Free Porn
xbporn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Aj tento rok môžu deti písať Ježiškovi, poteší ich milým darčekom

- Reklama -

Aj tento rok môžu deti z celého Slovenska i sveta písať Ježiškovi na adresu „Ježiško 999 99“, Slovenská pošta mu všetky odkazy doručí. Dôležité je uviesť na pohľadnici či liste spiatočnú adresu. Pohľadnicu môžu poslať aj cez špeciálnu internetovú aplikáciu – mojapohladnica.sk. Spolu s odpoveďou im Ježiško pošle aj milý rozprávkový darček. Obľúbený projekt Vianočnej pošty dnes slávnostne otvorili generálny riaditeľ Slovenskej pošty Ľubomír Mindek, štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslav Kmeť a výkonná riaditeľka Poštovej banky Melinda Burdanová.

„Projekt Vianočnej pošty je obľúbený najmä u detí, pretože predznamenáva príchod Vianoc, najkrajšieho obdobia v roku. Slovenská pošta organizuje tento unikátny projekt už 24-ty krát a jeho hlavným cieľom je motivovať detí k písaniu listov, podporovať v nich fantáziu a kreativitu a, samozrejme, prinášať im radosť. Myslím si, že to sa nám darí, keďže sme Ježiškovi do Rajeckej Lesnej doručili celkovo už viac ako 2 milióny listov. V tomto roku sme Ježiškovi doručili už takmer 1000 listov s detskými želaniami, z čoho 645 bolo zo Slovenska a zo zahraničných krajín jednoznačne dominuje Taiwan s počtom 263 listov, nasleduje Česká republika, Rusko a Nemecko,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej pošty Ľubomír Mindek.

Prvý list adresovaný Ježiškovi prišiel 12. augusta od Zuzky z Banskej Bystrice. A napríklad z Číny dostal Ježiško list v slovenskom jazyku od Janky, ktorá študuje slovenčinu na univerzite v Pekingu. Obsahom detských listov sú v prevažne zoznamy vytúžených darčekov, ktoré by si chceli nájsť pod vianočným stromčekom. Najčastejšie sú to hračky, tablety, mobily, školské aj športové potreby, knihy, spoločenské hry, ale aj živé zvieratká.

„Vianočná pošta sa pre deti nielen zo Slovenska, ale z celého sveta stala pevnou súčasťou predvianočných zvykov. Teší ma, že aj vďaka našej podpore môžu deti písať  Ježiškovi už takmer štvrťstoročie a ich vianočná korešpondencia nikdy neostane bez odozvy. Každoročne sú to desiatky tisíc listov, ktoré nielen s odpoveďou, ale aj s prekvapením putujú naspäť na adresu malých pisateľov a prinášajú im radosť a neopakovateľnú atmosféru Vianoc,“ uviedla Melinda Burdanová, výkonná riaditeľka Poštovej banky, ktorá je aj tento rok partnerom projektu Vianočná pošta.

Napísať Ježiškovi je veľmi jednoduché – svoje priania, odkazy, obrázky môžu deti posielať na akejkoľvek pohľadnici, prípadne môžu napísať list a poslať ho v obálke na adresu „Ježiško 999 99“ najneskôr do 16. decembra 2022. Pohľadnica sa dá poslať aj z mobilu či počítača cez aplikáciu Moja pohľadnica. Stačí si na www.mojapohladnica.sk zvoliť pohľadnicu zo šablóny Pošta Ježiškovi, napísať správu Ježiškovi a zadať objednávku. Slovenská pošta pohľadnicu vytlačí a doručí. Dôležité je uviesť aj spiatočnú adresu, aby Ježiško vedel, komu má odpísať. Ježiško odpovedá nielen v slovenčine, ale aj v angličtine, maďarčine či v Braillovom písme. Vďaka partnerovi Vianočnej pošty, Poštovej banke, pribalí aj milý rozprávkový darček. So správnou poštovou známkou je možné list či pohľadnicu poslať z ktorejkoľvek pošty alebo ich vhodiť do ľubovoľnej poštovej schránky.

Spoločne s listami môžu deti posielať Ježiškovi kresby, tie však musia byť na samostatnom hárku papiera. Odborná porota zo všetkých kresieb vyberie tú najkrajšiu, ktorá sa stane námetom budúcoročnej vianočnej známky. Podrobné informácie o Vianočnej pošte pre Ježiška a o súťaži sú dostupné na internetovej stránke www.vianocnaposta.sk.

Pozdravy, kresby, ale aj tie najtajnejšie želania môžu deti z celého sveta posielať Ježiškovi od roku 1999. Umožňuje to projekt Vianočná pošta, ktorého hlavným cieľom je šíriť radosť, dobré posolstvá, no predovšetkým podporiť tradície klasickej listovej korešpondencie. Na adresu „Ježiško 999 99“ prišlo od vzniku projektu viac ako 2 milióny pozdravov. Minulý rok putovalo na Ježiškovu adresu vyše 95 000 listov zo 42 štátov sveta, z toho prostredníctvom internetovej aplikácie www.mojapohladnica.sk bolo poslaných viac ako 32 000 vianočných pozdravov a pozdravov Ježiškovi. Najviac, takmer 71-tisíc listov dostal Ježiško zo Slovenska, z toho 158 bolo od nevidiacich detí. Zo zahraničia prišlo 2 810 pozdravov zo 41 krajín, pričom dominujú listy z Taiwanu, Ruska,  Českej republiky, Hong Kongu a Japonsku. Aj ročník 2021 bol poznačený obmedzením prepravných kapacít kvôli protipandemickým opatreniam, čo bolo vidieť najmä na počte listov z Taiwanu, pretože po minulé roky prichádzalo od detí z Taiwanu okolo 7-tisíc pozdravov.

Vydanie poštovej známky „Vianočná pošta 2022“

Súčasťou otvorenia aktuálneho ročníka Vianočnej pošty je aj predstavenie špeciálnej vianočnej poštovej známky „Vianočná pošta 2022“ s nominálnou hodnotou 0,75 €. Poštová známka rozmerov 33,9 × 26,5 mm, vrátane perforácie, vychádza vo forme tlačového listu s 50 známkami. Známku vytlačila technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Všetky výtvarné návrhy poštovej známky, FDC a FDC pečiatky vybrala Realizačná komisia známkovej tvorby z obrázkov, ktoré boli poslané spolu s vianočnými listami v roku 2021. Námetom poštovej známky je kresba od Viktórie Bubeníkovej z Komárna. Motívom poštovej známky sú tri postavy symbolizujúce koledníkov. Súčasne s poštovou známkou vychádza obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 11. 11. 2022 a domicilom obce Rajecká Lesná. Autorkou motívu FDC v podobe vianočného mestečka je Kristína Gubienová z Komárna. Predlohou FDC pečiatky je anjel, tiež symbol Vianoc od Nikolett Andrei Samai tiež z Komárna. FDC vytlačila technikou digitálnej tlače spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Autorom grafickej úpravy poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je Adrian Ferda.

Slovenská pošta od roku 1999 organizuje výnimočný projekt Vianočná pošta, ktorý sa rokmi stal neodmysliteľnou súčasťou vianočného obdobia. Aj v roku 2022 (už dvadsiaty štvrtý raz) môžu deti posielať listy či pohľadnice Ježiškovi na adresu „Ježiško 999 99“. Presne pred 10 rokmi sa vedenie Slovenskej pošty rozhodlo spropagovať tento unikátny projekt nielen medzi deťmi, ale aj medzi širšou verejnosťou vydaním samostatnej emisie poštovej známky vytvorenej na základe návrhov detí. Od roku 2013, keď vyšla prvá poštová známka s detským námetom, sa do súťaže o vianočnú známku zapojili desiatky základných škôl z celého územia Slovenska, pričom boli akceptované aj diela detí zo zahraničia, napr. z Taiwanu, ktoré boli doručené poštou Ježiškovi. 

Najčastejšie sa súťaže výtvarných návrhov tejto emisie zúčastňujú deti z Komárna. Najúspešnejší boli mladí autori z výtvarného krúžku Základnej školy Rozmarínová v Komárne, ktorý vedie Renáta Kubalová. Vďaka jej kreativite a osobnému nasadeniu sa výtvarné diela detí z tohto krúžku takmer každý rok stávajú motívmi vianočných poštových známok. Diela vyberá porota zložená z členov Realizačnej komisie slovenskej známkovej tvorby, a to výhradne na základe výtvarnej kvality, a nie príslušnosti detí ku konkrétnej škole. To je hlavným dôvodom, prečo je celá tohtoročná emisia známky tvorená dielami detí zo ZŠ Rozmarínová.

Zdroj: Slovenská pošta,

Titulná foto – ilustračná snímka, zdroj: Pixabay

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -