Autentické príbehy, nadčasové témy

Bytový interiér v štýle tajomnej, horúcej Afriky

0

Bytový interiér v štýle tajomnej, horúcej Afriky

Danielle Le May, návrhárka pracujúca pre dizajnérske štúdio Classic Leather tvrdí, že interiér inšpirovaný Afrikou by mal pôsobiť prirodzene, vzdušne a zároveň luxusne. Pozornosť je potrebné sústrediť na vhodné stavebné materiály a doplnky, nutné je taktiež zabezpečiť, aby farby stien a nábytku vzájomne harmonizovali. Ako teda docieliť, aby interiér nasiakol atmosférou tajomnej a divokej Afriky?

Hlavnou inšpiráciou pri dizajnovaní sú motívy prírody. Čierny kontinent je krásny, zároveň však aj drsný a živelný. Zo stavebných materiálov ho azda najvernejšie vystihujú keramika, drevo a kameň. Využívané sú predovšetkým tmavé, hnedé a sivé farebné odtiene, ktoré vhodne dotvárajú prostredie vzrušujúcej, horúcej Afriky. „Interiér navrhnutý v „afro“ štýle by jednoznačne nemal postrádať uvoľnenosť ani ľahkosť,“ hovorí Danielle Le May.

Ideálne je vsadiť na kamennú, keramickú, prípadne masívnu drevenú podlahu. Z drevín sa v tomto prípade odporúčajú predovšetkým orech, borovica, mahagón, teak a bambus. Pre etno-štýl sú typické koberce, ktoré dokážu celkom dobre navodiť atmosféru želaného prostredia . Prirodzene úplne najlepšie by sa v interiéri vynímali originálne tkaniny z Afriky, zebrí alebo iný zvierací motív však nie je náročné vytvoriť ani využitím súčasných moderných technológii.

Steny interiéru by mali byť odeté do teplých, zemitých farieb čierneho kontinentu. Ideálne sú prírodné, neutrálne odtiene, rozhodne nie krikľavé a priveľmi výrazné. Tlmená žltá, okrová alebo jemne oranžová môžu navodiť želanú africkú atmosféru, nič sa však nepokazí ani aplikovaním farieb piesku, bielej kávy a čokolády. Oveľa dôležitejšie je myslieť na skutočnosť, aby kontaktné steny vzájomne harmonizovali.

Do afro interiéru sa najlepšie hodí dizajnovo jednoduchý nábytok, ale len taký, ktorému nechýba nádych luxusu. Z materiálov volia bytoví architekti mahagón alebo orech, teda prevažne exotické, kvalitné drevo. Pri sedacích súpravách je zreteľne preferovaná koža.
Vo všeobecnosti platí, že pri tomto type interiéru je vhodné vyhnúť sa príliš pestrým vzorom. Ak by sa jednalo o poťahové látky so zvieracou tematikou a motívmi, skôr by som vsadila na jednofarebnosť,“ vyslovila názor dizajnérka Danielle Le May. Príliš preháňať by sa to nemalo ani s dekoráciou okien. Veľmi vkusne ale napríklad pôsobí umiestnenie lištových žalúzii z teakového dreva na oblokoch spální.

Popri nábytku sú dostatočne dôležitou súčasťou interiéru doplnky. Pre nadšených cestovateľov nie je problém priniesť si nejaké osobne z Afriky, zopár pozoruhodných suvenírov je však možné nájsť aj na výstavách, prípadne v špecializovaných predajniach s orientálnym, prípadne etno tovarom. Dosť obľúbené sú napríklad rozmanité sošky výtvarníkov zo Zimbabwe. Do príjemnej harmónie s „afro“ interiérom sa dostanú aj starodávne domorodé masky, keramické vázy a drevené ozdobné predmety, na poličkách sa budú pekne vynímať rezby nosorožcov, zebier, žiráf a ostatnej africkej fauny. Umiestnenie pôsobivých plastík afrických žien do bytového interiéru možno považovať za skutočne výborné riešenie. Svoje miesto by si v ňom mali nájsť aj ručne tkané tapisérie, špeciálne sviečky a lampy i fotografie zvierat. Pekným spestrením by bol aj obraz zapadajúceho slnka nad rozľahlou africkou krajinou. „Správnu atmosféru dodajú obydliu aj typické kmeňové predmety ako bubny, šperky a drevené príbory,“ dodáva Danielle Le May, ktorá taktiež odporúča umiestniť do „afro“ bytu čo najviac sviežej a kvitnúcej zelene.

Skutočne netradičný, zaujímavý štýl v bytovom dizajne miešajúci prvky hriešneho luxusu s prvkami absolútnej jednoduchosti si podmanil srdcia mnohých významných a uznávaných ľudí. Aj herecká hviezda Helen Mirren sa nechala inšpirovať africkou kultúrou pri zariaďovaní jednej z jej nehnuteľností, ktorú vlastní spoločne s manželom, režisérom Taylorom Hackfordom v meste džezu, New Orleans.

Marcel Letko                                                                 Photos: ISIFA, Press

www.classic-leather.com