Hľadať

Viedeň a prominenti spoločne proti proti AIDS

V nedeľu v noci ožila Viedeň hviezdnym podujatím. Hviezdnym v dvoch zmysloch – obsadením a zámerom. V rakúskej metropole sa už po 17. raz uskutočnilo charitatívne podujatie Life Ball. Jeho hlavným cieľom je podpora ľudí chorých na  AIDS a zvýšenie osvety v oblasti prevencie tejto nevyliečiteľnej choroby.

Veľkolepý Life Ball sa tento rok konal v historickej budove Viedenskej radnice a na priľahlom námestí. Grandióznej šou s vodou ako hlavnou témou sa zúčastnili mnohé svetové osobnosti; nechýbal americký exprezident Bill Clinton či herečka Pamela Anderson. Podporiť boj proti AIDS prišli do Viedne aj mená ako Eva Longoria, či Katy Perry. Clinton má dokonca vlastnú nadáciu, ktorá podporuje chorých na AIDS a robí kroky smerom k prevencii. „Keď sme začínali, nemali sme dostatok peňazí, ale  odrazu ich bolo čoraz viac, napriek tomu, že lieky boli príliš drahé. Videl som deti v Ázii a v Karibiku, ktoré boli veľmi ťažko choré a  teraz môžu ďalej žiť,“ povedal bývalý prezident USA na otvorení Life Ball 2009.

Pred radnicou sa zišlo viac ako 10 tisíc občanov a návštevníkov rakúskeho hlavného mesta. Mnohé celebrity venovali nadácii Geryho Keszlera, ktorá event už od roku 1993 organizuje, na podporu aktivít súvisiacich s bojom proti AIDS peniaze. Prispieť môže aj každý iný, „bežný“ občan (link: https://spende.telekom.at/Spende.aspx?Config=LifeBall  ). Je tradíciou, že suma, ktorá sa vrámci Life Ball vyzbiera, nikdy neklesne pod jeden milión dolárov. Vlani sa však podarilo získať až neuveriteľných 1,4 milióna EUR. Ostáva veriť, že hospodárska kríza neuberie darcom na štedrosti.

Nie, nedošlo k preklepu – podujatie Life Ball nie je totožné so známym benefičným koncertom Life Aid. Slovo „Ball“ nie je samozrejme náhodné, Life Ball sa po fantasticky pôsobiacom otváracom ceremoniále skutočne premenil na ples – so všetkým, čo k atmosfére pravého viedenského bálu patrí. Súčasťou eventu bola aj veľkolepá módna  prehliadka. Organizátori si na tom, aby všetko fungovalo „tip-top“ dali skutočne záležať.  Milliardcity zistilo, že otvorenie Life Ballu na Radničnom námestí sa tvrdo a po nociach nacvičovalo už pár dní pred jeho konaním. A podarilo sa – prominenti ukázali, že sú ochotní
zúčastňovať sa aj takých akcií, ktoré im neprinášajú bezprostredný peňažný zisk.

František Kvarda                    Photos: ISIFA

www.lifeball.org

Mohlo by sa Vám páčiť