Autentické príbehy, nadčasové témy

Camargue – býky, kone, ryža a soľ. A nekonečná krása

- Reklama -

Text: Martina M.

Foto: archív autorky, Pixabay, Unsplash, Shutterstock, Matteo Fabri

Tam, kde horizont splýva s rozsiahlymi močariskami, pláňami, soliskami a morom, sa nachádza živelná, no zároveň upokojujúca, exotická a zároveň európska, oblasť Camargue. Alebo ak chcete, pokojne ju volajme „divoký západ Francúzska“.

Oblasť Camargue totiž naozaj divoká je. Prívlastkov, ktoré ju charakterizujú, by sme však pokojne mohli nájsť omnoho viac, a pri každej z nich budeme tak blízko pri pravde, ako sa len dá: farebná, voňavá, slaná, živá, svätá, tajomná. A najmä – návyková. Lebo ak ju raz navštívite, okamžite vás nadchne a chytí za srdce. Napriek tomu málokto vie či tuší, že takáto oblasť vo Francúzsku vôbec existuje.

Nekonečné roviny a močariská

Skôr, ako sa Rhôna vleje do Stredozemného mora, urobí zhruba 30-kilometrovú okľuku, a práve v nej vznikla rovinatá oblasť charakteristická divoko žijúcimi koňmi, čiernymi býkmi, pelikánmi a ryžovými poľami. Hoci Provensálsko je pomerne rôznorodé a členité, v Camargue horizont doslova splýva s morskou hladinou a táto oblasť je známa svojimi rozsiahlymi rovinami a soľnými močariskami. Za ich vznikom stojí kombinácia sladkej vody, ktorú sem prináša Rhôna, a morskej, ktorá pochádza zo Stredozemného mora. Soliská, naplaveniny, lagúnové jazerá a všadeprítomné kanály sú naozaj rôznorodé a priebežne menia svoj tvar i veľkosť.

Mimochodom, soľ z Camargue, ktorá vzniká odparovaním v tzv. salinách, plytkých „bazénikoch“ s morskou vodou, je obľúbeným suvenírom, ktorý tu môžete kúpiť v takmer každom obchodíku. Rovnako ako miestnu ryžu, ktorá sa tu pestuje asi na 20 000 hektároch. Biela, červená, ale aj čierna je obľúbeným suvenírom, ktorý dostanete kúpiť na každom kroku. Podobne obľúbené sú tu typické kovbojské kožené topánky. Vybíjané, masívne a mimoriadne štýlové. Rovnako štýlová je však aj ich cena, z ktorej sa môže niektorým jedincom slovenského pôvodu (veď uznajme, že Francúzi zarábajú viac ako my) zatočiť hlava. Kto si však chce urobiť radosť, 300 eur a viac obetuje, no nie? Útechou za investíciu nech je kvalita a dlhá životnosť. Takéto topánky zdedí ešte aj váš vnuk či vnučka. 

Všadeprítomní kovboji, býky a plameniaky

Prisaháme, v Camargue budete mať pocit, že ste vlastne v Španielsku. To, že to nie je pravda, si uvedomíte viac-menej len preto, že okolo seba budete stále počuť len francúzštinu. A ak sme spomínali kovbojské topánky, musíme, logicky, spomenúť aj všadeprítomných kovbojov – „guardians“ – ktorí sa v Camargue starajú o tunajšie polodivoké býky. Kedy presne sa tu objavili, nikto nevie. Isté je však to, že kovboji ich tu zaháňali ešte v časoch, keď Európania ešte ani len nechyrovali o Divokom západe. S býkmi sa môžete stretnúť aj vo viacerých arénach pri býčích zápasoch, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou miestnej kultúry.

Camargue by však nebolo Camargue ani bez polodivokých bielych koní, ktoré môžete vidieť prechádzať sa a pásť pri močariskách, len pár krokov od rozsiahlych piesočno-okruhliakových pláží. A ak budete mať šťastie, svojou prítomnosťou vás ohromí stádo ružových plameniakov. Nie, naozaj za nimi nemusíte merať cestu do Afriky. Plameniaky sa vyskytujú skôr v odľahlejších častiach prírodného parku, no na druhej strane, tvoria tu najväčšiu kolóniu v Európe. Okrem plameniakov sú v oblasti bohato zastúpené čajky, kačice, potápky, kane, volavky a množstvo ďalších druhov. Pri volavkách sa však pristavme – Camargue je okrem iného výnimočné aj tým, že tu žije až osem z deviatich druhov, ktoré možno pozorovať v Európe. Napríklad taká volavka chochlatá sa veľmi rada nechá nosiť na chrbtoch býkov.

Architektúra: v súlade s prírodou

Neobvyklý pôvab a krásu malých miestnych domčekov so slamenou strechou si svojho času (v 19. storočí) všimol aj francúzsky spisovateľ Alphonse Daudet. Práve ich neobvyklý tvar upútal jeho pozornosť rovnako ako fascinujúce prostredie, v ktorom sa nachádzali. Jedna z postáv jeho krátkej poviedky, lovec zveri, miestne chatrče definoval ako žlté, suché, so strechami a múrmi z tŕstia.

Dnes sú domčeky vo veľkej miere využívané ako obľúbené miesto na strávenie pokojného predĺženého víkendu, alebo aj – celého leta. V minulosti však slúžili rybárom, poľovníkom, farmárom, pastierom a roľníkom, a ich jednoduchosť svedčila nielen o súzvuku s prírodou, ale aj o skromnosti miestnych obyvateľov. Stavali ich tak, aby dokázali odolať náporom mistrálu, ktorý tu duje pomerne často. Ľahký rákosový dizajn domčeka, ktorý bol dômyselne ukotvený, mu totiž umožňoval existovať v súlade s prúdením vetra.

Cigánske slávnosti

Centrom oblasti Camargue je mestečko Saintes-Maires-de-la-Mer (v preklade „svätá Mária z mora“). Spojené je so zaujímavou legendou o troch biblických Máriách (Mária Magdaléna, Mária Jakubova a Mária Salome), ktoré sa do Provence kedysi doplavili na loďke až zo Svätej zeme. A kým Mária Magdaléna pokračovala až do jaskyne La Sainte Baume pri Marseille, dve Márie zostali v Saintes-Maries-de-la-Mer. Spoločne s čiernou Sárou, ktorá v legende hrá dôležitú úlohu. Katolíci sú presvedčení o tom, že Sára bola slúžkou Márie Jakubovej a Márie Salome a doplavila sa s nimi. Naopak, obyvatelia Provence veria, že Sára tu žila dávno predtým, a po príchode Márií ako prvá rozoznala to, že sú sväté.

Nech to už bolo akokoľvek, Sára, prezývaná Egypťanka, je patrónkou Rómov, a dôvodom, pre ktorý každoročne Rómovia z celej Európy cestujú do Camargue, aby si ju mohli náležite uctiť. Počas osláv sa ulice mestečka menia na pestrofarebnú rómsku osadu s energickou atmosférou tanca, emócií a hudby. Vyvrcholením slávností je procesia, počas ktorej kovboji na bielych koňoch vynesú z miestneho kostola sochu čiernej Sáry. Po jej požehnaní, ktoré sa deje pri mori, je socha za všeobecného veselia vrátená naspäť.

Vráťme sa ešte ku kostolu. Pôvodne románska stavba, Kostol svätých Márií, je najnavštevovanejšou pamiatkou v mestečku. Dôvod? Údajne sa v ňom nachádzajú relikvie všetkých troch žien, o ktorých hovoríme. Lákadlom je aj spomínaná, bohato zdobená socha čiernej Sáry, ktorá sa nachádza v krypte kostola.

More…

A na záver nevynechajme to, čo nás fascinuje, lieči, dodáva energiu aj upokojuje. Úchvatné, široké a ďaleké Stredozemné more, ktoré je v Camargue v úchvatnom kontraste s bielymi salinami a bielym pieskom. Kým mestské pláže v Saintes-Maries-de-la-Mer sú ľahko prístupné aj autami, čím ďalej sa vyberiete, tým menej ľudí stretnete. Dôvod? Asfaltka sa končí kúsok za mestom, a ďalej už vedie len piesková a štrková cestička. Ak by ste sa sem aj chceli autom vybrať, treba zaplatiť pomerne vysokú sumu za umožnenie vjazdu, a to mnohých odradí. Našťastie pre ľudí aj pre prírodu.

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -