Autentické príbehy, nadčasové témy

Bentley slávi výročie s Mulsanne 95

0

Výrobca luxusných vozidiel Bentley oslavuje tento rok 95. narodeniny. Kedže sa jedná o významnú udalosť, predstavitelia britskej automobilky pristúpili ku oslavám maximálne štýlovo, predstavením špeciálnej edície ikonickej limuzíny Mulsanne. Unikátne vozidlo bude niesť v názve symbolické číslo 95, odkazujúce na výročie založenia spoločnosti Bentley.  Pri novom modeli vsadil výrobca z  Crewe na exkluzívne interiérové prvky a klasické, „historické“ farby. Výsledok jeho snaženia stojí za pozornosť.


Tristoročný orech v interiéri

Mulsanne 95, limitovaná edícia luxusného štvordverového sedanu vznikla v kooperácii s divíziou Mulliner, ktorá s Bentleym už istú dobu spolupracuje.  Jej prínos najmä v oblasti zabezpečenia výbavy, je pre britskú automobilku nespochybniteľný. Tak ako v minulosti i teraz budú vystavované na obdiv šarm, sofistikovanosť a luxus.

Áno, hádate správne – aj na kapote nového, nablýskaného Mulsanne sa objaví tradičné logo Flying B, hoci tento krát v v podstatne tmavšom  prevedení. Atraktívny vzhľad exteriéru doplnia 21 palcové disky kolies. S detailmi sa výrobca pohral najmä v interiéri. V ňom budúcich majiteľov privíta vzácne drevo a nápadité vzorovanie, pripomínajúce jedinečné 95. výročie. Symbolické číslo nájdeme na kožených sedadlách i podsvietených prahových lištách. Pokiaľ by vás zaujímalo aký druh dreva zvolil Bentley ako súčasť interiéru novej limuzíny, možno budete prekvapení. Voľba padla na vzácny orech Fullbeck Walnut, 300 až 400 rokov starý strom, ktorý nečakane skolila búrka, ktorá vyčíňala pred siedmimi rokmi v grófstve Lincolnshire. Inak sú vnútorné priestory vozidla ladené do bielo-modra, zaujímavé je aj červené prešívanie na bielych kožených sedadlách.  


Luxusné auto pre Britániu

Smutnou správou je, že z luxusnej limuzíny bude vyrobených len 15 exemplárov. Negatívum navyše, všetky poputujú na britský trh. Pre Ameriku i kontinentálnu Európu je to nepochybne smola, pretože tento výnimočný voz by dokázal zaujať aj „neostrovana“. Vysnívaný voz si potenciálni zákazníci z Veľkej Británie budú môcť vybrať v jednom z troch farebných rozlíšení – Britannia Blue, Empire Red a Oxford White. Všetky tri odtiene špeciálne zvolené pre túto edíciu, „reprezentujú hrdú históriu značku Bentley a sú odkazom na silné britské korene“. Hoci s daným názorom sa môžeme stotožniť,  vyhotovený mohol byť predsa len ešte aspoň jeden exemplár auta a to v nápaditom tmavozelenom prevedení. Nič by sa tým nepokazilo. Čo sa týka motorového príslušenstva, voz je opatrený rovnakou pohonnou jednotkou ako klasický Mulsanne 2014. Jedná sa o výkonný, dvakrát preplňovaný 6.75 litrový agregát s ôsmymi valcami. Poskytuje úctyhodných 505 konských síl a zároveň dosahuje maximálku 184 míľ za hodinu a krútiaci moment v hodnote 752 Nm. Vďaka kvalitným technickým parametrom môžeme hovoriť o jednom z najsilnejších luxusných sedanov na trhu. Jeho predbežná predajná cena je 259,980 libier.

Marcel Letko                                                                                Photos: Bentley Press

www.bentleymotors.com