Autentické príbehy, nadčasové témy

Benátky sú bránou Jadranu

0

Benátky charizmatické mesto na vode v Zálive sv. Marka. Je tam úžasný karneval, ale to je málo, lebo toto mesto za jeden karnevalový deň nespoznáte. Rokmi som dotiahla na tamojší karneval aj takmer všetkých svojich blízkych, dokonca malú dcéru, ktorá bola Benátkami rovnako ako ja nadšená.

Za súmraku nás vaporetto, vodný taxík, odvážalo po Canale Grande smerom k ferrovia Santa Lucia, stanici priamo v srdci mesta. Okolo nás sa mihali svetlá v oknách nádherných palácov, obe sme ich s nadšením pozorovali.
Mám v našej starej Európe dve mestá, ktoré ma opakovane – neuveriteľne fascinujú, a cítim potrebu neustále sa tam vracať, aby som ich mohla objavovať a preciťovať ich atmosféru. Je to Amsterdam a Benátky.

Iste, v Európe je veľa skvelých miest, ale Benátky sa vedia baviť, vždy mali skvelý spoločenský život a ešte čosi navyše. V stredovekých Benátkach vládol zmysel pre obchod a diplomaciu, v uličkách sa stretávali obchodníci a turisti z celého sveta. Benátky boli centrom umenia, kultúry , výroby šperkov, mobiliáru, módy a umenia. Boli mestským štátom, ktorému neobmedzene vládol dóža,  oplývajúci veľkou regionálnou mocou.

Panoval tu celkom prirodzený strach z rôznych nákaz, sprevádzajúcich obchodné cesty, ale ak by sa mesto, naopak, uzavrelo pred svetom, asi by zahynulo na inú nákazu ako mor. Mesto to všetko vzalo na vedomie, akceptovalo morové nákazy a začlenilo ich do svojich análov. Benátky ma, prehŕňajúcu sa vo všelijakej literatúre o ich histórii, vťahovali čoraz viac do svojho vnútra. Zvláštne boli svojou demokratickou vládou, uchvacovali ako javisko neuveriteľného bohatstva, ale s pevnou kresťanskou vierou a množstvom kostolov, velebením počestných občanov mesta, aristokratov, cudzineckých komunít, obchodníckych  cechov. Žilo tu veľa známych, vzdelaných a rozhľadených kurtizán, ktoré sa  veselo podieľali na spoločenskom živote, a hoci priepasť medzi nimi a počestnými občanmi bola veľká, zanechali tu nezmazateľnú stopu. Svojimi vnadami ovplyvňovali mocných a rozhodne udávali tón v móde, inšpirovali umelcov. Táto plodná atmosféra bola základom umenia a humanistickej kultúry, ktorá viedla k pokrokovým myšlienkam. Maliari a umelci boli v Benátkach veľmi uznávaní.  Z maliarskych velikánov, ktorí tvorili v tomto meste, spomeniem  Giovanniho Belliniho , Palma Vecchia, Lorenzza Lotta a Giorgoneho alebo Tiziana, Veroneseho, Jacopa Tintoretta a Giovaneho. Ich nesmrteľné diela sú ozdobou benátskych kostolov a palácov. Ale dosť už o umelcoch, nechcem nikoho obťažovať seminárkou z dejín umenia.

Benátkam patria drobné ostrovy, nachádzajúce sa v bezprostrednej blízkosti, San Michele, San Giorgio Magiore, Lido, Mazorbo, Burano, Giudecca, Torcello a Murano preslávené sklárskou výrobou, kostolmi, palácmi a nádhernými záhradami. Priamo spred stanice Sv.Lucie sa tam dostanete vaporettom.
Karneval v Benátkach bol odjakživa povestný. Svojou bujarosťou zotieral triedne rozdiely a mal nádych frivolnosti, koketérie a tajomnosti. Pod maskou si boli všetci rovní. Hoci obdobie najväčšej slávy a ligotu má za sebou, aj v súčasnosti je oň neobvyklý záujem. Z Bratislavy tiež každoročne odchádza dvakrát počas karnevalu do Benátok špeciálny vlak, ktorý vypustí po karnevale bažiacich ľudí do rozjareného  mesta plného masiek. Každý ročník má svoj tematický obsah. Davy ľudí sa zabávajú, tešia v neviazanej, strhujúcej atmosfére, navštevujú obchodíky plné masiek a muránskeho skla. Mesto zaplavia masky, ktoré sa predvádzajú, pózujú, bavia sa a tancujú, popíjajú víno z fľašiek kúpených v luxusných lahôdkárskych obchodoch, vo vzduchu cítiť vôňu pražených mandlí v cukre. Počujete zmes rôznych jazykov, ale všetci si rozumejú.

Rodinu som prehnala celým mestom, ponad Ponte Rialto, cez Piazza St. Marco k nástupišťu pod dóžovým palácom. Vaporetto nás viezlo po Canale Grande a nám defilovali pred očami hrdé paláce s veľkými oknami, osvetlené nádhernými benátskymi lustrami. Ľutovala som v duchu, prečo, dočerta, akurát ja nie som dedičkou ako Paris Hilton a nezdedím niečo také pôsobivé ako palác v Benátkach.

Patrícia  Madajová              Photos: Patrícia Madajová

www.comune.venezia.it
www.carnivalofvenice.com