časť kúzla vidieckeho domu ukrýva útulná obývačka vybavená kozubom. Okrem nej sa návštevníci môžu tešiť na plne vybavenú kuchyňu, jedáleň, či miestnosť určenú na úschovu šiat a batožín. Pre chvíle oddychu je ako stvorená veranda vo viktoriánskom štýle. Kým na prvom poschodí nechal majiteľ domu zariadiť 4 spálne a 4 kúpeľne, o poschodie vyššie umiestnil obývačku a ďalšiu spálňu s kúpeľnou. Obytná plocha sídla, ktoré bolo zvonka i zvnútra zrenovované, tak dosiahla 400 metrov štvorcových. Menší z dvojice domov obýva personál starajúci sa o nehnuteľnosť a blízke okolie v priebehu sezóny. V prípade potreby je vám k dispozícii rovnako ako šéfkuchár, pokiaľ by ste si chceli ozvláštniť deň chutným, ale náročnejším pokrmom. Trebárs z nápaditej francúzskej kuchyne. Čerstvé ingrediencie poskytne napríklad trhovisko v meste Vernon.  


Šport aj história

Nehrozí však vo vidieckej idylke nuda? Myslím, že nie. Návštevníci sa nemusia zdržiavať výlučne v dome. Môžu tráviť čas športom, prechádzkami, či spoznávaním miestnych pamätihodností. K dvojici vidieckych domov patrí priestranný dvor, park, sad, záhrada i skleník. Ľudom žijúcich aktívnym životom ulahodí možnosť zaplávať si v bazéne alebo zahrať si na tenisovom kurte. Len 30 minút cesty od domu sa nachádzajú golfové ihriská, v okolí sú taktiež vhodné podmienky pre jazdu na koni, vodné športy a rogalo. Priaznivcov histórie samozrejme potešia miestne pamiatky. Za pohľad určite stojí staručké osídlenie v Haute Isle, či kostol vo Vétheuil pochádzajúci z 12. storočia. Nie je vylúčené, že vás očarí aj zámok v dedine La Roche Guyon, ktorá bola zaradená medzi dvadsiatku najkrajších vo Francúzsku. Bonbónikmi sú archeologické nálezisko v Mestreville, neolitické pohrebisko Houlbec Cocherel, nadácia Clauda Moneta a prekrásne záhrady v Giverny.

Marcel Letko                                                                                     Photos: Press

www.vladi-private-islands.de/en/island+rent+ile-de-chantemesle+france+europe-atlantic-ocean/

Mohlo by sa Vám páčiť