Autentické príbehy, nadčasové témy

„The best” z Hongkongu

0

„The best” z Hongkongu

Hongkong je architektonickým skvostom sám o sebe. Aj tu však existuje viacero diel (nazývať ich iba “stavbami” mi pripadá ako urážka), ktoré nesú punc výnimočnosti. Vybral som pre vás aspoň niekoľko. Začnime tým, čo ma fascinovalo ako prvé – ale nie iba raz. Hongkongské medzinárodné letisko na ostrove Lantau. Podarilo sa mi prísť s ním počas môjho pobytu do styku aj inak než bežný pasažier.


Zázrak na mori

Fascinujúce je aj z pohľadu cestujúceho, patrí k top vzdušným prístavom vo svete – tak pokiaľ ide o veľkosť, počet vybavených cestujúcich aj ich komfort. V špičke tu vzlieta jedno lietadlo takmer každú minútu. Dych ale vyráža jeho vznik. Otvorili ho iba v roku 1998, to pôvodné totiž prestalo kapacitne vyhovovať. Pozoruhodné je, že vzhľadom na absolútny nedostatok pôdy na hongkongských ostrovoch leží celé gigantické dielo na umelom ostrove priamo na mori. Mal som to šťastie presvedčiť sa o tom aj z vrtuľníka – a to skutočne stálo za to. Je neuveriteľné, ako sa miestni dokázali vyrovnať s nedostatkom pôdy. „Letisko patrí vo veľkosti do top desiatky svetových inžinierskych stavieb a je najdrahším letiskovým projektom na svete,” dozvedám sa neskôr, už na pevnej zemi, od Carol Ng, mojej sprievodkyne na letisku.

Využívajúc výhody novinára, podarilo sa mi absolvovať aj niekoľkohodinovú prehliadku „zákulisia” letiska. To si čiastočne môže pozrieť aj verejnosť, stojí za námahu dostať sa napríklad na vyhliadkovú plošinu, kde môžete pozorovať a do zbláznenia fotiť či nakrúcať pristávajúce lietadlá. Mne však „padla sánka nadol” pri prehliadke nákladných terminálov. Hongkong je svetový logistické tranzitné centrum. A letisko jeho primárnou súčasťou. Nonstop tu prebieha handling tisícok ton tovaru rôznych druhov. Gigantické sklady sú prešpikované najmodernejšou technológiou, všetko funguje presne ako hodinky. „Tak ako v celom Hongkongu, aj tu funguje všetko vertikálne. Iné letiskové sklady vo svete veľké haly. My nemáme na rozľahlé hangáre miesto, tie naše sú šesťposchodové, všetko ovládajú špeciálne plošiny,” hovorí mi Carol Ng z Hactl – firmy, ktorá pre letisko narába s nákladom. Ten, ako som sa presvedčil aj nosom, tvorí všetko od rýb a ovocia cez oblečenie až po zahraničné noviny. Priviesť, vytriediť, vytiahnuť zo správneho poschodia a šup do lietadla. UPS, DHL – všetky veľké svetové logistické firmy i mnohé aerolinky tu majú svoje „stroje”. Je vysoko pravdepodobné, že niečo z toho, čo máte teraz na sebe alebo v domácnosti či práci, prešlo hongkongským letiskom.


Pohľad zhora

Ďalšou vecou, ktorá našincovi vyrazí dych, sú mrakodrapy – teda, tie už mnohí z nás videli v iných kútoch Zeme, ale tu je fascinujúci ich počet a hustota. Vo výške si navzájom konkurujú dve budovy, symbolicky sa na seba pozerajúce z hongongského ostrova (ICC Building) a Kowloonu (IFC Building). Mňa nabitý program zavial do prvej nich. Je najvyššia, sestru IFC tromfla o pár metrov. Ide o štvrtú najvyššiu budovu na svete s výškou 490 metrov. Gigant je sídlom stoviek firiem, luxusného nákupného centra, hotela Ritz Carlton a mnohého iného. Na stom poschodí je 360-stupňová vyhliadka. Výťahom ste tam asi za minútu a pol. Odporúčam vyčleniť si na „Sky 100″, ako sa plošina nazýva, viac ako by ste si mysleli, že na vyhliadku potrebujete. Je to dokonalé supermoderné informačné a zážitkové centrum. Dych vám nevyrazí len výhľad ale aj interaktívne prezentácie a kopec sprievodných atrakcií. Ak chcete zažiť skutočný luxus, nešetrite a ubytujte sa v Ritz Carltone. Je na 101. až 116., teda najvyššom poschodí. Európske štandardy mu pokojne môžu pripísať 6 hviezdičiek. Nie – nemal som to šťastie bývať tam, ale zaprisahal som sa, že pri ďalšom pobyte v Hong Kongu (k nemu som sa zaprisahal pochopiteľne takisto) si doprajem a pár nocí v najvyššie položenom hoteli na svete si neodpustím. Predsa len, bazén na 116. poschodí je bazén na 116. poschodí. O nevídanom luxuse, top službách a vybaveniu, ktoré predčilo dobu, sa nebudem rozpisovať. 

Závan starých čias

Váhal som, čo „top” z Hongkongu vám priblížiť ďalej. Škoda, že Milliard Sun nemá toľko strán ako almanach. Nuž – skúsme 1881 Heritage. Za nezvyčajným názvom sa skýrva jeden z posledných kúskov viktoriánskej architektúry. Konzumnosť Hongkongu ho čiastočne pohltila. Dnes je tu superluxuné nákupné centrum, exkluzívne reštaurácie a malý hotel. Miestnym sa ale podarilo to čo by sme my na Slovensku mali závidieť: bez problémov spojiť históriu so shoppingom a luxusom. Budova, v ktorej za oných “anglických” čias, od roku 1880 až do 1996-eho sídlila námorná polícia a hasiči, dýcha históriou rovnako ako luxusom. V absolútnej harmónii. Či chcete nakupovať alebo pozrieť si zachované kusy histórie.

Jakub Steiner                                                      Photos: Press, HKTB

www.discoverhongkong.com