Autentické príbehy, nadčasové témy

Biely kráľ oblohy

0

Biely kráľ oblohy

Súkromné lety, alebo skôr výlety do vesmíru sa stali realitou. Realitou, ktorá bola ešte pred pár rokmi absolútnym sci-fi. Tým, ktorým sa nezdá, že v prípade dostatku financií na účte a priaznivého zdravotného stavu môžu skutočne letieť do vesmíru, ponúkame ďalší dôkaz – predstavujeme materskú loď White Knight Two.

White Knight Two oficiálne ukázali svetu a pokrstili menom „Eve“ v júli minulého roka. Na obežnú dráhu bude vynášať kozmický modul Spaceship Two. Verejné predstavenie novej kozmickej lode sa stalo ďalším dôležitým krokom v úsilí spoločnosti Virgin Galactic zaviesť prvý systém súkromnej a ekologickej kozmickej dopravy.

Komponenty lode sú vyrobené z uhlíkových kompozitných materiálov, rozpätie krídel dosahuje obdivuhodné rozmery: 43 metrov. White Knight Two má okrem využitia na komerčné lety súkromných osôb aj ďalšie možnosti potenciálneho využitia – výcvik kozmonautov či vynášanie technologických zariadení a iných druhov nákladu na suborbitálnu dráhu. Maximálna výška, ktorú môže dosiahnuť, je 15,2 kilometra a dolet je rovný vzdialenosti východného a západného pobrežia USA. „Bieleho Kráľa 2″ poháňajú štyri motory Pratt and Whitney – PW308A. Tie patria k najvýkonnejším a najúčinnejším dostupným motorom na svete. Vesmírna loď má dvojitý trup a centrálna úložná plocha umožňuje jednoduchý prístup do jej vnútra a do kozmického modulu. Konštrukcia tiež umožňuje jednoduché ovládanie a urýchľuje dobu vzostupu. Virgin Galactic deklaruje, že White King Two bude schopný vykonať až 4 vesmírne lety denne.

Koncom marca informovala spoločnosť Virgin Galactic o treťom úspešnom testovacom lete White Knight Two. Bol najrýchlejším a trval najdlhšie, až 2,5 hodiny. Loď čaká ešte 7 skúšobných testov. „Je to skutočne pozoruhodný letecký dopravný prostriedok. Napriek tomu, že zo zeme vzbudzuje rešpekt a vyzerá skutočne unikátne, letieť na ňom nie je nejako náročné. Ide skutočne o skvelý zážitok,“ komentoval svoje pocity bezprostredne po pristáti testovací pilot Peter Siebol.

František Kvarda               Photos: Virgin Galactic Press

www.virgingalactic.com
www.typgalactic.com