Autentické príbehy, nadčasové témy

Batumi už čoskoro s novou veľkolepou dominantou

0

Batumi už čoskoro s novou veľkolepou dominantou

Gruzínske mesto Batumi plánovalo nahradiť súčasné prímorské akvárium novším a modernejším. Pri tej príležitosti sa uskutočnil konkurz na pozíciu dizajnéra, v ktorom napokon zvíťazil dánsky subjekt Henning Larsen Architects. Na strane porazených sa ocitli významné spoločnosti z Nemecka i USA.

Nové akvárium v rozlohe 2000 m2 bude umiestnené v batumskom prístave, konkrétne v rušnej plážovej oblasti. Jeho súčasťou má byť priestranné delfinárium.

Inšpiráciu pri navrhovaní stavby našli architekti dánskej spoločnosti v samotnom meste Batumi. Výborne im poslúžili miestne, pekne tvarované plážové kamene, celé stáročia obmývané chladivými morskými vlnami. Pre potreby projektu sa prirodzene výrazne upravili ich rozmery. Dizajnérom šlo o navodenie dojmu veľkoleposti, teda aby bola stavba neprehliadnuteľná, či už pri pozorovaní z pevniny alebo z mora počas príjemnej plavby.
Podľa plánov projektantov bude akvárium obsahovať štyri výstavné časti, ktoré majú reprezentovať štyri rozmanité biotopy a štyri morské prostredia. Návštevník tak získa lepší a jasnejší obraz o živote v Egejskom, Stredozemnom, Čiernom a Červenom mori ako aj v Indickom oceáne. Každú z výstavných častí projektanti umiestnili do jedného zo štvorice kamenných objektov vybavených kvalitným vonkajším a vnútorným osvetlením.

Stavba sa stane veľkolepým dielom a zároveň pamiatkou, zosobňujúcou všetky elementy mora, jeho silu i špeciálnu atmosféru,“ vysvetlil Louis Becker, riaditeľ oblasti dizajnu a zároveň partner spoločnosti Henning Larsen Architects. Jeho spolupracovníkmi pri realizovaní projektu sa stali Andres Park (projektový manažment), Viggo Haremst (dizajn), Michael Serensen a Jaewoo Chun.

Batumské akvárium by malo plniť predovšetkým funkciu moderného kultúrneho zariadenia poskytujúceho návštevníkovi vzdelávaciu, zábavnú i vizuálne stimulujúcu exkurziu rozmanitými moriami. V centrálnej, viacúčelovéj časti budovy prepojenej s akváriom, sa majú nachádzať obchodné priestory a príjemná kaviareň. Návštevníci tak budú môcť nakupovať, pochutnávať si na výborných maškrtách a nápojoch, prípadne relaxovať. Neskôr ich čakajú vzrušujúce a poučné exkurzie. Vďaka výbornej flexibilite sa zariadenie stane ideálnym pre organizovanie rozmanitých prezentácii a vzdelávacích aktivít (workshopov).

Veľkolepé architektonické dielo tak ponúkne nevšedné a zaujímavé zobrazenie prírody, vďaka ktorému návštevník lepšie spozná a pochopí život pod morskou hladinou. Akvárium sa nepochybne stane významnou dominantou mesta Batumi. Príjemné prímorské stredisko so 127 000 obyvateľmi je výdatne navštevované turistami už v súčasnosti, no jeho popularita sa po uvedení nového akvária zrejme ešte znásobí. Výhodou je, že mesto sa nachádza v atraktívnej oblasti – na pobreží Čierneho mora, približne 20 km od tureckých hraníc. Batumi ponúka cestovateľovi množstvo príjemných reštaurácií a kaviarní, ale aj niekoľko malých hotelíkov a očarujúcich pláží. Na pohľad zaujímavé sú aj viaceré mestské domy, ktoré nie sú vizuálne fádne, ale naopak farbisté.

Marcel Letko                                                          Photos: Henning Larsen Architects

www.henninglarsen.com