Autentické príbehy, nadčasové témy

Bratislavský duel vyhral Hannes Arch

0

Vyše 100 000 divákov zaplnilo brehy Dunaja v centre Bratislavy na Red Bull Air Race Bratislava Duel.

Krásne slnečné počasie sprevádzalo historický prvý duel medzi pilotmi svetovej série Red Bull Air Race. Rakušan Hannes Arch a Maďar Peter Besenyei sa na Dunaji pod Bratislavským hradom vôbec nešetrili. Ich nájazdová rýchlosť do prvej brány dosiahla rýchlosť až 400 km/h a pri manévre ,,polovičná kubánska osmička“ sa maximálne preťaženie vyšplhalo až 12 G. Na trati s piatimi bránami bol napokon rýchlejší Hannes Arch, keď vyhral časom z druhého kola (35,54 s). Petrovi Besenyeiovi sa i napriek zlepšeniu času z prvého kola o takmer sekundu nepodarilo výborného Rakušana poraziť. Pravda, o výsledok nešlo. Bratislava prežívala nádherné adrenalínové predstavenie.

,,Bol som unesený z toho obrovského množstva ľudí, ktorí nás prišli povzbudiť a pozrieť sa na náš duel,“ povedal Hannes Arch, v súčasnosti tretí muž svetovej série. ,,Počas celého dňa bola výborná atmosféra a lietanie nad nádherným historickým mestom som si užíval.“

Peter Besenyei bol rovnako nadšený Bratislavou: ,,Pripomína mi moje rodné mesto Budapešť, takže určite by som tu chcel znovu lietať.“ Maďarský pretekár sa okrem toho posťažoval, že si nemohol vyskúšať prelety popod bratislavské mosty. „Bolo by lepšie, keby bola trať dlhšia. Chýbalo mi, že sme neprelietali popod most,“ zažartoval pred novinármi. Besenyei je známy napríklad tým, že so svojím strojom v Budapešti podletel Reťazový most, ktorý je jednou z dominánt maďarskej metropoly.

Okrem pilotov, ktorí si zmerali sily v dueli, mohli diváci vidieť aj vystúpenie akrobatickej leteckej skupiny Flying Bulls.
Desiatky tisíc ľudí na oboch brehoch Dunaja a svetoví špičkoví piloti v krásnej lokalite historickej Bratislavy vytvorili podľa oficiálnych zdrojov najväčšie podujatie v histórii Slovenska!

Words: Red Bull Air Race     Photos:NIPOS

www.redbullairrace.com/bratislava/