Hľadať

Znamenitý obchodník so svojským humorom

Cesty života sú raz priamočiare, inokedy zasa kľukaté a plné serpentín. Príbeh Warrena Buffetta narodeného 30. augusta 1930 v Omahe, sa začal uberať netradičným smerom už v mladosti. Nebol to žiaden priemerný, rozumovo nezrelý tínejdžer, ale bystrý chlapec, ktorý aj drobné finančné operácie riešil s na svoj vek prekvapivou inteligenciou a rozvahou.

Trinásťročný Warren mal trochu iné starosti ako jeho rovesníci. Podával daňové priznanie kvôli zisku, ktorý nadobudol z predaja novín. Neodmysliteľným spoločníkom a zároveň pracovným nástrojom mu bol v tom čase nový bicykel. Cit pre biznis však Warren preukázal ešte skôr, pri obchodovaní s kolovými nápojmi. Najskôr nakúpil poltuctové balenie po 25 centov, aby následne predával fľašky samostatne, no už po 5 centov za kus. Tento šikovný ťah sa zrodil v hlave len šesťročného dieťaťa… Nie vždy však šli veci ako po masle. Raz sa vyskytol prípad, do ktorého bol zasvätený aj Warrenov otec. V hre boli tri akcie, ktorých hodnota bezprostredne po kúpe klesla z 38 dolárov na 27. Krátko na to ale začala cena pomaličky stúpať, až kým nezastala na štyridsiatke. Buffettovci sa rozhodli konať. Ako sa ukázalo – bolo ešte príliš skoro. Hodnota akcií napokon dosiahla 200 eúr za kus, ale z úspechu sa už tešil niekto iný. Podobných burzových prešľapov však nebolo veľa.

Práve naopak, správny odhad rastu ceny akcií alebo dedukcia, či sa do daného subjektu oplatí investovať, sú silnými devízami Warrena Buffetta. Charizmatický obchodník často vsádzal na silu značky a nenechal sa len tak popliesť momentálnou situáciou, nech bola akokoľvek nepriaznivá. Niektoré spoločnosti alebo subjekty sa už vskutku zdali byť na odpis, no Warren im dôveroval a skóroval. Tieto firmy „lapali po dychu“, ale ešte stále v nich driemal skrytý potenciál, ktorý sa mal v príhodnej chvíli prejaviť. Taký bol aj prípad Coca Coly z roku 1988. Hodnota akcií spoločnosti vtedy spadla až na 11 dolárov za kus. Warren napriek tomu prejavil záujem o nákup. Výsledok? Do piatich rokov mohol s úsmevom na tvári a so šampanským v ruke oslavovať takmer 600%-tný nárast ich ceny! Inštinkt biznismena opäť nesklamal. To, čo sa Buffettovi ako jednému z najbohatších mužov planéty vyčítalo, bol jeho minimálny záujem o svet informačných technológií. Trochu zvláštne, ak je vaším blízkym priateľom Bill Gates! Mr. Buffett má však pred svetom počítačov rešpekt. Dodnes nevlastní notebook, klasické PC, či najmodernejší mobil. Vystačí si aj s menej komplikovanými vecičkami.

Nie je potom Warren až príliš vážnym alebo dokonca nudným človekom? Určite nie. Známe sú jeho úsmevné citáty i osobitý humor, ktorým sa nebál okoreniť dokonca ani výročné správy svojich podnikov. Práve tieto „úradné papiere“ patria k tomu najčítanejšiemu vo svete finančníctva a obchodu. Napriek rozprávkovému bohatstvu ostáva pán Buffett skromný, až neuveriteľne oddaný rituálom, ktoré si osvojil dávno v minulosti. Namiesto honosných veľkomiest sa rád zdržiava v pomerne nenápadnej Omahe, kde si aj po rokoch sadne do celkom obyčajnej reštaurácie, aby si vychutnal obľúbený stejk. V jeho garderóbe nájdete okrem niekoľkých oblekov svetre, lebo ako sám hovorí, práve v nich sa cíti najlepšie. Warren nezanedbáva ani svojich potomkov. Snaží sa o to, aby im nič nechýbalo, no na druhej strane to s pozornosťou nepreháňa. Po smrti majú deti zdediť len nepatrné percento z celého jeho majetku, ostatné imanie by malo poputovať na konto nadácie Billa a Melindy Gatesovcov. Warren Buffett sa tak zrejme stane najveľkorysejším človekom na svete.

Čo urobiť preto, aby sme dosiahli úspech? Vo všeobecnosti sa tento výnimočný obchodník a filantrop riadi nasledovnými zásadami:
1) utrácať s rozumom
2) vytvárať si zásoby
3) byť obrnený trpezlivosťou a pritom premýšľať dopredu
4) vyhýbať sa zadĺženiu,
5) v pravej chvíli riskovať.
Svoje súkromie i pozadie rozmanitých životných udalostí poodhalil Warren Buffett aj vo vlastnej, veľmi dobre predávanej biografii „Snehová guľa“. Pre mnohých Američanov je „jedným z davu“ – navonok bežný, príjemný a nenáročný chlapík. Len s jedným „nepatrným“ rozdielom – vlastní pekný balík peňazí. Ktorý si však vďaka svojej šikovnosti plne zaslúžil.

Marcel Letko                                                                                            Photos: ISIFA

www.berkshirehathaway.com

Mohlo by sa Vám páčiť