Autentické príbehy, nadčasové témy

3D formát dobýja technologický svet

0

Futbalová federácia FIFA bude s podporou spoločnosti Sony vysielať majstrovstvá sveta z Južnej Afriky prvýkrát v 3D formáte. Až 25 zo všetkých 64 stretnutí majstrovstiev sveta sa bude snímať profesionálnymi 3D kamerami, vďaka čomu si fanúšikovia na celom svete vychutnajú každú akciu ako keby boli priamo na ihrisku. Podľa odborníkov je to dôkaz enormne rastúceho trhu v oblasti 3D technológie, ktorá by mala v budúcnosti zaujať dominantnú pozíciu v zobrazovacej technike.

3D šírenie futbalovej vášne

„Celosvetové športové podujatia ako sú Majstrovstvá sveta vo futbale FIFA World Cup sú veľmi dôležitým hnacím prvkom pre pokrok v oblasti nových technológií, hlavne v oblasti televízneho vysielania,“ vysvetľuje Tom Morrod, Senior analytik oddelenia TV Technology spoločnosti Screen Digest. „Správa o tom, že Majstrovstvá sveta FIFA World Cup budú prvýkrát snímané 3D technológiou určite zosilní záujem o 3D televízory. Spoločnosť Screen Digest aj vďaka tomuto kroku zvýšila odhadovaný počet predaných 3D televízorov v Európe do roku 2013 až na 13,6 milióna kusov.“ Celosvetovo by mal za rovnaké obdobie predaj podľa výskumu americkej spoločnosti GigaOM Pro dosiahnuť až 46 miliónov kusov.


3D dobýja obrazovky

Nedávno, na septembrovej výstave IFA dovolila spoločnosť Sony nazrieť do svojich plánov a predstavila niekoľko prototypov plne 3D kompatibilných LCD televízorov BRAVIA. Na sledovanie trojrozmerných filmov poslúžia špeciálne okuliare so zabudovanými filtrami, ktoré sa budú veľkou rýchlosťou zapínať a vypínať podľa striedania snímok pre ľavé a pravé oko. 3D televízia bude schopná spracovať video skutočnou rýchlosťou 100 až 120 snímok za sekundu v porovnaní s dnešnou frekvenciou 50-60 snímok. 3D takisto umožní majiteľom Blu-ray prehrávača pozrieť si film vo vysokom rozlíšení FullHD a s trojrozmerným obrazom priamo doma. Nebude musieť kvôli 3D zážitku navštíviť jedno zo špeciálnych 3D kín, ktorých počet je na celom svete približne 7000.

„3D technológia nepochybne zmení spôsob sledovania obrazového obsahu v domácnosti,“ uviedol Fujio Nishida, prezident spoločnosti Sony Europe. „Spoločnosť Sony sa nezameria len na sprostredkovanie 3D zážitkov na 3D televízoroch, ale od roku 2010 začne ponúkať aj mnoho 3D kompatibilných produktov, ako sú prehrávače nosičov Blu-ray Disc, prenosné počítače VAIO a hracie konzoly PlayStation3. V júni a v júli 2010 ponúkneme európskym spotrebiteľom ten najlepší 3D obraz, ktorý si budú môcť vychutnať z prvej ruky, napríklad na podujatiach FIFA International Fan Fest.“

Diváci si budú môcť vychutnať 3D zážitok z MS na nasledujúcich miestach:

–    Počas Majstrovstiev sveta 2010 FIFA World Cup usporiada federácia FIFA verejné akcie pod názvom „International FIFA Fan Fest“ v 7 mestách celého sveta (Berlín, Londýn, Mexiko City, Paríž, Rio De Janeiro, Rím a Sydney). Na obrazových paneloch spoločnosti Sony nachádzajúcich sa na podujatí „Fan Fest“ si budú môcť diváci vychutnávať upútavky s najlepšími momentmi Majstrovstiev sveta FIFA World Cup v 3D obraze.

–    Spoločnosť Sony Pictures Home Entertainment plánuje vyrobiť a distribuovať oficiálny 3D film na nosiči Blu-ray Disc*1 a tiež v iných formátoch.

*1 3D špecifikáciu formátu BD vyvíja asociácia BDA (Blu-ray Disc Association).

Words & Photos: Seesame

www.sony .sk