Hľadať

Výnimočné produkty vinárstva Chakana

V čase argentínskej finančnej krízy, ktorej následkom bola výmena štyroch prezidentov v priebehu jediného mesiaca, sa Juan Pelizzatti, marketingový odborník v oblasti telekomunikačných technológii, rozhodoval o svojej budúcnosti. Skúsený profesionál a zároveň milovník lahodných vín premýšľal o perspektívnom projekte, do ktorého by vložil nielen investície, ale predovšetkým dušu a srdce.

Juan mohol počítať s časťou rodinných úspor i „nemateriálnym dedičstvom“ po dedovi, vášnivom talianskom vinárovi. Práve starý pán sa stal Pelizzattiho inšpiráciou pri ďalšom profesnom smerovaní. Argentínska kríza, ktorá v roku 2001 spôsobila pokles hodnoty pesa, skomplikovala život viacerým ľuďom v krajine. Juan Pelizzatti bol však odhodlaný bojovať. V práci si vzal mesiac voľna a rozhodol sa prebrúsiť provinciu Mendoza s cieľom nájsť kvalitnú pôdu, vhodnú pre jeho vinársky projekt. Vďaka šťastiu i cenným radám miestnych sa napokon prepracoval až ku perfektnému kúsku zeme. V oblasti Lujan de Cuyo sa nachádzal 150 hektárový pozemok, na ktorom sa pôvodne dopestovávala odroda viniča Malbec. Miesto bolo ako stvorené pre nový začiatok..

V nasledujúcich rokoch sa vinárstvo Chakana zaradilo medzi najperspektívnejšie v Argentíne. Ponúkalo kvalitný biznis-model produkcie a zároveň dôstojnú prezentáciu hrozna Malbec, patriaceho v minulosti k pomerne vzácnej, miestnej odrode.
O úspechu však zvyknú najlepšie hovoriť čísla. Kým v roku 2004 boli štatistiky exportu biedne, o 5 rokov neskôr sa približovali k mimoriadne pozitívnym hodnotám. Podľa dostupných zdrojov výrobca v tom čase vyexpedoval 120 000 fliaš, pričom výrazný záujem o produkty Chakana prejavilo Švédsko.

Čo sa však skrýva za stúpajúcimi číslami exportu a nárastom popularity argentínskej značky v Európe? Samozrejme veľký podiel na vzostupe vinárstva má zvyšujúca sa kvalita výrobkov, ale určite to nie je jediná ingrediencia úspechu. Chakana nezamestnáva „zbytočne veľa“ pracovníkov a zrejme aj preto si zachováva solídnu finančnú štruktúru. Veľmi výrazne sa orientuje na konzumenta a zároveň dostatočne flexibilne reaguje na politické a ekonomické výzvy v krajine. Narastajúci dopyt po argentínskych vínach na svetových trhoch spôsobil, že o pestovanie a produkciu hrozna sa začalo zaujímať mnoho miestnych investorov. Signifikantnú časť podielov spoločnosti preto odpredala aj rodina Pelizzatti. Cieľom je, aby noví spolumajitelia posunuli značku Chakana na ešte vyšší level než doposiaľ.

Z vín, ktoré úspešné argentínske vinárstvo vyprodukuje, dokázalo zaujať predovšetkým nasledujúcich 5 druhov. Tmavo červené Estate Selection 2006 často podávané ku pečenému mäsu a argentínskym steakom, očarí gurmána sofistikovanou ovocno-exotickou vôňou a elegantnou, jemne kakaovou chuťou. Víno s dlhou perzistenciou rozhodne neublíži ani ako doplnok ku dobre vyzretým syrom, či čokoládovým dezertom.
Ďalším obľúbeným druhom pochádzajúcim z Chakany je Malbec Riserva 2006. Vonia po  slivkách, exotických koreninách a fialke, už na prvý pohľad púta pozornosť hlbokou červeňou. Pri kontakte s jazykom skúsený znalec okamžite rozpozná chuť príjemných ovocných tónov. Malbec Riserva 2006 fantasticky vynikne pri kombinácii s pečeným a údeným mäsom.  

V ponuke argentínskeho výrobcu nájdeme aj tmavo rubínové červené víno Cabernet Sauvignon 2007. Spríjemní chvíle fajnšmekrom, ktorí preferujú vônu ríbezlí a korenia i jemne tajomnú chuť vanilky kombinovanej s čokoládou. Odporúča sa servírovať do dvoch rokov od dátumu výroby, najideálnejšie k morčaciemu mäsu, prípadne šalátom, cestovinám aleb ku pizze. Štrnásť percentné suché víno Malbec 2007 je z hľadiska charakteristík zmesou Merlotu a Cabernetu Sauvignon. Vyniká tmavočervenou farbou, slivkovou chuťou a intenzívnou vôňou po čiernom ovocí, dube, vanilke a čokoláde. Ako nápoj sa skvele hodí ku chrumkavej hydine, špenátovému soufflé a ku množstvu jedál gréckej, indickej a mexickej kuchyne.

Ponuku vynikajúcich produktov od výrobcu Chakana uzatvára druh Cabernet Sauvignon Reserva 2007 so skutočne vyváženou a delikátnou chuťou. Víno má rubínovo červenú farbu, chutí po červenej ríbezli a čerešni. Rozhodne poteší labužníkov preferujúcich arómu mäty a čokolády, vhodne sa kombinuje predovšetkým s pečenými mäsami.

Marcel Letko                                            Photos: Chakana Wines

www.chakanawines.com.ar

Mohlo by sa Vám páčiť