Autentické príbehy, nadčasové témy

Alžbeta II.- skutočná dáma a osobnosť

0

Mesiace príprav, stovky policajtov, desiatky čašníkov, celá politická špička v pozore. Takto možno stručne definovať návštevu jej veličenstva kráľovnej Alžbety II. na Slovensku, ktorá sa skončila v piatok. Kráľovná Alžbeta potvrdila, že napriek minimálnemu politickému vplyvu je rešpektovanou svetovou autoritou a skutočnou dámou s veľkým D. Nádherné a mimoriadne vkusné šaty, extravagantné klobúky a správanie „starej školy“- taká je Alžbeta II., panovníčka, ktorá už 56 rokov vládne krajinám Spoločenstva národov.


Od Tatier k Dunaju

Jej návšteva na Slovensku bola historicky prvou. Za necelé dva dni toho 82-ročná panovníčka spoločne s manželom, princom Philipom, stihla skutočne dosť. Pobyt na Slovensku začala v Bratislave, kde okrem stretnutí s vrcholovými politikmi absolvovala aj štátny banket pripravený na jej počesť, prezrela si historické jadro mesta, zrúcaninu hradu Devín, kde odhalila Pamätník železnej opony. V historickej mestskej časti Popradu, v Spišskej Sobote, navštívila kostol Svätého Juraja, vo Vysokých Tatrách ju po jazde lanovkou na Hrebienok mimoriadne zaujali vysokohorskí nosiči. Pobyt na Slovensku ukončila netradične – vhodila buly na exhibičnom hokejovom zápase v popradskej Aquacity aréne.

Návšteva kráľovského páru na Slovensku sa tešila mimoriadnej pozornosti médií, a to nielen slovenských, ale i svetových. Určite právom, kráľovná totiž opúšťa Britániu len dvakrát ročne. „Princ Philip a ja sme potešení, že sme po prvý raz navštívili Slovensko. Stalo sa tak v čase, keď obe naše krajiny, bok po boku, pôsobia v Európskej únii, slúžia ako spojenci v NATO a nedávno sa stali kolegami v Bezpečnostnej rade OSN,“ vyjadrila svoje pocity kráľovná v príhovore na štátnom bankete.


Ikona vkusu a noblesy

Luxus sprevádza britskú panovníčku celým jej životom, čo je samozrejme do veľkej miery prirodzenou záležitosťou. Jej veličenstvo Alžbeta II. však v človeku na prvý pohľad nezanecháva dojem „bežného“ luxusu. V jej prípade treba skôr použiť výraz úroveň. Kráľovná je jednoducho charizmatická žena na skutočne vysokej úrovni. Médiá si nikdy nenachajú ujsť komentáre v súvislosti s jej oblečením. Musíme uznať, že Alžbete II. v tomto smere naozaj niet čo vytknúť. Jej zvyčajným formálnym oblečením sú nádherné sukňové kostýmy doplnené o štýlový klobúk a decentné kabelky. Za zmienku stojí, že napriek jej veku patrí jej veličenstvo medzi 50 najatraktívnejších žien sveta a významný módny magazín Vouge ju označil za najlepšie oblečenú ženu na Zemi.

Z lietadla na bratislavskom letisku vystúpila Alžbeta II. vo výrazne červenom a mimoriadne vkusnom kabáte, ohnivočervený bol aj jej klobúk. Vhodne pôsobili aj jemné perlové doplnky – náušnice a náhrdelník. Zaujala na prvý pohľad. O niekoľko hodín, na hrade Devín, sa predviedla vo vkusnom čiernom kostýme s bielym lemom na golieri, nezabudla ani klobúk – samozrejme, zvolila čiernobielu kombináciu. „Bola úžasná, je to krásna žena, ktorá bez ohľadu na vek vyzerá skutočne elegantne,“ zhodnotil pre Milliardcity mladý muž čakajúci na jej príchod. Počas prvého dňa návštevy sa stihla prezliecť ešte raz. Na štátnom bankete doslova žiarila v krémovej róbe doplnenej zlatou kabelkou a výrazným náhrdelníkom. Jej hlavu zdobila „kráľovská koruna“.

Do Popradu a Tatier prišla Alžbeta II. počas druhého dňa návštevy v ležérnejšie pôsobiacom outfite – rozhodla sa, že Tatrancov pozdraví v šedom kabáte lemovanom kožušinou. Nič nepokazila ani čiernymi čižmami a kabelkou rovnakej farby.

Kráľovský pár zo Slovenska neodišiel naprázdno, prezident Ivan Gašparovič obdaroval Alžbetu II. drevenou plastikou lemovanou striebrom a zlatom. Prvá dáma Slovenska, Sylvia Gašparovičová, obdarovala kráľovnú šperkovnicou zo skla, zlata, platiny a krištáľu. Princ Philip si zo Slovenska odniesol encyklopédiu a fujaru.

Reálna prítomnosť kráľovského páru na Slovensku by mohla byť mementom pre tých, ktorí ešte stále nevedia, aký je rozdiel medzi pojmom celebrita a osobnosť.

František Kvarda       Photos: ISIFA

www.royal.gov.uk