Free Porn manotobet takbet betcart betboro megapari mahbet betforward 1xbet

Autentické príbehy, nadčasové témy

Azerbajdžan a Uzbekistan: Bohatá minulosť, krásna príroda a pamiatky

- Reklama -

Kaukazský Azerbajdžan a stredoázijský Uzbekistan. Krajiny, ktoré zaznamenali po rozpade Sovietskeho zväzu nebývalý pokrok a v danom regióne sú najvyspelejšie. Majú bohatú minulosť, hodnotné pamiatky, krásnu prírodu i výbornú kuchyňu. 

Vedeli ste, že Azerbajdžan znamená v preklade krajina ohňa? Je to v dôsledku aktívneho geologického podložia, vďaka ktorému sa na viacerých miestach objavuje láva a oheň.

Azerbajdžan má najvyšší počet bahenných sopiek na svete a bohaté náleziská ropy a zemného plynu. Krajina je zaujímavá aj svojimi klimatickými zónami. Vyskytujú sa tu polopúšte i veľhory. V 7. storočí bolo obyvateľstvo krajiny islamizované, v 18. storočí sa začal prejavovať vplyv cárskeho Ruska, o storočie neskôr bola krajina rozdelená medzi Irán a Rusko. Je to prvá islamská krajina, kde bola zákonom cirkev oddelená od štátu a ženy mali právo voliť od roku 1918. Stáročia tu spoločne v mieri žijú moslimovia, židia a kresťania, ženy nechodia zahalené.  

V posledných rokoch zažíva krajina nebývalý rozmach vo všetkých oblastiach hospodárstva i života ľudí, má jeden z najvyšších prírastkov HDP na svete. V hlavnom meste Baku sa nachádza historická zástavba, ale aj architektonické skvosty, ktoré by ste očakávali skôr niekde v Dubaji.

Zájazd do tejto nádhernej krajiny v termíne od 29.6.-8.7.2023 nájdete TU.

Uzbekistan je najľudnatejšou krajinou Strednej Ázie s rozlohou deväťkrát väčšou, ako je rozloha Slovenska. Na juhu sa do výšky vyše 4 000 m vypínajú vrcholy pohoria Ťanšan. Krajina má bohaté zásoby zemného plynu, približne 80% obyvateľstva žije v horských dolinách. Podstatnú časť krajiny zaberá púšť Kyzylkum a na druhej strane delta rieky Amudarja. Viaceré stavebné pamiatky sú pod ochranou UNESCO a pripomínajú obdobia rozmachu tohto regiónu aj z čias vlády Timura. Tieto pamiatky silne pripomínajú krásne stavby v Iráne a radia sa medzi najkrajšie v regióne.

Už v 4. storočí pred Kristom dobyl toto územie Alexander Veľký, v 8. storočí bolo obyvateľstvo islamizované, v 13. storočí si ho podmanili Mongoli a od 16. storočia bolo pod vplyvom cárskeho Ruska. Spomedzi stredoázijských krajín ide o najzaujímavejšiu a najviac navštevovanú krajinu.

Zájazd do tejto nádhernej krajiny v termíne od 18.8.-1.9.2023 nájdete TU.

Pripravil Peter Michalka

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -