Hľadať

Zábava v štýle Oktoberfestu

V nemeckom Mníchove sa v nedeľu skončil ďalší ročník známeho Oktoberfestu. Priaznivci piva z celého sveta sa dva týždne stretávali vo vyhradených uliciach mesta a gigantických stanoch. Atmosféra tohto festivalu je neopakovateľná. Už od roku 1810.

Pivný mok vynikajúcej chuti, ktorý ocenia aj tí, ktorí doma k pivu ani len „nepričuchnú“, nie je jedinou vecou, pre ktorú sa do Mníchova oplatilo ísť. Tradičné mäsové špeciality na grile, kolotoče a atmosféru zvýraznenú tradičnými krojmi som tento rok po prvý raz vychutnal aj ja. Napriek tomu, že zvyčajne nie som zástancom tohto typu ľudovej zábavy. Oplatilo sa a ďalší ročník odporúčam každému.

Pivo sa na Oktoberfeste podáva v tradičnom litrovom pivnom krčahu – Maße. Začiatok festivalu sa každý rok nesie vo veľkom štýle. V tomto roku 2 údermi narazil sud piva a otvoril Oktoberfest tradičným výkrikom „O’zapft is“ samotný starosta Mníchova Christian Ude.

K Oktoberfestu patrí množstvo atrakcií. Na každom kroku nájdete kolotoče. Všade rozvoniavajú bavorské špeciality. Vôňa mandlí pražených v cukre sa mieša s vôňou pečených kolien (Gebratene Haxe), klobás a kačíc.

Prvý Oktoberfest sa konal 12. októbra 1810 na oslavu sobáša korunného princa Ludwiga ( a princeznej Therese von Sachsen-Hildburghausen ešte ako veľké slávnostné dostihy. Kvôli ich veľkému úspechu sa rozhodlo o každoročnom konaní tohto podujatia.

Na známe a masové oslavy sa tento festival začal meniť v 60. rokoch minulého storočia. Objavili ho ľudia z celého sveta. Tých tam bolo aj tento rok neúrekom. Nie je nezvyklé vidieť aj zahraničných hostí odetých do tradičných bavorských krojov.

Tento ročník Oktoberfestu poznačili, hlavne počas jeho druhého týždňa, obavy z hroziacich teroristických útokov. Našťastie všetko dopadlo dobre a ani počet návštevníkov sa neznížil. Žiaľ, k histórii festivalu patria aj tragédie. V roku 1980 zomrelo pri atentáte 13 návštevníkov Oktoberfestu.

Oktoberfest, alebo, ako domáci hovoria, Wiesn, je najväčším ľudovým festivalom na svete. Za šestnásť dní sa tam premelie v priemere viac ako šesť miliónov ľudí, ktorí vypijú okolo šesť miliónov litrov pív. Pivo tam predáva šesť známych mníchovských pivovarov – Spaten, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Lowenbräu a Hofbräuhaus. Festival trvá spravidla 16 dní a končí tradične prvú októbrovú nedeľu.

Jakub Steiner                                  Photos: Jakub Steiner, ISIFA

www.oktoberfest.de

Mohlo by sa Vám páčiť