Autentické príbehy, nadčasové témy

Auto Jamesa Bonda v ponuke na aukcii

0

Auto Jamesa Bonda v ponuke na aukcii

Organizátori obľúbenej londýnskej aukcie Automobiles of London majú pre fanúšikov rýchlych kolies pripravený mimoriadne atraktívny kúsok. Dražiť sa bude legendárny Aston Martin DB5, voz s ktorým brázdil cesty neporaziteľný agent James Bond. Verného služobníka jej Veličenstva sprevádzal uvedený model v dvoch filmových pokračovaniach.

Istotne si pamätáte na dnes už kultové snímky GoldfingerThunderball. Obom sa podarilo vynikajúcim spôsobom dobyť Hollywood a následne aj celý svet. Predstavené boli v roku 1964 a 1965, v čase, keď sláva drsného, no zároveň charizmatického Seana Conneryho závratne stúpala. Verným spoločníkom Bonda, pripraveného skvele reagovať na rozmanité nebezpečné situácie bol automobil, ktorý verejnosť obdivovala, rovnako ako jeho slávneho, neraz poriadne prefíkaného šoféra.

Conneryho publikum zbožňovalo, priazeň si získali aj agentove zbrane na štyroch kolesách. Mnohí fanúšikovia „bondoviek“ o nich snívali, tajne dúfajúc, že raz sa do nich posadia a aj sa v nich odvezú. Výnimočným šťastlivcom sa stal napokon Američan Jerry Lee. Majiteľ úspešnej filadelfskej rozhlasovej stanice totiž presvedčil výrobnú spoločnosť Aston Martin Lagonda, aby mu jeden z filmových modelov predala. Získal tak toľko obdivovaný automobil Aston Martin DB5, ktorý nadobudol len za „priemerných“ 12 000 dolárov! S historickým vozom sa však po rokoch vlastníctva predsa len rozhodol rozlúčiť.
„Počas tých dlhých štyridsiatich rokov mi automobil Jamesa Bonda poskytol veľa radosti,“ nechal sa počuť  Jerry Lee, ktorý plánuje využiť výťažok z predaja na dobročinné účely. Zameral sa prevažne na programy zaoberajúce sa riešením sociálnych problémov a na projekty spojené s prevenciou kriminality.
Dražbu lukratívneho vozidla zabezpečuje spoločnosť RM Europe, jej výkonný riaditeľ Max Girardo očakáva v Londýne veľké úspechy. V zákulisí sa dokonca hovorí o predajnej cene vyššej ako 5 miliónov dolárov. Je vysoko pravdepodobné, že aukcie sa zúčastní aj samotný Sean Connery.
Automobil Aston Martin DB5 možno považovať za unikát. Hoci v úspešných bondovkách Goldfinger a Thunderball sa objavili dva exempláre, do súčasnosti sa zachoval už iba jediný. Druhý voz bol totiž v roku 1997 ukradnutý. Zatiaľ ešte terajší majiteľ Jerry Lee, ktorý príde o svoj klenot na londýnskej aukcii 27. októbra, sa s automobilom na verejnosti priveľmi neukazoval. Preto ani neprekvapí, že štyridsaťšesť ročný veterán dohromady najazdil necelých 50 000 kilometrov.

Voz Aston Martin DB5 s evidenčným číslom FMP 7B preslávila vo svete okrem inteligentného šoféra aj perfektná zneškodňovacia výbava. Nepriateľ musel bojovať s na ceste sa objavujúcimi klincami, či zradnými olejovými škvrnami. V prípade ostreľovania sa Bond mohol spoľahnúť na skvelý pancierový štít, ktorý sa nečakane vysunul z batožinového priestoru, k dispozícii mal taktiež nepostrádateľný guľomet. Nemenej dôležitú úlohu plnil aj katapult spolujazdca využiteľný vo chvíli, keď sa v aute nachádzal neželaný návštevník. K dôležitým doplnkom patrili sledovacie zariadenie, otočné poznávacie značky, odnímateľný strešný panel, dymostroj, či telefón. Za všetky vymoženosti „Bondovho“ voza zodpovedal kreatívny John Stears, držiteľ Nobelovej ceny za efekty.

Marcel Letko                                                  Photos: ISIFA

www.astonmartin.com