Hľadať

Vyskúšajte si vesmír na vlastnej koži / INTERVIEW

Pre fanúšikov veľkých vesmírnych dobrodružstiev máme dobrú správu. Typ Agency zastupuje v Čechách a na Slovensku sen Richarda Bransona, ktorý je tvorcom ambiciózneho projektu Virgin Galactic. Jeho poslaním je priviesť na obežnú dráhu Zeme bežných ľudí. O Virgin Galactic, možnostiach cestovania a samotnom tvorcovi sme sa pozhovárali s Romanom Jonášom.

Ambiciózny projekt Richarda Bransona – Virgin Galactic vzrušil celý svet. Mnohí ľudia, ktorí doposiaľ o cestách do vesmíru len snívali, našli cestu ako si svoje sny splniť. Samozrejme, tento projekt je mimoriadne náročný a tak nie je určený pre každého. Typ Agency sa stala výhradným predajcom letov do vesmíru.  Ako sa vám podarilo získať výhradné zastúpenie programu Virgin Galactic?
V roku 2006 nás na medzinárodnej akcii v Cannes oslovila spoločnosť Virgin Galactic (tak ako mnohé iné cestovné kancelárie) s otázkou, či nemáme záujem zúčastniť sa výberového konania na akreditovaného predajcu letov do vesmíru. Veľmi radi sme sa do tohto tendra zapojili a spolu so zástupcami z Austrálie sme obsadili spoločne prvé a druhé miesto. V máji 2007 sme už figurovali medzi prvými ôsmimi akreditovanými predajcami  na svete a stali sa prvou cestovnou kanceláriou z krajín strednej a východnej Európy, ktorá program vesmírnych letov zastupuje.

Mohli by ste krátko predstaviť možnosti cestovania do vesmíru? Kto a za akých podmienok sa môže tohto dobrodružstva zúčastniť?
Aj napriek tomu, že sa do dnešného dňa pozrelo do vesmíru len 489 odvážlivcov, môže výlet do vesmíru s Virgin Galactic absolvovať každý zdravý človek, starší ako osemnásť rokov. Celé dobrodružstvo prebieha podľa vopred stanoveného programu. Raketoplán dopraví do výšky približne 50 000 stôp (15 240 metrov) špeciálne navrhnuté nosné lietadlo – „materská loď“. Vo výške 15 km sa raketoplán odpúta od materskej lode a  následne spustí vlastný raketový motor na hybridné pohonné látky. Potom vystúpi do výšky viac ako  360 000 stop (109 728 metrov). Tento výstup trvá asi 90 sekúnd a počas tohto krátkeho časového úseku raketoplán dosiahne trojnásobnú rýchlosť zvuku. Krátko pred dosiahnutím apogea (maximálnej výšky letu) dôjde k zmene  postavenia krídel tak, aby bol pripravený na návrat do zemskej atmosféry, priťahovaný gravitačnou silou Zeme. Keď raketoplán narazí na odpor hornej vrstvy atmosféry, krídla začnú slúžiť ako brzdy, ktoré umožnia bezpečné spomalenie a manévrovanie počas „bezstarostného návratu“ do zemskej atmosféry. Vo výške približne osemnásť kilometrov sa konfigurácia krídel vráti do pôvodnej polohy, ktorá umožní pristátie (bez pohonu) na základni.

Aké sú vaše prvé skúsenosti so zákazníkmi? Neprichádzajú často so značne zidealizovanými predstavami?
Záujemcov o let je samozrejme veľmi široké spektrum, od celoživotných fanúšikov vesmírnych letov až po tých, ktorí si chcú vyskúšať skutočne nevšedný, adrenalínový zážitok (ako napríklad stav beztiaže, alebo rýchlosť prevyšujúcu 3 krát rýchlosť zvuku). Limitujúcim prvkom však môže byť pre mnohých záujemcov cena, ktorá sa v súčasnej dobe pohybuje na úrovni 200.000 USD. Ale predpoklad dáva nádej aj ďalším cestovateľom. Očakáva sa, že aj pri vesmírnych letoch môže časom dôjsť k zníženiu ceny, aby tento prevratný krok v ľudských dejinách bol v budúcnosti dostupný čo najširšiemu počtu ľudí,  podobne, ako tomu je napríklad v leteckej doprave.

O Richardovi Bransonovi je známe, že podporuje úžasné projekty. Virgin Galactic je zatiaľ jeho vrcholom, ktorý siaha až do nebies. Nemyslíte si, že onedlho jeho sny dosiahnu ešte ďalej?
Myslím si, že ďalšie projekty sira Richarda Bransona budú, alebo už sú, zamerané na ekológiu a záchranu našej planéty pre budúce generácie. Som rád, že aj úžasný projekt Virgin Galactic sa bude naďalej rozvíjať v tomto duchu.

Peter Fritz                    Photos: Virgin Galactic Press, Archív Typ Agency

www.typgalactic.com

Mohlo by sa Vám páčiť