Autentické príbehy, nadčasové témy

Auto plné superlatívov

0
Auto plné superlatívov

Keď sa povie slovo elektromobil, každého napadne najskôr značka Tesla. Americká spoločnosť sa skutočne zaslúžila o rozvoj novej éry v oblasti elektrického pohonu. Stalo sa tak hlavne po uvoľnení patentov, súvisiacich s technológiami, ktoré dovtedy vyvinula. Hlavným dôvodom tohto počinu bolo výraznejšie rozšírenie elektromobilov vo svete.

 

Ak ste už niekedy riadili elektromobil, tak ste si určite všimli veľkú dynamiku, ktorou disponujú ich motory oproti bežným automobilom. Bolo len otázkou času, kedy niektorá automobilka využije tento potenciál aj na stavbu superšportového auta. Jedným z výrobcov, ktorí sa vydali touto cestou, je aj chorvátska automobilka Rimac Automobili. V roku 2009 ju založil Mate Rimac a okrem športových elektromobilov vyrába aj elektrobicykle, pričom sa sústreďuje aj na vývoj elektrických batérií, ktoré dodáva napríklad automobilkám Jaguar a Koenigsegg. Dva roky po svojom založení predstavil Rimac na svetovej výstave automobilov vo Frankfurte svoj prvý model s názvom Concept One. Už vtedy ohuroval automobil návštevníkov svojimi vlastnosťami. Celý návrh auta bol totiž podriadený jedinému cieľu a tým bolo vyrobiť najlepšie elektrické super-auto. Prototyp bol nakoniec presunutý Španielska a po malých úpravách uvidela svetlo sveta séria ôsmych automobilov. Do povedomia verejnosti sa značka dostala opäť v roku 2016, keď s jedným z automobilov Rimac Concept One havaroval bývalý moderátor obľúbenej relácie Top Gear Richard Hammond.

Úspech tohto modelu si vyžiadal nástupcu, ktorý verejnosti po prvýkrát predstavili na tohtoročnom ženevskom autosalóne. Ak Concept One zaujal verejnosť svojimi parametrami, tak nový model s názvom C_Two zašiel v tomto ohľade ešte ďalej. Spája tie najlepšie materiály a ultimatívnu technológiu do revolučného celku s extrémnym výkonom a výnimočným charakterom vo svojej triede. Základom dvojmiestneho kupé GT je monokok z uhlíkových vlákien, v ktorom sú integrované súpravy batérií so strešnou uhlíkovou clonou. To zaručuje, že aj s batériami automobil váži len 1950 kilogramov. Kapacita inovatívnych batérií z lítiomangánového niklu je 120 kWh, čo by malo automobilu podľa metodiky NEDC umožniť dojazd 650 km pri výkone 1,4 MW. Ak bude mať vodič k dispozícii veľkokapacitnú nabíjačku s nabíjacím výkonom 250 kW, podarí sa batérie nabiť na 80 % kapacity do 30 minút. Samotné batérie napájajú štyri elektromotory, ktoré sú umiestnené pri jednotlivých kolesách. Celkový výkon, ktorý dokážu vyprodukovať je 1408 kW (1914 koní). O prenos krútiaceho momentu na vozovku s hodnotou 2300 N.m sa starajú dve jednostupňové prevodovky vpredu a dve dvojstupňové vzadu. Zaujímavosťou je úplne nezávislý systém riadenia krútiaceho momentu R-AWTV (Rimac All-Wheel Torque Vectoring), ktorého úlohou je zlepšiť ovládanie auta. Svojou podstatou je to náhrada elektronického stabilizačného systému a systému riadenia trakcie a umožňuje využiť takmer nekonečné kombinácie variabilných dynamických reakcií od inteligentného systému riadenia trakcie až po schopnosť driftingu, ktorá by mala uspokojiť aj tých najnáročnejších vodičov. Jedinečný je aj prispôsobivý pohon všetkých štyroch kolies.

S ohromujúcim výkonom dosahuje automobil maximálnu rýchlosť 412 km/h. Z nuly na 100 km/h dokáže zrýchliť už za 1,97 sekundy a na 300 km/h sa C_Two dostane za 11,8 sekundy, pričom takéto hodnoty bežne dosahujú len upravené pretekárske špeciály. Aj kvôli tomu má Rimac C_Two obuté špeciálne pneumatiky Pirelli vyrobené na mieru. Skrotiť výkon pomáhajú aj špeciálne uhlíkové keramické brzdové kotúče Brembo CCMR s priemerom 390 mm so šesť piestovými brzdovými strmeňmi na prednej aj zadnej náprave. Okrem klasických bŕzd je C_Two vybavený aj najnovším rekuperačným brzdným systémom, ktorý dokáže naakumulovať energiu s hodnotou 150 kW. Dnes sú v kategórii superšportových áut bežnými rôzne aktívne aerodynamické prvky.

V tomto smere nie je výnimkou ani C_Two, v ktorom ich chorvátsky rodák Adriano Mudri citlivo zakomponoval do pôvabnej, agilnej formy. Dvojicu konvenčných dvier z modelu Concept One nahradili u jeho nástupcu dohora otvárané „motýlie“ dvere. Prednú, aj zadnú nárazovú zónu tvoria štruktúry vytvorené kombináciou hliníka a uhlíkových vlákien, vďaka čomu je relatívne ľahká a výnimočne pevná. Dvojité závesné pruženie s elektronicky ovládanými tlmičmi a aktívnym nastavením výšky zaručuje plynulú a pohodlnú jazdu. Zadné krídlo dokáže meniť svoju polohu v závislosti od dynamického zaťaženia a funguje aj ako stabilizátor automobilu pri silnom brzdení. Plochá podlaha je v zadnej časti vytvarovaná do Venturiho trubice, čo zabezpečuje, že C_Two je aerodynamicky efektívne a zároveň stabilné pri každej rýchlosti. Dokonca aj kolesá z ľahkej zliatiny sú navrhnuté tak, aby privádzali dostatok chladiaceho vzduchu do brzdového systému a zároveň umožňovali plynulé prúdenie vzduchu po bokoch vozidla. Rôzne chladiace otvory tiež umožňujú autu dosiahnuť maximálny výkon.

Za výnimočnými vlastnosťami nezaostáva ani interiér auta. V C_Two nájdete trojicu obrazoviek TFT s vysokým rozlíšením. Tie zobrazujú len tie informácie o automobile, ktoré požaduje jeho používateľ. Ovládacie prvky a prepínače sú vyrobené z hliníka a sú veľmi príjemné na dotyk. Tento analógový prvok vhodne prepája majiteľa so špičkovými digitálnymi technológiami, ktorými je auto doslova nabité. Spoza volantu tak môže vodič v reálnom čase monitorovať každý aspekt výkonu vozidla. Telemetriu vozidla si navyše môže stiahnuť do notebooku, alebo smartfónu, aby ju mohol neskôr v pokoji analyzovať. Automobil je vybavený aj najnovšou generáciou umelej inteligencie, ktorá sa stará najmä o bezpečnosť. Najmodernejší hardvér bol špeciálne vyvinutý spoločnosťou NVIDIA. Aktívny systém zdokonalenej podpory vozidla ADAS počas jazdy neustále vyhodnocuje potencionálne riziko kolízie a v prípade potreby v kombinácii so systémom vyhýbania sa, monitorovania slepých bodov, asistentov vodorovného značenia na vozovke a predovšetkým automaticky ovládanými brzdami, ktoré sa aktivujú v núdzových situáciách, by mal byť schopný auto úplne zastaviť. Okrem toho bude mať každý zo 150 kusov vozidiel, ktoré plánuje automobilka vyrobiť, schopnosť autonómnej jazdy druhej najvyššej úrovne 4. To by malo autu umožniť jazdu nielen bez zásahu vodiča, ale aj bez neho samotného. Aby to model C_Two zvládol, pomáha mu osem kamier, šesť radarov, dva senzory LIDAR a dvanásť ultrazvukových senzorov. Vlastník auta už nebude musieť so sebou nosiť žiadne kľúče, ani karty, pretože súčasťou C_Two bude aj systém rozpoznávania ľudskej tváre.

Rimac C_Two dokáže chytiť za srdce každého motoristického nadšenca od malých chlapcov až po skúsených pretekárov. Je úžasne užívateľsky príjemný, neuveriteľne efektívny s jedinečným charakterom. Nový vlastník kúpou auta nezíska len ďalší predmet. Spoločnosť Rimac automobil prispôsobí priamo na mieru jeho individuálnym požiadavkám, takže každý model C_Two bude jedinečným exemplárom.

Braňo Ježík
Fotografie: Rimac Press

 

www.rimac-automobili.com