Hľadať

Za Mozartom do Salzburgu

Za Mozartom do Salzburgu

Salzburg (Soľný hrad), patrí najväčším mestám Rakúska. Pre množstvo zachovalých pamiatok nesie aj názov „Rím severu“. Je vzdialený cca 380 km od Bratislavy. Toto mesto je rodiskom hudobného génia Wolfganga Amadea Mozarta, na ktorého počesť sa tu každoročne koná svetoznámy hudobný festival.

Medzi najnavštevovanejšie pamiatky patrí Mozartov rodný dom, v ktorom je dnes múzeum. Najslávnejšími exponátmi sú skladateľove detské husle, koncertné husle, klavichord, pianoforte, rodinné portréty a korešpondencia. Tento dom sa nachádza na hlavnej ulici mesta.
Salzburské koncerty v pevnosti Hohensalzburg boli založené už v roku 1979 a patria so svojimi takmer 300 vystúpeniami ročne k najväčším koncertným sériám sveta. Z nádherných izieb kniežat tejto, až 900 rokov starej pevnosti, je počuť najhodnotnejšie diela W. A. Mozarta.

Veľmi známe sú aj Mozartove serenády, ktoré sa konajú od roku 1986  v Gotickej sále. K najvýznamnejším podujatiam patrí augustový Festival komornej hudby a Mozartov – Bachov Festival na jeseň.

Veľmi populárne a vyhľadávané sú koncerty na zámku v meste Salzburg, ktoré sa pravidelne konajú  už od roku 1954.


Zámok Mirabell

Vychutnajte si pôsobivý zážitok klasickej hudby a večere v rodisku W. A. Mozarta, na zámku Mirabell, kde sám génius hrával.
Zámok Mirabell nechal v roku 1606 postaviť arcibiskup Salzburgu Wolf Dietrich von Raitenau, ako šľachtické sídlo pre svoju priateľku Salome Altovú, podľa ktorej niesol názov „Altenau“. V roku 1818 ho úplne zničil veľký mestský požiar. Iba slávna Mramorová sieň a mramorové schody zostali zachované. Zámok bol kompletne zrekonštruovaný a dnes slúži ako sídlo primátora mesta. Známe schody so sochami Raphaela Donnera vedú až priamo ku koncertnej sále, ktorá je vykladaná mramorom a otvorená výhradne pre koncerty a svadby. Mramorová sieň patrí k najznámejším svadobným miestam sveta – je najvyššie položená. Zámok Mirabell preslávila aj krásne udržiavaná záhrada, v ktorej sa nachádzajú skupiny sôch, zobrazujúce grécku  mytológiu.

Pre milovníkov hudby je exkluzívne pripravená slávnostná večera, ktorá začína o osemnástej hodine v nádhernej elegantnej reštaurácii Mirabell v hoteli Sheraton. Pre každého VIP hosťa je zostavené menu s troma chodmi a exkluzívnymi nápojmi. Hneď po večeri máte rezervovanú vstupenku na excelentný „Zámocký koncert“ v prekrásnej Mramorovej sieni zámku Mirabell.

Tento zážitok vás bude stáť 64 Eur.


„Mozart Dinner Konzert“

Túžite po večeri pri sviečkach, pripravenej podľa tradičných receptov z čias Mozarta? Máte ju mať.
„Mozart Dinner Konzert“ je jedinčený svojho druhu v Salzburgu, aj vo svete. Pozrite sa na Salzburg očami W. A. Mozarta spolu s jeho farebným oblečením a kulinárskymi pôžitkami, a nechajte sa unášať.
Pri svetle sviečok si vychutnáte Mozartov koncert, ktorý pre vás pripravili umelci v historických kostýmoch, ale aj bohaté menu pripravené podľa tradičných receptov zo 17. a 18. storočia v nezabudnuteľnej Barokovej sieni Kláštornej vinárni Svätého Petra.
Cena: 56 Eur

Jana Milošovičová       Photos: ISIFA

 https://classicworld.at
www2.ssalzburg.info

Mohlo by sa Vám páčiť