Autentické príbehy, nadčasové témy

Bratislavská lýra

0
Bratislavská lýra

Bratislavská lýra bola v rokoch 1966 až 1989 jedným z najvýznamnejších festivalov populárnych piesní vo vtedajšom Československu. S nápadom na zorganizovanie takéhoto festivalu prišli ešte v roku 1964 hudobní skladatelia Ján Siváček a Pavol Zelenay.

Prvý ročník Bratislavskej lýry sa uskutočnil v roku 1966 a odvtedy sa v slovenskej metropole konal každoročne. Autori súťažili s originálnymi skladbami, ktoré dovtedy nikde nezazneli. Víťazom prvého ročníka sa stal Karel Gott s pesničkou „Mám rozprávkový dom“ autorov Vieroslava Matušíka a Elišky Jelínkovej. Festivalu sa pravidelne zúčastňovali najpopulárnejší českí a slovenskí speváci a speváčky, napríklad Eva Pilarová, Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Eva Máziková, Petr Novák, Karel Černoch, Waldemar Matuška, Martha a Tena Elefteriadu, Karol Duchoň, Marcela Laiferová, Marika Gombitová, Miroslav Žbirka, Richard Müller a mnohí ďalší. V roku 1974 sa prvýkrát stalo, že Zlatú Bratislavskú lýru získali dvaja interpreti – Karol Duchoň a Helena Vondráčková. V nasledujúcom roku 1975 festival prijala Medzinárodná federácia za svojho oficiálneho člena. Festival bol aj príležitosťou na koncerty umelcov zo „Západu“, ktorí však mohli na Bratislavskej lýre súťažiť až od druhej polovice 80. rokov minulého storočia.

small

Koncert storočia „Mám rozprávkový dom – Lýra 50″

S nápadom oživiť hity Bratislavskej lýry prišli Jozef Šuhajda a Ľubo Belák. Ich cieľom bolo pri príležitosti 50. výročia založenia tohto legendárneho festivalu pripomenúť časy, keď bola slovenská metropola významnou mekkou hudby. Bratislavská lýra sa dlhé roky pravidelne objavovala medzi najvýznamnejšími kultúrnymi podujatiami. Megakoncert chce oživiť v novej interpretácii hity z minulého storočia s poprednými interpretmi súčasnej českej a slovenskej hudobnej scény. Spievať budú pôvodní interpreti piesní z Lýry, ale aj ich mladší kolegovia. Dramaturgia koncertu bude pozostávať výlučne z titulov, ktoré sa stali hitmi vďaka Bratislavskej lýre. Vystúpia Karel Gott, Helene Vondráčková, OLYMPIC, Eva Pilarová, Jitka Zelenková,Lenka Filipová, Petra Janů, Naďa Urbánková, Martin Chodúr, Marcela Laiferová, Jana Kocianová, Mário Kuly Kollár, MODUS, Peter Bič Project, Berco Balogh, Mirka Partlová, ELÁN, Vašo Patejdl, Ján Lehotský, Pavol Hammel, Peter Lipa, Ľudovít Nosko, Peter Nagy, Robo Grigorov a Barbora Švidraňová.

Agentúra Topfest

Producentom projektu je reklamná a umelecká agentúra TOPFEST s.r.o.. Do jej portfólia patria koncerty, festivaly, divadelné predstavenia, mestské akcie, televízne projekty. TOPFEST organizuje aj najväčší rockový festival na Slovensku Topfest, či rodinný festival Lodenica. Každoročne pripravuje tiež množstvo koncertných turné domácich i zahraničných umelcov, napríklad skupín Kabát, Desmod, IMT Smile, Horkýže Slíže, Inekafe, Zoči Voči a mnohých ďalších. Agentúra sa venuje aj filantropickým aktivitám. Podporuje mnohé športové kluby, sociálne znevýhodnené skupiny obyvateľstva, detské domovy a prispieva k ochrane životného prostredia.

small_1

Jozef Šuhajda

Manažér a protagonista skupiny The Buttons bol v nedávnej minulosti napríklad tvorcom námetu televízneho cyklu „Slovenský Bigbít“. Zároveň s televíznym cyklom vyšla vo vydavateľstve Slovart aj rozsiahla publikácia s rovnakým názvom.

Ľubo Belák

Má za sebou desiatky rokov hudobnej činnosti ako aktívny muzikant a spevák, hudobný skladateľ, ale tiež organizátor hudobných podujatí. Ako dramaturg, neskôr šéfdramaturg, v Slovenskej televízii bol pri vzniku legendárnych programov ako Triangel, Rhytmick, Čo dokáže ulica a mnohých ďalších. V súčasnosti sa venuje najmä tvorbe hudby.

Words & Photos: Propaganda House