Hľadať

Výsledok prekonal všetky očakávania

O tom, kto si odnesie víťaznú trofej v Cheltenhame, je rozhodnuté. Všetka pozornosť odborníkov sa pred niekoľkými týždňami sústredila na dvojicu koní – Denman, Kauto Star, ktoré patrili k favoritom týchto legendárnych prekážkových dostihov.

Víťaz by mal byť podľa pravidiel nakoniec len jeden, ale tentoraz v Cheltenhame sme mohli vidieť víťazov dvoch.
Gold Cup v Cheltenhame na britských ostrovoch patrí k vrcholom prekážkovej dostihovej sezóny a ten tohtoročný bol naozaj ukážkou toho najlepšieho, čo môže dostihový šport ponúknuť. Patril jednoznačne k najdramatickejším dostihom za posledných 40 rokov, ktoré sa v Cheltenhame uskutočnili. Okrem skvelého výkonu víťaza Denmana, džokej Sam Thomas, ktorý počas celého dostihu prevyšoval obhajcu prvenstva z minulého roku – Kauto Stara v sedle so skúseným Rubym Walshom, diváci mohli sledovať jeho bezchybné skoky a tiež výborný cval. Takže na cieľovej rovinke si dobehol bez ťažkostí pre víťazstvo.
Keď som spomínal v úvode článku dvoch víťazov Gold Cupu, tak som sa nezmýlil. Ako bolo víťazstvo Denmana elektrizujúce, o to úchvatnejší bol výsledok na konte trénera Paula Nichollsa. Ten sa stal druhým víťazom Gold Cupu, pretože si ako tréner zapísal neobyčajný výsledok – prvé tri kone v cieli totiž trénuje on. A k tomu asi nie je čo dodať.

Nicholls sa stal hrdinom tohtoročného Zlatého pohára a musel čeliť množstvu otázok novinárov. Na „tradičnú“ otázku – ako vníma skvelý výsledok – odpovedal: „Prvé víťazstvo v dostihoch je vždy najkrajšie, na ktoré nikdy nezabudnete, tak ako ja spomínam na víťazstvo See More Business v roku 1999. Ale nemôže byť nič lepšie, než osedlať prvé tri kone v poradí takých dostihov, akými je Gold Cup.“

Víťazný džokej môže vďačiť skutočnosti, že sedel na víťaznom koni, svojmu inštinktu, či šťastiu. Pred Gold Cupom mal na výber medzi Kauto Starom a Denmanom. Jeho výber sa ukázal správny.

Výsledky:

  1. Denman (IRE)
  2. Kauto Star (FR)
  3. Neptune Collonges (FR)

(Všetky kone trénuje Paul Nicholls)

Peter Fritz Photos: ISIFA


www.cheltenham.co.uk

Mohlo by sa Vám páčiť