Hľadať

Zlatý pohár v Cheltenhame

Jeden z najslávnejších dostihových festivalov v Európe onedlho rozvášni davy fanúšikov prekážkových dostihov. Dvanásťmesačný pôst sa skončil, Cheltenhamský Festival je späť.

Vrcholom festivalových dní sú práve dostihy o Zlatý pohár, ktoré patria k tým najvyššie hodnoteným vo Veľkej Británii. Sú vypísané pre päť ročné a staršie kone, ktoré budú musieť zvládnuť nástrahy novej trate dlhej 5, 331 metrov ( 3 míle, alebo 2, ½ furlongu).

História

Prvé dostihy o Gold Cup sa jazdili 12. marca 1924 a od tohto dátumu patria k najprestížnejším steeplechase na „ostrovoch“.
Najúspešnejším koňom v histórii Zlatého poháru bol víťaz piatich dostihov Golden Miller. Trikrát Gold Cup vyhrali kone – Cottage Rake – v rokoch 1948-1950, Arkle – 1964-1966, Best Mate – 2002-2004.
Vôbec prvé dostihy, a boli to rovinové dostihy, sa však v Cheltenhame uskutočnili už v roku 1815 na Nottingham Hill, a v auguste 1818 to zas boli prvé preteky na Cleeve Hill. Popularita dostihov rýchlo rástla a tak nebolo prekvapením, že onedlho ich už navštevovalo okolo 30.000 divákov.
V roku 1829 cheltenhamský kňaz – Reverend Francis Close označil dostihy za zlo a tak boli všetky aktivity v roku 1830 zrušené. Areál osirel, dostihové dianie sa presunulo do Prestbury Parku.

Vývoj po tomto „cirkevnom“ incidente pokračoval ďalej. Prekážkové dostihy mohli od roku 1834 diváci sledovať v blízkom Andoversforde. Na pôvodnú trať v Cheltenhame sa vrátili až v roku 1898. Aby budúcnosť, dnes už legendárneho závodiska, nenarušili podobné nepríjemnosti, v roku 1964 vznikol Racecourse Holdings Trust (dnes Jockey Club Racecourses). Skupina v súčasnosti vlastní 13 ďalších dostihových areálov s rôznym zameraním – prekážkové, rovinové, celoročné (All Weather).
 Počas vývoja areál zaznamenal mnohé významné zmeny, ktoré natrvalo poznačili jeho „tvár“.
Zatiaľ čo v päťdesiatych rokoch dostihový komplex nezmenil svoj výzor, v nasledujúcich rokoch 1960 – 1970 tu vyrástli nové dominanty – Tatersalls Grandstand – veľká tribúna (1960), nová vážnica, ktorá sa nachádzala pod Festival Restaurant.

V roku 1979 boli ukončené práce na hlavnej tribúne, ktorá menila svoj vzhľad dvakrát v osemdesiatych rokoch. Aj ostatné časti neustále menili svoj vzhľad – v roku 1990 vyrástla úplne nová trať pre Cross Country. Sláva pôvodnej tribúny Tattresalls zhasla v roku 1997, keď bola zbúraná a nahradila ju nová, moderná s panoramatickou reštauráciou.
Aj dnes v Cheltenhame manažéri „nespia“, pretože pripravujú stále nové zmeny, vznikajú ďalšie plány do budúcnosti.

Festival

Mohutné skandovanie tribún, také charakteristické pre Festival v Cheltenhame – (Pozrite si aspoň minuloročný zostrih z Gold Cupu na www.attheraces.co.uk – kde si môžete vychutnať skvelú atmosféru a ovácie fanúšikov.)  – po prvý raz v rámci festivalu zaznie už v utorok 11.marca.  Organizátori očakávajú vysokú účasť – pretože počas štyroch dní dostihový areál navštívi okolo 230. 000 divákov. Viac ako 500 miliónov libier sa prestávkuje na výsledky 25 dostihov.
Počas festivalových dní si budú môcť diváci pozrieť celkovo 25 dostihov, z ktorých najzaujímavejšie budú:
– Utorok 11. marca  –  The Smurfit Kappa Championship Hurdle
– Streda 12. marca  – The Seasons Holidays Queen Mother Champion Steeplechase
– Štvrtok 13. marca – The Ladbrokes World Hurdle
– Piatok 14. marca  – The totesport Cheltenham Gold Cup

 Okrem diania na dostihovej dráhe môžu návštevníci očakávať výbornú zábavu v areáli závodiska pri hudbe rôznych štýlov. Neoddeliteľnou súčasťou dostihov je spoločenský program s výberom rôznych slávnostných obedov, recepcií.
Samotný Cheltenham je označovaný za klenot medzi areálmi, ktoré sa venujú prekážkovým dostihom. Dianie prebieha na 350 akroch, položených na krásnych Costwoldských vrchoch. Určite aj jeho pozícia, história a služby ovplyvnia návštevníkov natoľko, že sa účasť na Festivale v Cheltenhame zapíše natrvalo do ich pamäte.

Samotný areál pripomína skôr prírodný amfiteáter, pretože dráhu , hlavne v časti cieľa obklopuje komplex honosných tribún. Dráha so svojimi prírodnými plotmi a prekážkami patrí k náročným. Vrcholom a testom síl jazdca a koňa je legendárne stúpanie pred cieľom. Tu častokrát zlyhali mnohí, istí víťazi.
V samotnom areáli sa nachádzajú tri dráhy – stará, nová a trať pre Cross Country Steeplechase.

Stará dráha  – používa sa počas sezóny a v prvé dva dni Festivalu.
Nová dráha – taktiež využitá v každej sezóne – napríklad počas New Year‘s Day, v tretí a štvrtý deň Festivalu (aj počas Gold Cupu), tiež počas aprílových a májových meetingov.
Cross Country Steeplechase – využitá pre dostihy v novembri, decembri a marci.

Zaujímavé INFO

– V Cheltenhame pracuje 60 stálych zamestnancov, ale počas dostihov ich počet vzrastie na
  1 000, a v priebehu festivalu až na 5 000.
– Festival približne prináša 50 miliónov libier do lokálnej ekonomiky a hostí najväčšie   stanové mestečko, aké kedy bolo vybudované počas športového podujatia. Viac ako 2 milióny   libier sa minú na dočasné riešenie infraštruktúry.
– Návštevníci festivalu vypijú až 18 000 fliaš šampanského, 214 000 pínt piva Guinness.
– Závodisko je domovom mnohých organizácií a obchodníkov.
– Počas roka ho navštívi viac ako 700 000 divákov.

GOLD CUP 2008

Najväčším otáznikom tohtoročného Zlatého pohára je jeho favorit. V súčasnosti všetky stávkové kancelárie, odborníci, dostihoví tréneri a novinári preferujú dvoch kandidátov na víťazstvo. Je ním, samozrejme, minuloročný víťaz Gold Cupu Kauto Star a k nemu pribudol Denman.
Ktorý kôň nakoniec zvíťazí a postaví sa aj so svojím džokejom do víťazného kruhu, ukáže až záver dostihov. Vzniká tak zaujímavá situácia, výnimočná, ktorá sa nezopakovala dobrých 40 rokov, keď na štart nastúpi najvyrovnanejšia dvojica koní. Určite sme už zaznamenali na dráhe v Cheltenhame dvoch favoritov v dostihoch o Gold Cup – napríklad Best Mate a Beef of Salmon v roku 2002, či Arkle a Mill House 1964, ale nikdy neboli takí vyrovnaní, ako teraz.

Na vyriešenie tejto dostihovej tajničky si budeme musieť počkať až do 14. marca.

Peter Fritz    Photos: Courtesy of Cheltenham racecourse

www.cheltenham.co.uk

Mohlo by sa Vám páčiť