Autentické príbehy, nadčasové témy

„Il Calzolaio dei Sogni“ (Obuvník snov)

0

„Il Calzolaio dei Sogni“ (Obuvník snov)

Moje pôsobenie v slnečnom Toskánsku, môžem prirovnať k romantickým románom Frances Mayesovej, ktorá tento kút Talianska preslávila. Príjemné prostredie, skvelí ľudia a, samozrejme, luxusné módne značky. Tento raz som sa vybrala na návštevu múzea známeho talianskeho obuvníka Salvatore Ferragama.


Storia della moda (Módny príbeh)

Salvatore Ferragamo, vychýrený taliansky obuvník, ktorý sa narodil v roku 1898 v malom mestečku neďaleko Neapola, si svoj úspech vybudoval celkom sám. Jeho láska k topánkam sa prebudila ešte v období dozrievania. Po rôznych pokusoch o zriadenie vlastného obchodíka v južnom Taliansku sa však na začiatku dvadsiatych rokov presunul za veľkú mláku. Tu sa jeho novou tvorivou dielňou stáva malá opravovňa obuvi v Santa Barbare. Keďže v Kalifornii v tých časoch filmový priemysel doslova rozkvital, mladý obuvník sa využil príležitosť a začal navrhovať a vyrábať topánky pre potreby filmu. Potom, ako sa centrom kinematografie stal Hollywood, presunul sa logicky do hlavného mesta všetkých filmárov. Tu si v roku 1923 otvoril vlastný elegantný obchod s názvom Hollywood Boot Shop, ktorý si pre jeho intímnu atmosféru a diskrétny prístup obľúbili slávne osobnosti. Lokálna tlač ho tak automaticky nazvala obuvníkom hviezd.
Vďaka svojej kreativite, tradičnej výrobe a komfortu obuvi sa jeho meno stalo symbolom kvality, originálneho dizajnu a perfekcionizmu. V tom čase ešte topánky z jeho dielne neboli „obrandované“ obchodnou známkou Salvatore Ferragamo, no dopyt po nich bol taký obrovský, že nestíhal spracúvať všetky objednávky.

Pre Ferragama však podmienky pre výrobu topánok v USA nespĺňali jeho predstavy a tak sa rozhodol pre návrat Talianska. Tento raz si zvolil za svoje sídlo Florenciu, odkiaľ až do veľkej hospodárskej krízy vyrábal topánky pre Ameriku. Po nej sa sústredil výhradne na domáci trh a otvoril si obchod s manufaktúrnou dielňou v centre Florencie, v historickom paláci Palazzo Spini Feroni. Florencia sa tak stala cestovateľskou métou pre väčšinu celosvetovo preslávených hercov, ktorí neváhali za kvalitou pricestovať z rôznych kútov sveta, len aby si mi mohli odniesť svoje obľúbené, na mieru ušité topánky.

Salvatore sa naďalej snažil vyrábať dokonalú obuv z čo najlacnejších (a neskôr neradičných) materiálov, akým bol napríklad korok. Jeho preslávené korkové opätky, drevo, drôt, sklo, slama, rybia koža či syntetická živica dokázali zaujať každého milovníka dokonalej obuvi. Svojou kreativitou sa mu podarilo nápadito spracúvať aj vtedajším režimom (pozn. Taliansko čelilo vláde Mussoliniho) nepovolené materiály ( oceľ a koža). Vďaka svojim úspechom sa mu podarilo kúpiť (aj keď na splátky) do svojho vlastníctva Palazzo Spini Feroni, ktoré sa stáva oficiálnym sídlom spoločnosti. V roku 1940 sa oženil s Wandou Miletti, ktorá mu porodila šesť detí. Po vojne sa topánky z dielne Salvatore Ferragama stali symbolom Talianska, ktorému sa vracia chuť žiť, tvoriť a produkovať.

Päťdesiate roky patrili k najvýznamnejšiemu obdobiu jeho tvorby, pretože stvoril najslávnejšie lodičky s ihličkovými podpätkami zosilnenými oceľou, ktoré preslávila sama Marilyn Monroe; ale i zlaté sandále (1956), či neviditeľné sandále (1946), ktoré vytvoril z priesvitných nylonových vlákien, za ktoré dostal „módneho Oscara“ -prestížne ocenenie Neiman Marcus Award. Od roku 1951 sa jeho topánky dostali na výslnie a nesmeli chýbať na  prestížnych módnych prehliadkach. Salvatore Ferragamo zomrel v roku 1960 ako spokojný muž. Podarilo sa mu splniť si svoj celoživotný sen: vytvárať a vyrábať najkrajšie topánky na svete.


Marilyn Monroe ožíva u obuvníka snov vo Florencii

Chcete si na vlastné oči pozrieť najznámejšie a najobľúbenejšie módne vychytávky najznámejšej blonďavej divy? Poďte s nami do múzea módy, ktoré v tomto období vystavuje zbierku topánok, fotografií a oblečenia zo súkromných archívov Marilyn Monroe. V časoch svojej najväčšej slávy totiž táto krehká bohyňa cestovala za originálnymi topánkami priamo k najväčšej legende, obuvníkovi, ktorý svojou kreativitou a nápaditosťou plnil ženské sny a jeho topánky si obúvali najväčšie hviezdy – Salvatoremu Ferragamovi. Dielo obuvníka snov a predstaviteľa najvyššej talianskej módy si môžete prezrieť vo Florencii, v historickej budove Palazzo Spini Feroni – oficiálnom sídle módneho domu. Celá výstava je venovaná šarmantnej Marilyn Monroe, ktorá s nadšením obľubovala topánky z dielne maestra Ferragama, a o tom, že ich vlastnila neúrekom, sa môžete presvedčiť práve v jeho múzeu. Výstavu Marilyn slávnostne otvorili 20. júna vo Florencii za prítomnosti talianskych hviezd. Múzeum vyzdobené množstvom červených ruží, ktoré obľubovala sama Marilyn, spestrili hostesky oblečené v bielych „marilynovských“ šatočkách.

Horúčka okolo slávnej herečky znovu ožila už po predstavení minuloročného filmového debutu „Môj týždeň s Marilyn“, ktorý bol nominovaný aj na Oscara. Teraz, 50 rokov po jej smrti, môžete prostredníctvom retrospektívnej výstavy nahliadnuť do súkromia kontroverznej herečky a presvedčiť sa o tom, že Marilyn mala neskutočne vycibrený vkus, ktorý z nej opodstatnene vytvára nadčasový mýtus. Topánky a šaty navrhnuté Salvatorem Ferragamom špeciálne pre Marilyn vás určite zaujmú. A keby ste mali chuť kúpiť si nejaký ten „Marilyn“ kúsok pre seba, hneď vedľa múzea je luxusná predajňa s najnovšími exkluzívnymi kolekciami, samozrejme, vyrobenými ručne a výhradne „Made in Italy“.

Z Florencie exkluzívne pre Milliard Sun Veronika Nováková

Photos: Veronika Nováková, Salvatore Ferragamo Press

www.ferragamo.com