Autentické príbehy, nadčasové témy

„Kráľovská hra“ obľúbená aj medzi singapúrskou elitou

0

Do Singapúru sme už pred pár dňami „virtuálne“ zavítali. Vtedy sa centrom našej pozornosti stala noblesná reštaurácia The White Rabbit. „Návšteva“ ázijského veľkomesta však bola natoľko zaujímavá, že sme sa rozhodli pre návrat. Vzrušujúca trojmiliónová metropola je totiž už vyše storočie domovom jedného z najprestížnejších klubov póla vo Východnej Ázii.

Singapúrčania netrávia celé dni len hekticky, obchodovaním, ale vedia sa aj „zastaviť“, oddýchnuť si a vychutnať si príjemné jedlo, či obľúbený šport. Je teda prirodzené, že poznajú viaceré skvelé miesta, kde môžu „leňošiť, spoznávať gurmánske lahôdky a zároveň relaxovať aktívnym spôsobom. Často navštevujú miestny Singapore Polo Club s významnou tradíciou a bohatou ponukou služieb. Bonusom navyše je, že renomovaný klub sa nachádza v príjemnom prostredí, obklopený hojnou vegetáciou, ale hlavne, čo je pre typického biznismena dôležité – len pár minút jazdy od srdca hektického a rušného obchodného centra mesta.

Prioritou Singapore Polo Club sú samozrejme miestne i medzinárodné súťaže póla a jeho výučba, ale v areáli klubu je možné venovať sa aj ďalším športom – tenisu, plávaniu, či aktivitám spojeným s jazdectvom.


Lord Mountbatten záchrancom

Singapore Polo Club bol založený v roku 1886, v období britskej koloniálnej éry.
Prvým miestom konania „kráľovskej hry“ sa stala jazdecká dráha, nachádzajúca sa v oblasti teraz známej pod názvom Farrer Park. Územie však v dostatočnej miere využívali aj golfisti a konflikty medzi nimi a hráčmi póla postupne narastali.
Spory dospeli k vrcholu a „domov“ Singapore Polo Club sa musel meniť. Oblasť v Balestier poslúžila účelu len nakrátko, ale našťastie vďaka štedrej finančnej pomoci sa klub mohol usídliť v Mount Pleasant Road, kde bolo v roku 1941 všetko pripravené na súťaženie.

Problémy nastali počas 2. svetovej vojny, keď oblasť obsadili Japonci, ktorí sídlo klubu využili na svoje účely. Až neskôr, vďaka vplyvu lorda Mountbattena, zhodou okolností vášnivého hráča póla, sa veci pohli správnym smerom. Všetko sa vrátilo do pôvodného stavu a „kráľovská hra“ si až dodnes udržuje obľúbenosť medzi prestížnou singapurskou elitou.

Spomienkou na staré časy je príjemne pôsobiaci „clubhouse“ vo vidieckom štýle, s otvorenými verandami poskytujúcimi krásny výhľad na bohatú okolitú zeleň.


Rozsiahly komplex s bohatými možnosťami využitia

V súčasnosti je areál Singapore Polo Club dostatočne priestranný a skvele zariadený. Nechýba bar, či reštaurácie, v ktorých nájdete presne to, čo potrebujete. Ponuka pozostáva napríklad z viacerých druhov kvalitných a exkluzívnych vín, pričom hostia majú možnosť výberu aj z početných miestnych lahôdok – hlavných jedál, či sladkých dezertov.
V areáli klubu si dokonca môžete osviežiť aj telo a myseľ – príjemným relaxom v kúpeľoch. Pôsobivé prostredie, opojná vôňa esenciálnych olejov a šikovný personál jednoznačne urobia svoje.
Ak by ste prípadne dostali chuť prežiť vzrušenie trochu iného druhu – máte možnosť vstúpiť do „Jackpot Room“,miestnosti priam stvorenej pre pokušiteľov vrtkavej „pani šťasteny“. V nej sa nachádza 19 hracích zariadení a bar.

Singapore Polo Club je skvelým miestom nielen pre profesionálov, ale aj pre začiatočníkov. Ak máte chuť preniknúť do tajov póla alebo jazdy na koni, stačí sa zveriť do rúk skúsených trénerov-inštruktorov, ktorí taktiež veľmi radi a ochotne odpovedia na otázky týkajúce sa správnej životosprávy a fitness.
Lekcie póla a jazdectva môžu byť poskytované individuálne a to najmä v prípade, že sa chcete dostať na serióznu športovú úroveň, alebo kolektívne, kde sa viacerí záujemcovia učia spoločne. Konajú sa od 7 hodiny rannej vo všetky pracovné dni okrem pondelka, výnimkou sú taktiež štátne sviatky.
Nakoľko klub kladie veľký dôraz na bezpečnosť, niet dôvodu na obavy –  kone sa vyberajú podľa schopností jazdca. Tréningy, drezúra, či klubové súťaže sa môžu konať aj v nepriaznivom počasí, v takom prípade účelu skvele poslúži krytá jazdecká aréna.

Moderné polové ihrisko s dĺžkou 275 metrov (300 yardov) a so šírkou 180 metrov (200 yardov) naposledy hosťovalo významný medzinárodný turnaj v pole (Shanghai Tang Women‘s International Polo 2008) v októbri 2008. Skvelé víťazstvo si pripísal tím Singapore Slingers.

Marcel Letko            Photos: Singapore Polo Club Press

www.singaporepoloclub.org