Autentické príbehy, nadčasové témy

Belmont Park – pýcha Američanov

0

Keď sa v okolí hipodrómu Belmont Park rozlieha silná vrava a hlasité výkriky, je to neklamný znak toho, že na tamojšej dostihovej dráhe práve prebiehajú dramatické súboje. Obecenstvo nadšene povzbudzuje favorizovaných džokejov a obľúbené kone a ako inak, želá si ich víťazstvo. Takto to funguje od oficiálneho otvorenia hipodrómu v roku 1905.

Hoci pôvodne komplex hosťoval i špeciálne letecké turnaje, neskôr bol už predovšetkým dejiskom zápolenia sebavedomých, zdatných ďžokejov a ich koní. Belmont Park však neobišli ani problémy. Tŕňom v oku istej skupiny ľudí sa stalo stávkovanie, kvôli ktorému muselo byť zatvorených niekoľko dostihových areálov. Aj samotný Belmont bol krátky čas nefunkčný, no našťastie v roku 1913 prišlo k jeho znovuotvoreniu.
O 4 roky neskôr poškodil dostihový komplex nepríjemný požiar a preto museli byť prevedené viaceré renovácie. Opravy sa uskutočnili aj medzi rokmi 1963 až 1968, keď stavební robotníci riešili závažné chyby štrukturálneho charakteru na hlavnej tribúne. Našťastie jej obnova prebehla bez komplikácií a odvtedy Belmont Park už nehlásil žiadne ďalšie problémy.  

V súčasnosti moderný areál organizuje excelentné športové súťaže, ale aj zaujímavé koncerty a spoločenské podujatia. Je výnimočným miestom pre celú rodinu, ktorá si počas dostihových dní užije veľa vzrušenia, zábavy i akcie. Návštevníci zvyknú sedieť priamo na tribúne, prípadne dajú prednosť o čosi pokojnejšej atmosfére v clubhouse. „Klubový dom” je naozaj komornejši a tichší, i keď v porovnaní s hlavnou tribúnou aj drahší. Okrem toho ponúka lepší priestor pre pohodlnejšiu konzumáciu jedál. Dobre pomaškrtiť sa dá napríklad na 4. poschodí budovy, kde sa nachádza štýlová presklená reštaurácia Garden Terrace. Do miestnosti je ale možné vstúpiť len s predpísaným oblečením. Jedná sa o jediné stravovacie zariadenie v areáli, ktoré si vyžaduje odev podľa pravidiel spoločenskej etikety.
Adekvátne jedlá ponúka aj miestny bufet vybavený stolíkmi s osobnými televíznymi monitormi. Tie informujú návštevníka o aktuálnom dianí. Miesto na sedenie je však potrebné vyberať dôkladne, pretože nie z každého stolíka je možné vidieť, čo sa deje vonku na dráhe.
Pestrý výber sendvičov a rozmanitých šalátov je hosťom k dispozícii v jedálni Paddock Dinning Room, v Belmont Café sa prezmenu servírujú obľúbené hamburgery, hotdogy a iné pochúťky. Je to fantastické miesto pre výdatné raňajky, navyše počas konzumácie jedla sa dá cez oblok pozorovať prebiehajúca príprava a tréning koní. Dobré je však si trochu privstať, lebo spomínané procedúry prebiehajú každý víkend (i počas dovolenkovej sezóny) už o siedmej hodine ráno. Personál clubhousu vyniká priateľskosťou a ochotou pomôcť pri riešení akéhokoľvek problému súvisiacom s pobytom v Belmont Parku..
V dostihovom areáli sa okrem barov a reštaurácií nachádza aj holičstvo, požičovňa binokulárnych ďalekohľadov určených pre lepšiu orientáciu i špeciálne stanice (1. a 2. poschodie clubhouse), ktoré sprostredkúvajú majetnejším hosťom absolútne súkromie pri sledovaní dostihovej akcie na televíznej obrazovke.

Sezóna v Belmont Parku prebieha v lete medzi 29. aprílom až 17 júlom (trvá 56 dní) a neskôr medzi 10 septembrom až 30.októbrom (trvá 37 dní). Odvážni džokeji a rýchle kone si vzájomne merajú sily na hlavnej 1 a pol míle dlhej dráhe začlenenej ku komplexu o celkovej veľkosti 430 akrov. Areál Belmont Park hosťoval už niekoľko podujatí napríklad Belmont Stakes, Jockey Club Gold Cup, The Woodward Stakes, či Suburban Handicap.

Z historického hľadiska mali veľký význam dostihy z roku 1973. Domáci kôň Secretariat dosiahol v cieli výsledný čas 2 minúty a 24 sekúnd, čo bol vtedajší rekord na vzdialenosť 1 a pol míle. Zaujímavé je, že skvelý zápis ostal dodnes neprekonaný. Socha famózneho štvornohého šampióna je aj v súčasnosti ozdobou belmontského paddocku. Legendárnymi ostanú aj celkovo prvé dostihy, ktoré priniesli napínavý súboj medzi Sysonbym a Race Kingom. V roku 1923 sa prezmenu odohral duel, ktorého hlavnými aktérmi boli americkí a britskí dostihoví šampióni. Kým neskorší víťaz Zev predtým triumfoval na americkej pôde v Churchill Downs, jeho súper Papyrus zaknihoval prvenstvo na britskom podujatí Epsom Derby.

Belmont Park sa stal taktiež dejiskom smutných dostihov označovaných aj ako „turnaj pohlaví”. V roku 1975 zviedli neľútostný súboj žrebec Foolish Pleasure so skvelou kobylou Ruffian, ktorá je považovaná za jednu z najlepších štvornohých rekordérok v americkej histórii. Víťazka desiatich z celkovo jedenástich dostihov ostala porazená len v tom poslednom, žiaľ pre ňu osudnom. Vyvinula fantastický výkon, no zároveň si privodila aj nepríjemné zranenie. Hoci lekári nešťastnú kobylu okamžite operovali, nedokázali jej pomôcť a museli ju utratiť. Mimoriadne úspešná rekordérka, ktorá našla svoj odpočinok v Belmont Parku vstúpila v roku 1976 do dostihovej siene slávy.

Informácie o hipodróme Belmont Park:

Lokalita – Elmont, štát New York
Dátum založenia – 4. máj 1905
Veľkosť komplexu zahrňujúcom pretekové, tréningové priestory a stajne- 430 akrov
Dĺžka hlavnej dráhy (dirt track) – 1 a 1 míle (2,4 km)
Dĺžka vedľajšej dráhy (Widener turf track) 1 5/16 míle
Kapacita komplexu – 85 000-90 000 ľudí
Kapacita miest na sedenie – 32 941
Kapacita parkovacích miest – 18 500 áut
Príjimací poplatok – hlavná tribúna – 3 doláre, 10 dolárov v čase konania Belmont Stakes
Príjimací poplatok – Clubhouse – 5 dolárov,  20 dolárov v čase konania Belmont Stakes
(Deti do 12 rokov sú od poplatku oslobodené v prípade, že sú v sprievode dospelého)
Zapožičanie binokulárnych ďalekohľadov – cena 2 doláre

Marcel Letko                                                                         Photos: ISIFA

www.nyra.com/index_belmont.html