Autentické príbehy, nadčasové témy

BMW s duchom športovca

0

BMW s duchom športovca

Značku BMW vníma celý svet hlavne ako symbol luxusných manažérskych limuzín. Dlhé roky sa tento nemecký automobilový producent zameriaval práve na elegantné a „seriózne“ automobily. Spomeňme napríklad rady BMW 5 alebo BMW 7, ktoré nechýbali a nechýbajú v garáži mnohých prominentov. Časy sa však menia a mení sa aj BMW.

Ubehlo už pár rokov odkedy výrobca nemeckých elegantných tátošov na trh uviedol mimoriadne úspešné SUV vozidlá BMW X5 a X3. Neskôr nasledovalo menšie a „ľudovejšie“ BMW 1, nedávno pribudol priam monumentálny model X6. Športového ducha však inžinieri v BMW nevkladajú len do offroadov. Svedčí o tom aj roadster BMW Z4.


Technológia ako zážitok

BMW Z4 je spojením klasiky a inovatívnych prvkov. Existujú dva modely – Z4 Roadster a Z4 Coupé. Na výber sú tri druhy motorov s objemom 3, respektíve 2,5 litra a výkonom 225 kW, 190 kW, alebo 150 kW. Všetky, deklaruje nemecký výrobca, zabezpečia vodičovi dokonalý zážitok z akcelerácie a výkonu.

Technológia EfficientDynamics, ktorú BMW v modeloch Z4 využíva, zabezpečuje maximálny výkon pri čo najnižšej spotrebe. Tomu, ako aj jazdnému komfortu, majú byť nápomocné kvalitné prevodovky. K dispozícii je klasická 6-stupňová manuálna, ale aj športová automatika so siedmymi stupňami a dvoma spojkami.

Fešák z Bavorska

BMW Z4 dáva klasickým líniám roadsteru svieže, moderné črty. Dlhá predná kapota, veľké kolesá a nízke sedenie. To sú základné črty tohto elegantného „žihadla“. Predná maska a mriežka sú klasicky „in style“ BMW, rovnako ako typické okrúhle svetlomety. Samozrejme bi-xenónové, a to už v štandardnom vybavení. Pri bočnom pohľade na vozidlo sú viditeľné prvky, ktoré podčiarkujú dynamický charakter auta.

Je jedno, či sa majiteľ rozhodne pre jazdu so stiahnutou strechou a nechá sa ošľahať vetrom, či  slnečnými lúčmi, alebo sa rozhodne pre komfortnú jazdu pod strechou. Jazda na Z4 je zážitkom za každých okolností. BMW Z4, ako jediné vozidlo vo svojom segmente, kombinuje športové, nízko položené sedenie s pohonom zadnej nápravy a automaticky sklápateľnú strechu.

Nemenej podstatnou záležitosťou je pri každom aute – a pri roadsteroch nevynímajúc – interiér. Inžinieri z BMW si dali pri koncipovaní modelu Z4 skutočne záležať, aby sa interiér s vonkajšou „fasádou“ auta navzájom nerušili; vytvárajú dojem uceleného a jednotného priestoru.
Dizajn interiérových prvkov – prístrojovej dosky a ovládačov, je k dispozícii v troch variantoch –  Satin Silver matt, Fine Aluminium long-grain a Brown Ash grain. Nádherné sú všetky, stačí si len vybrať.

František Kvarda        Photos: BMW Press

www.bmw.com