Autentické príbehy, nadčasové témy

Baselworld: Mechanický telefón a švajčiarsky prezident

0

Účasť hlavy štátu na veľtrhu či výstave nie je bežným javom. Tohtoročný Baselworld – najznámejšiu svetovú výstavu luxusných šperkov, hodiniek a klenotov otvoril samotný  Pascal Couchepin, prezident Švajčiarskej konfederácie. Tento fakt rozhodne Baselworldu prospel a pridal mu na atraktivite.

Baselworld 2009 slávnostne otvoril svoje brány vo švajčiarskom Bazileji za pozornosti všetkých významných svetových médií 26. marca a potrvá do 2. apríla. Celá odborná verejnosť, ako aj nadšenci luxusných hodinárskych a šperkárskych hračiek, s napätím očakávala, ako sa výstavy takéhoto typu dotkne súčasná nie príliš priaznivá hospodárska situácia vo svete.

Výroba luxusných hodiniek povestnej kvality zostáva napriek globálnej kríze „ťahúňom“ celého švajčiarskeho hospodárstva. Napriek náročným časom zaznamenal tento sektor švajčiarskej ekonomiky v roku 2008 nárast exportu o 17 miliárd frankov. Na tomto ročníku Baselworldu je zastúpených až 95 percent švajčiarskych hodinárskych firiem.

Význam Baselworldu nie je len reprezentatívny, ale aj vecný a dôležitý pre miestnu ekonomiku. Počas tejto výstavy rapídne narastá dopyt do ubytovacích, stravovacích a logistických službách v regióne Bazileja. Najznámejší výrobcovia hodiniek a šperkov z celého sveta sa na Baselworlde – najväčšej obchodnej výstave vo Švajčiarsku, predstavia na ploche 160-tisíc štvorcových metrov.


Horúca novinka: Chairman

Jednou z najhorúcejších noviniek, ktorá má v Bazileji svetovú a dlho očakávanú premiéru, je svetový unikát – hybridný mobilný „smartphone“ Chairman od firmy Ulysse Nardin. Chairman je vybavený ako klasickou batériou, tak aj mechanickým strojčekom, ktorý je typický pre klasické hodinky. „Naťahovaním“ dochádza k dobíjaniu batérie.

Základné charakteristiky:
– inteligentný „smart phone“ fungujúci vo väčšine svetových GSM sietí
– 2,8-palcový dotykový displej
– rozpoznávanie majiteľa telefónu na základe odtlačku prsta
– nadmerne veľké numerické klávesy pre uľahčenie ovládania
– digitálny fotoaparát a kamera s vysokým rozlíšením

Nezvyčajný telefón sa na trh dostane na jeseň tohto roka a to vo verziách: zlatej, oceľovo-zlatej a tiež v kombináciách – tmavej čiernej a oceľovo modrej. Ulysse Nardin už začal prijímať objednávky klientov, ktorí o Chairman majú záujem.

Unikátny telefón sa bude vyrábať v obmedzenom počte kusov, čím sa zaručí dokonalá kontrola kvality v procese výroby. Samozrejmosťou je dokonale zabezpečený servis po jeho kúpe.

František Kvarda                     Photos: Baselworld Press, Ulysse-Nardin Press

www.unchairman.com
www.baselworld.com