Autentické príbehy, nadčasové témy

BOB HOPE CHRYSLER CLASSIC – venované charite

0

Veľkolepé golfové divadlo spojené s charitatívnymi akciami je už  50 rokov pevne zapísané v golfovom kalendári PGA Tour. Určite najsledovanejší turnaj Pro-Am na americkom kontinente nielen médiami, ale aj samotnými priateľmi charitatívneho golfu. Po minuloročnom jubilejnom 50. ročníku turnaja, ktorý poctila svojou účasťou historicky najvýznamnejšia golfová celebrita a niekoľkonásobný charizmatický víťaz Arnold Palmer, sa práve v týchto dňoch (18.- 24. januára 2010) turnaj prehupne do svojej druhej päťdesiatky.

Bob Hope Chrysler Classic je profesionálny golfový turnaj, ktorý sa koná každoročne v januári v Kalifornskom Coachella Valley. Začiatky turnaja sa datujú do roku 1960, kedy sa v Palm Springs ( 1954 -1959 ) hrával turnaj Thunderbird Invitational, ako súčasť Palm Springs Golf Classic. Od roku 1960 nesie názov turnaja meno veľkého šoumena Hollywoodu Boba Hopa, ktorý bol pravdepodobne najznámejším golfistom zo sveta filmového plátna. Jeho meno pridali aj do názvu turnaja v roku 1965, najmä pre jeho charitatívne aktivity. Okrem toho, že turnaj spadá pod PGA Tour a začiatkom sezóny je súčasťou West Coast Swing, je známy najmä účasťou celebrít Pro-Am, ako aj svojim špecifickým päťdňovým formátom (štandardom PGA Tour sú 4 dni). V súčasnosti je v poradí tretím turnajom sezóny organizovaným PGA a je aj jedným z turnajov FEDEx Cup.

Od roku 1960 sa z  dotácií venovalo na charitu v Coachella Valley viac ako 45,5 milióna USD.

Palmer a história

Okrem osobnosti Boba Hopa sa do kroniky turnaja zapísal aj Arnold Palmer. Nielenže sa ho aktívne zúčastnil ako hráč (42-krát), ale ho aj päťkrát vyhral (hneď ten prvý, inauguračný v roku 1960 s 22 údermi pod par, čo bol dlho najlepší výsledok) a získal práve tu, v Coachella Valley  päť zo svojich 62 titulov PGA TOUR, vrátane posledného. Stal sa tak bezpochyby historickou ikonou Coachella Valley, kde jeho golfové kvality a divácka prítomnosť na turnaji priťahujú každoročne tisíce fanúšikov dobročinného golfu.

Je to jediný turnaj v rámci PGA Tour, kde je organizátor (miestna charitatívna organizácia) výhradným vlastníkom ihriska (The Classic Club). Veľkolepou tradíciou je aj výber troch najkrajších „Classic Girls“ spomedzi zúčastnených hráčok, ktorému predchádza voľba „Classic Queen“ zo sveta celebrít. Tie nielenže pomáhajú pozdvihnúť úroveň turnaja, ale sú aktívne aj vo funkcii oficiálnych ambasádoriek tohto najväčšieho dobročinného turnaja vo svete.

Americkí prezidenti

Súťaž Pro-Am vždy priťahovala dobovo najzaujímavejšie celebrity, akými boli Bing Crosby, Kirk Douglas či Dwight Eisenhower ( prvý americký prezident, ktorý hral na Pro-Am ). V roku 1970 sa turnaja aktívne zúčastnil i Frank Sinatra. O sedem rokov neskôr si tu zahral aj Gerald Ford, čo ho zaradilo na historicky druhé miesto v poradí prezidentov, ktorí si na turnaji zahrali.

Pravdepodobne najväčší rozruch nastal v roku 1995, kedy Pro-Am tím zložený z Billa Clintona, George H.W. Busha, Geralda Forda, Boba Hopa a obhajcu trofeje Scotta Hocha, nastúpil na prvé kolo turnaja. Bolo to vôbec po prvýkrát, čo sa PGA Tour aktívne zúčastnil vtedajší prezident z Bieleho domu (Bill Clinton ) a vôbec prvý raz, čo si spolu zahrali traja prezidenti USA.

Každý z radu dobrovoľníkov i organizátorov verí, že aj tohtoročný Bob Hope Classic bude prinajmenšom taký úspešný, ako predchádzajúci, jubilejný päťdesiaty.

Boris Mojto                               Photos: ISIFA, BHCC Press

www.bhcc.com