Autentické príbehy, nadčasové témy

„Le Figaro“ vybralo kráľovnú Paríža

0

Bývalá modelka Ines de la Fressange sa stala „naj” ženou Paríža. Magazín mapujúci parížsky život smotánky a módy ju usadil na „kráľovský” trón. Porazila dokonca také konkurentky, akými bezpochyby sú Chiara  Mastroianni, Sylvie Tesud, či dokonca prvá dáma Francúzska, manželka francúzskeho premiéra, Carla Bruni Sarkozy.

Ines de la Fressange zostáva v hlavnom meste svetovej módy aj vo svojom veku 52 rokov skutočnou ikonou módneho štýlu a rafinovanosti. Povesť parížskej divy ju sprevádza nepretržite odkedy prvýkrát vystúpila na parížske móla.
Dcéra francúzskeho šľachtica a modelky argentínskeho pôvodu začala dráhu profesionálnej modelky ako pätnásťročná, no hneď očarila vtedajšiu osobnosť sveta módy – fotografa Oliviera Toscaniho. Ten ju krátko na to vyfotografoval pre prestížny módny magazín Elle. Ines sa stala prvou modelkou, ktorá podpísala exkluzívnu zmluvu s módnym domom Chanel. Okamžite zaujala šéfa tohto známeho módneho domu Karla Lagerfelda. Vybral si ju pre jej výraznú podobu s Coco Chanelovou, legendárnou zakladateľkou slávnej módnej značky. Ines de la Fressange bola celých šesť rokov „tvárou” Chanel. Koncom osemdesiatych rokov minulého storočia, kedy bola inšpiráciou pre celý svet módy, sa stalo niečo neočakávané. Excentrický a antikomfortný Lagerfeld  ju označil inšpiračne za „malomeštiacku” a „nudnú”. Reakcia Ines nenechala na seba dlho čakať, keď zareagovala štýlom jej vlastným.

V roku 1989, na vrchole svojej modelingovej kariéry, stelesnila na móle symbol Francúzskej republiky, múzu Marianne. Už pred ňou sa iné francúzske divy, ako Brigitte Bardot či Catherine Deneuve pokúšali stelesniť Marianne, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou všetkých verejných palácov vo Francúzsku. To čo bolo pre Carla Lagerfelda v podstate vulgárne – „obliecť sochu”,   umožnilo Ines preniknúť do sŕdc všetkých Francúzov, stelesňujúc ich najmilovanejší národný symbol.

V roku 1991 sa Ines stáva podnikateľkou, keď založila svoju vlastnú módnu značku. Okamžite nasledovalo otvorenie jej módneho butiku na ulici VIII Arrondissement v Paríži za prestížnej spoluúčasti Louisa Vuittona, od ktorého sa neskôr osamostatnila, i keď za cenu nepretržitých súdnych sporov. Po tejto prvej skúsenosti v pozícii podnikateľky nasledovali ďalšie pokusy, vždy vo svete módy. Tieto skúsenosti Ines vierohodne opisuje vo svojej autobiografii, ktorá vyšla v roku 2002 pod názvom „Profession Mannequin“.

Jej krása zostáva nezmenená aj po rokoch na rozdiel od mnohých stereotypných modeliek s krátkou kariérou. Ako 52 ročnej jej magazín Elle venoval najprestížnejšie miesto na obálke. Jean-Paul Gaultier si ju zas počas týždňa módy v Paríži osobne vybral na predstavenie svojej kolekcie jar/leto 2009.
„Pre krásu neexistujú hranice času”, vyhlásil francúzsky návrhár, ktorý zostal unesený ľahkosťou  a pôvabom, akým Ines de la Fressange ešte aj dnes vystupuje na móle – vždy usmievavá, ako pred tridsiatimi rokmi.

Boris Mojto                                              Photos: Wikipedia, Press

http://madame.lefigaro.fr/celebrites/en-kiosque/1873-ines-de-la-fressange-absolument-renversante