Autentické príbehy, nadčasové témy

ART pour ART Gallery predstavuje

0

Galéria ART pour ART predstavuje mená, ktoré vo svete umenia dokázali zaujať svojou kreativitou či originalitou. Jednou zo zaujímavých osobností na umeleckej scéne je aj Saša Makarová. Po dlhšej pauze sa znovu objavuje na rodnom Slovensku.

Táto mimoriadne tvorivá výtvarníčka sa narodila v roku 1966 v Košiciach. Absolvovala VŠVU v Bratislave a VŠ úžitkových umení vo Viedni u profesora Frohnera.
Vo svojej tvorbe predstavuje ženu, nie tradičný portrét, ale do obrazu vkladá príbeh, ktorý vychádza z určitého prostredia. Ženu, ako centrálnu tému svojej tvorby, vníma a maľuje s celou jej ženskosťou a sexualitou. Autentické príbehy si prináša z exotických krajín, akými sú Tibet, India, Laos, Vietnam, Čína či Nepál, kde absolvovala viaceré študijné a štipendijné pobyty.

Potom reálne inšpirácie transformuje do svojich obrazov hýriacich nezvyčajnou farebnosťou. Ako rodená Slovenka však vychádza z východoeurópskych tradícií. Slovanské ľudové umenie, ruské ikony, ale i Chagall či Matisse nie sú ako vplyvy negované. Autenticitu a harmonizujúcu farebnosť na svojich plátnach považuje za dôležité, ale v každom jej obraze nájdete kus jej duše a srdca, a tak vdychuje svojim dielam život. Jej obrazy sú plné expresívnych vyjadrení, nakoľko Saša Makarová pracuje spontánne, impulzívne a bezstarostne. Je ako šelma, ktorá žije svoje vo svojich vnútorných obrazoch. Je ako zaklínačka hadov, ale tiež predstaviteľkou svojich imaginácií, ktoré vznikajú spod jej tancujúceho štetca. Irónia, objavenie všedných príbehov, radosť zo života dávajú jej dielam nielen veľmi poetický, ale niekedy až erotický šarm. Žije a tvorí vo Viedni.


Saša Makarová o sebe:

„Čo je to za pocit? Sedím a sedím, vstanem, dám si hlt vína, jem hrozno, syr, čokoládu, hudba v pozadí vstupuje pomaly do mňa a na čo sa to uprene pozerám?
Prázdna, čerstvo napnutá Beloba /biela/ – ľanové plátno.
A ako to pokračuje ďalej?
Nechám sa priviesť do imaginárneho sveta, ktorý patrí len mne. Stal sa zázrak – lietanie, premením sa na to, načo mám práve chuť: bielu holubicu alebo čierneho krkavca /havrana/. Som všadeprítomná, premožená melanchóliou, láskou – je to jednoducho môj veľký príbeh. Farby sú stále živšie, škvrny sa menia na nekonečnú farebnosť a rôznorodosť foriem.
Žijem moje MAĽOVANIE!“

Samostatné autorské výstavy:
1996 – Insbruck
1997, 2000, 2001, 2004, 2006 – Viedeň
1999, 2001 – Hall
2003 – Mníchov
2004, 2006 – Insbruck
2009 – Ferrara

Zmiešané výstavy:
Rakúsko, Nemecko, Taliansko, USA (Miami)

Na jeseň 2009 predstaví Saša Makarová po dlhých rokoch svoju tvorbu na Slovensku v Múzeu Vojtecha Lofflera v Košiciach a v galérii ART pour ART v Bratislave.

Vážení priatelia umenia, dovoľujeme si vás informovať, že ART pour ART gallery zmenila svoje sídlo a od 20.09.2009 vás rada privíta vo svojich nových priestoroch v srdci Bratislavy na Michalskej ulici 2. Slávnostné otvorenie galérie sa konalo 28.10.2009 pri príležitosti vernisáže samostatnej autorskej výstavy Saši Makarovej nazvanej „Na večné veky“.

Ďalšou bude výstava Winter Dreams, ktorej vernisáž sa uskutoční 26.11.2009, kde  ART pour ART gallery predstaví diela Daniela Denesa, Saši Makarovej, Miloša Karáska, ktoré budú doplnené fotografiami Maroša Buocika.

Ďakujeme Vám za Vašu priazeň a tešíme sa na stretnutie s vami, pretože len vtedy má talent a tvorba umelca, ale aj  práca galeristu zmysel, keď si výtvarné dielo nájde medzi priateľmi umenia svojho majiteľa.

ART pour ART
Vaša galéria

www.artpourart.sk