Autentické príbehy, nadčasové témy

Aký rám okuliarov sa hodí k vašej tvári?

- Reklama -

Výber správnych okuliarov môže byť hotová veda. Nech už si vyberáte dioptrické okuliare alebo slnečné, častokrát sa stane, že rám, ktorý ste si vybrali na produktovej fotografii, vám naživo nie tak úplne sadol. Práve preto je potrebné vedieť, aký typ tváre máte a aký typ rámu sa hodí práve k tomu vášmu. Garantujeme, že ak si toto ujasníte, do budúcna budete mať výber správneho rámu okuliarov zvládnutý omnoho rýchlejšie.

Na začiatok je dôležité ujasniť si, že existuje viacero typov tvárí. U niektorých ľudí je na prvý pohľad jasné, ktorý typ je ten ich, avšak sú medzi nami aj takí, ktorí sa stále hľadajú. Existuje však jeden jednoduchý trik, ktorým si môžete ľahko pomôcť – potrebujete len zrkadlo a ceruzku na oči, prípadne rúž. Postavte sa pred zrkadlo a obkreslite naň obrys vašej tváre.

Keď odstúpite od zrkadla ďalej, prirovnajte nakreslený obrys k jednotlivým typom tváre.

Okrúhla tvár

„Tento typ tváre má na výber hneď niekoľko vhodných okuliarových rámov. Hodia sa mu geometrické tvary, čo znamená, že nič nepokazíte napríklad obdĺžnikovými okuliarmi. Pre okrúhle tváre je vhodný aj tvar mačacích očí či motýlích krídiel, ktoré majú horný rám smerujúci šikmo nahor. Vybrať by ste si mohli aj okuliare s výrazným mostíkom, ktorý z nich urobí výborný doplnok,“ vysvetľuje Martin Slaný, optometrista a odborný garant očnej optiky FOKUS.

Pri okrúhlom type tváre by ste sa, naopak, mali vyhnúť veľmi úzkym a okrúhlym okuliarovým rámom.

Hranatá tvár

„Ľudia s hranatým typom tváre by sa rozhodne mali vyhnúť štvorcovým alebo obdĺžnikovým rámom s ostrými hranami. Okuliare by nemali byť pri tomto type tváre malé, ale zároveň by nemali presahovať cez okraj tváre,“ hovorí Martin Slaný. Vhodné by bolo zvoliť okuliare s veľkým rámom. Báť sa nemusíte ani farebnosti. Určite nič nepokazíte klasickými pilotkami, prípadne typickými lenonkami.

Srdcová tvár

Pri tomto type tváre sa môžete pozrieť na okuliarové rámy z niekoľkých hľadísk. Prvým je tvar. Ľudia so srdcovým typom tváre by mali zvoliť okrúhle alebo oválne rámy s úzkym mostíkom uprostred. Čo sa týka farebnosti, okuliare by mali byť vo svetlejších a neutrálnych farbách. Nie je potrebné sa báť ani okuliarov s nevýraznými rámami, či úplne bez rámov. „Nevhodné je zvoliť okuliarové rámy, ktoré sú príliš hranaté, ostré až špicaté,“ dodáva Martin Slaný.

Oválna tvár

Máme pre vás dobrú správu. Pre tento typ tváre sa hodia takmer všetky okuliarové rámy. Cez okrúhle, štvorcové, pilotky až po mačacie rámy. Vášmu typu tváre rozumie (takmer) každý rám. Netreba to však preháňať s extravaganciou a vyhnite sa masívnym či širokým okuliarom. Tiež by ste sa mali vyhnúť tými s ostrými alebo príliš rovnými rámami.

Vyskúšať raz naživo je lepšie ako stokrát vidieť online

Na záver azda len jediná rada – mať možnosť vyskúšať si okuliare naživo je mimoriadne dôležité a dokáže vám povedať tisíckrát viac než produktová fotografia či akýkoľvek obrázok na internete. Preto neváhajte a ak si chcete vyskúšať viacero typov rámov alebo potrebujete poradiť s výberom, obrátiť sa môžete na svoju najbližšiu očnú optiku. FOKUS, ktorý pomáha Slovákom so správnym výberom a výrobou okuliarov už 75 rokov, má po Slovensku viac než sedem desiatok optík, v ktorých navyše iba počas marca dostanete k dioptrickým okuliarom slnečné zdarma.

Ilustračná snímka, zdroj: Pexels

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -