Autentické príbehy, nadčasové témy

Babylonská veža v púšti

0

Babylonská veža v púšti

Najvyššia veža sveta Burj Dubai v Spojených arabských emirátoch sa stala najvyššou stavbou na svete a symbolicky tak siaha do nebies. Patrí k najodvážnejším projektom súčasnej architektúry. Verme, že osud známej veže z biblických dejín sa jej vyhne.

Ďaleko prekonala polkilometrovú hranicu a stále sa dvíha vyššie a vyššie. V súčasnosti už prekonala doposiaľ neohrozeného vládcu nebies – mrakodrap v Tchaj-pej a jej rast sa ešte neskončil. Zatiaľ nikto nedokáže stanoviť konečnú výšku tejto veže, pretože ju investori úzkostlivo zatajujú. Dôvod je jednoduchý – konkurencia. Zo zákulisia však predsa len prenikli informácie, že je možné uvažovať aj o výške 1 000 metrov. A podľa niektorých zdrojov bude na vrchole stavby umiestnený výsuvný stožiar, pomocou ktorého bude možné zopár metrov budove pridať. Aj to zaručuje, že si veža Burj Dubai dlhú dobu zachová svetové prvenstvo.
Zaujímavosťou je, že v budove budú premávať najrýchlejšie rýchlovýťahy na svete, ktoré sa budú schopné pohybovať rýchlosťou okolo 65 kilometrov za hodinu. Tento technický unikát bude vyrobený v Čechách. Keďže sa jedná o najvyššiu vežu sveta, podľa investorov musí aj jej interiér patriť k žiarivým, najluxusnejším. Interiér bude vo veľkej  miere dielom slávneho módneho návrhára Giorgia Armaniho. Spolupráca s Armanim nie je taktiež vecou náhody, pretože vo veži bude umiestnený Armani Hotel.

Unikátne zábery nafotil fotograf David Hobcote z helikoptéry. A tie sú naozaj jedinečné, pretože nie je isté, či sa podobný kúsok podarí inému fotografovi. Z obáv pred teroristickými útokmi bude okolo stavby vytvorená bezletová zóna.

Nechajte sa unášať výškou tohto giganta.

NIPOS   Photos: ISIFA/Rex Features/David Hobcote

www.burjdubai.com