Autentické príbehy, nadčasové témy

Adams vyhral v Londýne a je kráľom FMX v roku 2009

0

Nate Adams (USA) vyletel v sobotu večer v londýnskej Battersea Power Station pred 18 000 divákmi k víťazstvu v piatej časti freestylemotokrosovej (FMX) svetovej tour Red Bull X-Fighters. Kvôli nepríjemnému pádu Švajčiar Mat Rebeaud neobhájil svoj minuloročný triumf.  

LONDÝN (VEĽKÁ BRITÁNIA). Vypredané tribúny bývalej elektrárne na čierne uhlie, ktorá kedysi zásobovala elektrickým prúdom rozvíjajúcu sa anglickú metropolu, elektrizovalo dvanásť najlepších svetových motocyklových akrobatov. Do záverečného súboja o celkový primát mohli v sobotňajších nočných pretekoch zasiahnuť ešte štyria jazdci: Nate Adams (USA), Robbie Maddison (Austrália), Eigo Sato (Japonsko) a Mat Rebeaud (Švajčiarsko).

,,Je to najväčší úspech mojej kariéry. Ktokoľvek vyhrá túto tour, zapíše sa do historickej knihy FMX. Tlak bol obrovský. Je to obrovská radosť vyhrať  v súboji s najlepšími svetovými jazdcami,“ žiaril 25-ročný Adams z Phoenixu (USA), keď vo finále zdolal 17-ročného novozélandského nováčika Leviho Sherwooda, prezývaného Rubber Kid (Gumové dieťa).

Švajčiarsky trumfátor a celkový víťaz vlaňajšieho ročníka Mat Rebeaud bol rád, že po páde vo štvrťfinále na veľkej rampe, keď sa jeho motocykle prekrútil a on skončil na protiľahlom svahu, vyviazol iba s pomliaždeninami, niekoľkými stehmi a prázdnou pneumatikou.

Aj Japonec Eigo Sato, hendikepovaný po páde v piatkovej kvalifikácii, vypadol vo štvrťfinále, keď ho pokoril Austrálčan Robbie Maddison, ktorý nedávno prekonal skokom na motocykli roztvorený londýnsky most Tower Bridge. V semifinále  Austrálčana vyradil neskorčí víťaz Nate Adams.

Tohtoročná svetová tour Red Bull X-Fighters zvýšila úroveň tohto akrobatického športu o ďalší stupeň, keď sa v repertoári jazdcov sa po prvý raz v histórii FMX objavil zásluhou Camerona Sinclaira (Austrália) double-backflip (dvojité salto vzad) a na pretekoch v Ciudad de México (Mexiko), Calgary (Kanada), Fort Worth (USA), Madride (Španielsku) a Londýne (Veľká Británia) sa objavil rekordný počet divákov – 200-tisíc!

Výsledky pretekov v Londýne:
1. Nate Adams (USA), 2. Levi Sherwood (Nový Zéland), 3. Dany Torres (Španielsko), 4. Robbie Maddison (Austrália), 5. Jeremy Stenberg (USA), 6. Mat Rebeaud (Švajčiarsko), 7. Eigo Sato (Japonsko), 8. Mike Mason (USA), 9. André Villa (Nórsko), 10. Thomas Pagés (Francúzsko), 11. Adam Jones (USA), 12. Chris Birch (Veľká Británia).

Celkové poradie svetovej tour Red Bull X-Fighters 2009:

1.    Nate Adams (USA)
2.    Robbie Maddison (Austrália)
3.    Eigo Sato (Japonsko)
4.    Mat Rebeaud (Švajčiarsko)
5.    Dany Torres (Španielsko)
6.    Levi Sherwood (Nový Zéland)
7.    Jeremy Stenberg (USA)
8.    Cameron Sinclair (Austrália)
9.    Thomas Pages (Francúzsko)
10.    André Villa (Nórsko)

Words & Photos: Red Bull

www.redbullxfighters.com