Autentické príbehy, nadčasové témy

Cape Kidnappers Golf Resort & Golf-Spa

0

Cape Kidnappers Golf Resort & Golf-Spa

Nový Zéland je miestom, o ktorom mnohí z nás snívajú ako o pozemskom raji. V zálive Hawke´s (North Island of New Zealand), na upätí útesu Kidnappers, sa majestátne rozprestiera skutočná čerešnička na golfovej torte. Cape Kidnappers Golf Course, jedno z najúžasnejších golfových ihrísk, aké kedy uzrel zrak golfového nadšenca.

Legenda hovori, že North Island of New Zealand ( Severný ostrov Nového Zélandu) je vlastne najväčšia nežijúca ryba na svete. Keď sa pozriete na mapu North Islandu, mesto Wellington predstavuje hlavu, Cape Taranaki & East Cape majú formu plutiev a Northland je akýmsi  rybacím chvostom. Podla mytológie Maurov, miestnych domorodcov, Boh neba /Rangi/ a matka zeme /Papatuanuku/ vliekli obrovskú rybu na dne oceánu a tak vznikla dnešná forma Nového Zélandu. Maurovia žili v zálive až do príchodu Európanov. Prvým Európanom, ktorý sa tu usídlil v roku 1830 bol rakúsky prírodovedec Frederick Sturm.

Aj pomenovanie poloostrova na „Kidnappers“ / záliv únoscov/ má svoj historický pôvod. Kapitán James Cook ho tak pomenoval pri „návšteve“ v roku 1769 po tom, čo mu miestni domorodci /Maurovia/ uniesli jeho tahitského prekladateľa,, aby ho následne samotný Cook oslobodil. Aj názov zálivu Hawke´s Bay je dôsledkom cestovateľskej vášne Jamesa Cooka, ktorý ho tak pomenoval  po Sir. Edward Hawke,  prvom námorníckom Lordovi.

Záliv Hawke´s Bay je jednou z najteplejších a najslnečnejších oblastí Nového Zélandu s klímou stredomoria. Miestni  ju prirovnávajú k talianskemu “ Toskánsku južnej pologule“. Hawkes Bay je aj centrom gastronómie, vínnej produkcie a voľného času Nového Zélandu. Mimoriadne vhodné podmienky na pestovanie viniča ho priam predurčujú k výrobe tých najlepších svetových vín, ktoré získali mnohé medzinárodné uznania. Víno a úžasná scenéria sa tu nepochybne podieľajú aj na migrácii množstva umelcov, čoho dôkazom je viac ako 50 miestnych galérii a štúdií. Pobrežie Pacifiku so svojimi zlatožltými pieskovými plážami, vodnými tematickými parkmi a krištáľovo čistými riekami ponúka množstvo atrakcií nielen pre vášnivých golfistov, napr. plávanie s delfínmi, rybárčenie, jaskyniarstvo. Aj dobrodružne ladení golfisti majú viac adrenalínových možností  (lietanie balónom, surfing, paragliding, windsurfing ). Obdivovatelia vzácneho vtáctva objavia jedinečnú možnosť pozorovať od júna do októbra sulu bielu, najpočetnejšiu kolóniu tohto vtáčieho druhu na Zemeguli, ktorá váži až do dvoch kíl s dvojmetrovým rozpätím krídel.

Golfové ihrisko sa v hodnotení časopisu GOLF DIGEST z júna 2007 radí medzi dvadsať najlepších svetových golfových rezortov. Nový Zéland sa môže popýšiť s viac ako 400 ihriskami. Pôvodne miestna pôda slúžila na chov oviec  a dobytka, ale jej vulkanický a seizmický pôvod ju priam predurčili ako ideálne miesto pre golf.
Miesto nedávno objavil americký investor Julian Robertson, ktorý aj napriek odporu zo strany novozélandských ochranárov, postavil komplex za 15 mesiacov a uviedol do prevádzky v roku 2004. Povrch ihriska je pevný, rýchly, bez stromového porastu. Silný vietor často sťažuje úlohu aj tým najlepším golfistom, kde nízke drivy sú doslova povinnosťou. Rafy sú pevné, pozdĺž fervejov je bohatá, nízko rastúca vegetácia a typické sú strmé a skalnaté útesy takmer pri každej jamke, niektoré spadajúce až do hĺbky cez 150 metrov. /Pre porovnanie v Pebble Beach 30 metrové a v Old Head 90 metrové zrázy/. Filozofia architekta /T. Doak/ spočívala v jednoduchosti využívania prírodných topografických čŕt bez akýchkoľvek umelých zásahov. Z každej jamky sa naskytá úchvatný pohľad na oceán a všetky sú jedinečné svojim umiestnením. S výnimkou posledných troch jamiek, nie sú po sebe dve jamky, ktoré by sa hrali tým istým smerom. Na jamke č. 4 s parom 5 vás na greene uchváti 360 stupňová panoráma s výhľadom na rozsiahlu ovčiu farmu, na clubhouse /The Farm at Cape Kidnappers/ a Hawke´s záliv s priezračne čistou vodou oceánu. Nie náhodou sa Tom Doak podieľal   na výstavbe 172 golfových ihrísk a strávil 2 mesiace ako caddy v Saint Andrew (Škótsko).

Aj keď sa denne vzhľadom na green fee 400 NZD (čo je približne 7 000 SK) počas hlavnej sezóny, (október – apríl), vystrieda len do 25 hráčov, sú služby v clubhouse excelentné. Od novembra sú k dispozícii dve reštaurácie, terasa, vínna pivnica, fitness, bazén, malé spa centrum, 4 luxusné apartmány a ďalších 18 izieb s úžasným výhľadom. Každá izba je vybavená kozubom a klimatizáciou. Cena izby od 320- do 600 NZD na osobu. Podotýkam, že miestna kuchyňa v kvalite vôbec nezaostáva.

Na záver zostáva už len dúfať, že ani vzdialenosť nebude pre mnohých z vás prekážkou na ceste za takou golfovou scenériou, akú naozaj môže ponúknuť len Nový Zéland.

Cape Kidnappers Golf Course /The Farm at Kidnappers/
448 Clofton Road
Te Awanga
Hawke´s Bay, New Zealand
Tel: 011 64 6 875 1900, fax: 011 64 6 875 1901

Boris Mojto                                                                Photos: ISIFA

www.capekidnappers.com