Hľadať

Zlatá črievička (Golden Slipper)

Zlatá črievička (Golden Slipper)

Ako anglický turf oslavuje víťazov dostihov o zlatý pohár či austrálsky dostihový šport registruje slávne podujatie Melbourne Cup, tak susedné Sydney sa môže pochváliť špičkovým meetingom Golden Slipper (Zlatá črievička).

Dostihy patria v Austrálii k mimoriadne obľúbeným, o čom svedčia tisícové návštevy počas významných dostihových meetingov. Najväčšie austrálske mestá Sydney a Melbourne dokonca ponúkajú pre fanúšikov tohto športu rovno niekoľko moderných závodísk. V Melbourne sú to Flemington, Caulfield, Sandown, Moone Valley a v Sydney Royal Randwick, Cantenbury,Warwick Farm či Rosehill Gardens. K obľúbeným dostihovým areálom, ktorý patrí pod „ochranu“ Sydney Turf Club, patrí Rosehill Gardens. Nachádza sa v geografickom strede najväčšej austrálskej metropole v štvrti Rosehill. Samotné závodisko ponúka trávnatú dráhu (turf), ktorá je dlhá 2 048 metrov, pričom dĺžka rovinky je 408 metrov. Na turfe v Rosehill Gardens sa každoročne koná jeden z najznámejších dostihov v Austrálii (prestížou ho prekonáva jedine Melbourne Cup), ktorý okrem veľkého záujmu fanúšikov priťahuje pozornosť aj netradičným názvom – Zlatá črievička (Golden Slipper). Meeting so zaujímavým názvom patrí k najlepšie dotovaným v Austrálii. Samotný dostih je vypísaný pre dvojročné kobyly s dotáciou 3, 5 mil. AUD. Predstihuje ho medzinárodný event Melbourne Cup, keď minulý ročník početné pole dotáciou 5, 65 milióna AUD.


Rosehill Gardens  – Atmosféra

Pokiaľ sa chystáte k protinožcom a niekoľko dní strávite aj v Sydney a patríte k fanúšikom dostihov, rezervujte si deň na návštevu areálu Rosehill Gardens. Ešte zaujímavejšie by však bolo navštíviť niektorý z veľkých meetingov – jarný Racing Carnival (koniec augusta – začiatok septembra), letné Saturday Night Racing (počas letných mesiacov),  jesenný Golden Slipper Festival (koniec marca  – začiatok apríla) a zimný Winter Racefest (koniec mája – začiatok júna). Sprevádza ich nenapodobiteľná atmosféra. Ak prekročíte brány Rosehill Gardens práve počas konania Golden Slippers, tak okamžite vás ovládne zvláštny pocit, že ste vstúpili do dostihového neba. V prostredí plnom emócií, dunivého zvuku kopýt plnokrvníkov a burácania davu rýchlo nasajete tú správnu náladu. Je to miesto, ktoré vám ponúkne prvotriednu atmosféru, skvelý catering, ale tiež priestor, kde máte možnosť stretnúť austrálske celebrity, zabaviť sa počas sprievodných akcií, večierkov a módnych show.

Pre všetkých, ktorí si chcú okúsiť aspoň čiastočku pestrofarebnej mozaiky, prinášame spot Unseen TV, prostredníctvom ktorého sa ponoríte do úžasnej atmosféry veľkého dostihového podujatia. Zabaví vás skvelý moderátor Logan, stretnete sa s mnohými osobnosťami – návrhárka Pip Edwards, herečka Kate Ritchie, modelka Rebecca Twigley, Jennifer Hawkins – Miss Universe 2004, alebo s Laurou Dundovic – finalistkou Miss Universe (skončila v prvej desiatke), Faye De Lanty a Donnyho Gallelu – módnych dizajnérov či s populárnou dostihovou trénerkou Gai Waterhouse. Tohtoročný meeting sa konal na začiatku apríla a počas troch dní konania ho navštívilo viac ako 52 000 divákov. Samotné veľkolepé finále – Golden Slippers pritiahlo do areálu Rosehill Gardens okolo 26 000 divákov. Najnavštevovanejším miestom sydneyského dostihového stánku sa stal nový Grand Pavilion, kde sa počas troch dní vystriedalo 4 613 hostí. Vrcholom spoločenského diania bol slávnostný obed nadácie McGrath – súčasť Myer Sydney Confidential Ladie’s Day pre 900 hostí. Počas obeda sa vyzbieralo 75 000 AUD na podporu nadácie.

Diváci mohli sledovať dianie na trávnatej dráhe na tribúne JR Fleminga, kde sa nachádza viacero luxusných miest pre špeciálnych hostí. Napríklad súkromné, klimatizované „apartmány“ pre 20-25 hostí, alebo Ascot Club, Bageta Suite ale aj terasy pod holým nebom pod tribúnou.


Golden Slipper

A ako vznikol rozprávkový názov podujatia – Golden Slipper (Zlatá črievička)? Bol výsledkom konverzácie manželov Ryderovcov, ktorí diskutovali o tom, aký darček by bolo najvhodnejšie venovať práve narodeným deťom. Nakoniec sa zhodli, že najlepšie by bolo venovať im zlaté črievičky. Tak vznikol názov jedného z najprestížnejších dostihových dní v Austrálii.

Víťazom Golden Slipper sa tento rok stala kobyla z Queenslandu Phalean Ready s džokejom Bradom Rawillerom.

Peter Fritz                  

Photos: Rosehill Gardnes Racecourse Press

www.theraces.com.au

Mohlo by sa Vám páčiť