Free Porn
xbporn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Andrea Pistl Andrášová a jej výstava A posteriori v Bratislave

- Reklama -

V týchto dňoch si môžete v hlavnom meste pozrieť výstavu s názvom A posteriori, na ktorej predstaví svoju tvorbu Andrea Pistl Andrášová.

Rodáčka z Košíc mala už od detstva blízko k umeniu. Počas štúdia na gymnáziu paralelne navštevovala základnú výtvarnú školu v triede známej maliarky a textilnej umelkyne Viery Černákovej. Od roku 1978 študovala na Pedagogickej fakulte UK v Trnave na Katedre špeciálnej pedagogiky so zameraním na art terapiu a štúdium ukončila na univerzite v Košiciach. Ďalšie výtvarné skúsenost získavala v ateliéri sochára Jána Mathé v Košiciach a v ateliéri Ladislava Vychodila v Bratislave.

V deväťdesiatych rokoch niekoľkokrát navštívila Austráliu, čo znamenalo výrazné obohatenie jej pocitového i inšpiračného sveta. V roku 1999 prichádza do Bratislavy, kde si buduje vlastný ateliér a začína sa venovať s plným nasadením maľbe. V roku 2009 získala Primo Premio Speciale della Critica na medzinárodnej výstave Premio Cittá di Porto Sant´Elpidio.

Andrea Pistl Andrášová a jej tvorba

Spomínaná umelkyňa pôsobí na slovenskej výtvarnej scéne viac ako desaťročie. “Má za sebou skoro tucet samostatných výstav u nás, ale i v zahraničí. Rovnako tak úspešné kolektívne prezentácie, účasť na sympóziách, no a, samozrejme, mnohé z jej diel už dávno opustili ateliér a našli svojich obdivovateľov. Zaujali ich svojou výrazovou silou i presvedčivosťou, ale rovnako i metaforickým obsahom, ktorý autorka vtisla svojim obrazom,” hovorí kurátorka výstavy Mária Horváthová.

Autorkina maliarska tvorba má podľa nej epický charakter. “Každý z jej obrazov má svoj vlastný príbeh, ktorého dej rezonuje v kompozícii, vo farebnej škále, v líniách kresby v gestách, vo výraze tvárí i v názve. Podnety pre svoju tvorbu nachádza v literatúre, známych príbehoch z histórie, no najväčším inšpiračným žriedlom je pre ňu vlastný vnútorný pocitový svet, osobné i rodinné mytológie, zážitky a skúsenosti, čo veľkorysým spôsobom naznačuje aj v jednom zo svojich ikonických diel s príznačným názvom „A posteriori“,” pokračuje v rozprávaní.

Kľúčovou postavou jej tvorby je podľa kurátorky žena, rozhodná, sebaistá i tajomná, ale najmä presvedčivá i v zložitých okamihoch a situáciách poznačených láskou, vášňou, nádejou, jemnou iróniou a možno i sklamaním. Žije vlastným životom, v ktorom rezonuje mestské prostredie, isté sociálne väzby i rodinné zázemie.

Výstavu si môžete pozrieť v termíne 04.09.-07.10.2022 v Reštaurácií Sajado, Eurovea Galleria na Pribinovej 8 v Bratislave.

Viac informácií nájdete TU.

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -