Autentické príbehy, nadčasové témy

BMW dobýja trhy s novým kabrioletom

0

BMW dobýja trhy s novým kabrioletom

Úspešná automobilka BMW predstavila v Spojených Štátoch Amerických nový, nablýskaný model kabrioletu. Pri tej príležitosti zástupcovia nemeckej spoločnosti prezradili médiám niekoľko dôležitých podrobností a s verejnosťou sa podelili aj o detailnejšie fotografie a videozábery.

Na USA sa automobilka zamerala prevažne z dôvodu vysokej koncentrácie solventnej klientely. Významný trh by Nemci radi dobyli aj neskôr a to prostredníctvom najnovšieho kupé, ktoré sa z hľadiska konštrukcie a jazdných vlastností nebude od atraktívneho kabrioletu výrazne líšiť. Prirodzene uskutočnenie istých drobných zásahov v dizajne automobilu bolo z hľadiska súčasnej legislatívy nevyhnutné. Model BMW 6 Cabrio mali fanúšikovia rýchlych strojov možnosť vidieť už v predstihu na obľúbenom autosalóne v Paríži.

Do Ameriky, kde je podľa slov zástupcov spoločnosti výborné prostredie pre kabriolety, prichádza BMW s modelom so zabudovaným šesťstupňovým manuálom. Pre Európu sú naopak pripravené automobily s automatickými osemstupňovými prevodovkami a možnosťou manuálneho radenia na volante.
V nových modeloch BMW 6 Cabrio sa nachádzajú ľahké, konštrukčne nekomplikované, plátené strechy s dizajnom tzv. „plutvy“. Pokračuje sa tak v duchu zaužívaných tradícii nemeckej automobilky. Daný materiál však bol zvolený aj kvôli výborným vlastnostiam, predovšetkým zaisteniu kvalitnej tepelnej a zvukovej izolácie.
BMW 6 Cabrio poteší najmä tých ľudí, ktorí výrazne dbajú na estetickú stránku produktu, no potrpia si aj na jeho dobré charakterové vlastnosti. Novému modelu nechýba štýlový luxus a očarujúci vzhľad, nemožno mu ale uprieť ani ďalšie prednosti. Technológia podvozka je mimoriadne pokroková, vysoká efektivita sa prejavuje aj v oblasti motora. BMW 6 Cabrio navyše vynikajúco kombinuje prvky inovácie, komfortu a zábavy.

U nového kabrioletu z dielne BMW je vizuálne pozorovateľných niekoľko špecifických charakteristík. Jednotlivé povrchy automobilu sú dynamicky tvarované, zvlnené línie predznamenávajú dobré jazdné vlastnosti. Interiér púta luxusným prevedením a vzbudzuje dojem útulnosti. Súčasťou štandardnej výbavy vozidla je novonavrhnutý displej ovládacieho systému iDrive. Typickými charakteristikami automobilov značky BMW sú dlhá, splývajúca predná kapota, nízka, plochá línia bokov a priestor pre pasažierov posunutý dozadu.

Čo sa týka motorov, BMW vsadilo predbežne na 2 verzie. Základnou (640i) je prepĺňaný šesťvalec 3.0 R6 Twin Power Turbo s dosahovaným výkonom 235 kW a krútiacim momentom 450 Nm. O čosi výkonnejší variant predstavuje BMW 6 Cabrio 650i s pohonnou jednotkou 4.4 V8 Twin Turbo uspôsobenou pre výkon 300 kW. Krútiaci moment v tomto prípade dosahuje 600 Nm. Oba agregáty disponujú modernou technológiou Efficient Dynamics. Maximálna rýchlosť vozidla sa vyšplhá k hodnote 250 km/h a to platí tak pre verziu 640i ako aj pre variant 650i. Výkonnejší motor je „smädnejší“ a preto spotrebuje 10,7 litra pohonných látok na 100 kilometrov. Pri rovnakej vzdialenosti si verzia 640i vyžaduje 7,9 litra benzínu.  

Nové BMW 6 Cabrio poteší potenciálneho majiteľa viacerými dobre využiteľnými prvkami. V tejto oblasti nemá luxusný kabriolet v porovnaní s ostatnými dosiaľ vyrobenými vozidlami nemeckej automobilky konkurenciu. Model disponuje viacerými asistenčnými systémami, veľmi cennými pre vodiča. Spomenúť môžeme napríklad cúvaciu kameru, funkciu Night vision veľmi účinnú pri rozlišovaní chodcov alebo ďalšiu vymoženosť, Surround view. BMW 6 Cabrio má dokonca zabudovaný aj špeciálny Head-up displej, pôvodne vojenskú technológiu, ktorá napokon našla uplatnenie aj v moderných cestovných automobiloch. Jedná sa o špeciálny prvok aktívnej bezpečnosti, zobrazujúci kľúčové údaje (rýchlosť, smer a výstražné upozornenia) priamo do vodičovho zorného poľa. Informácie sa premietnu prostredníctvom virtuálneho obrázku na čelnom skle, približne 2 metre od vodiča.

Marcel Letko                                                   Photos: BMW PRESS

www.bmw.com