Free Porn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Carlton Savoy Art Gallery: Joy of Art-Barbara Prešinská

0
Carlton Savoy Art Gallery: Joy of Art-Barbara Prešinská

V polovici februára sa v Carlton Savoy Art Gallery uskutočnila slávnostná vernisáž výstavy výtvarníčky Barbary Prešinskej. Pre všetkých milovníkov umenia to bol jeden z dôvodov ako stráviť príjemný večer.

Na úvod privítala moderátorka večera pozvaných hostí a poďakovala sa partnerom galérie, bez ktorých by bolo náročné pripraviť taký nádherný večer.


Potom sa už hlavnou postavou stala samotná výtvarníčka, ktorej osobnosť a tvorbu predstavila kurátorka výstavy Mária Horváthová. Po jej príhovore pozvala moderátorka k sebe samotnú umelkyňu Barbaru Prešinskú, ktorá hostí v krátkosti oboznámila o svojej tvorbe a následne ju pri mikrofóne vystriedal manažér galérie Igor Turuk.


Po slovách a krásnej dávke umenia priestor patril hudbe a opernej speváčke, sopranistke Marelize Gerber z Viedne a klaviristke Raluce Stirbat. Ich vystúpenie bolo skvelou bodkou za krásnym večerom.


Barbara Prešinská
Mladá maliarka Barbara Prešinská je absolventkou milánskej Akadémie krásnych umení NABA a má už za sebou niekoľko pozoruhodných výstavných podujatí, workshopov i študijných pobytov, z ktorých čerpá novú inšpiráciu.
Ťažisko jej tvorby je maľba, v širokej škále komorných i veľkorysejších kompozície, ktoré nás uvádzajú do tajomného duchovného sveta autorky.
Pobyt na Bali upriamil pozornosť Barbary Prešinskej k niektorým novým postupom i zaujímavým tematickým okruhom. Jedným z nich je súbor figurálnych a portrétnych prác, ktoré realizuje špeciálnou technikou nanášania pigmentových farieb na hodváb. Sú to portréty známych osobností, ktoré zasvätili svoj život humánnym aktivitám, charite, spoločensky prospešným projektom. Nájdeme tu pápeža, známu misionárku Amy Carmichael, matku Terezu, ale aj Angelinu Jolie, či princeznú Dianu.


Podobný sociálno-spoločenský rozmer, tentoraz však s jemnou dávkou irónie pociťujeme i v sérii komorných diel na spôsob asambláží na dreve, kde autorka pracuje s rozmanitými štruktúrami nájdených kameňov, ktorých prirodzenú kresbu dotvára akrylom do podoby ľudských tvárí s výstižnými črtami i názvami.
Cyklus Mirroring, ktorý mal svoju premiéru v talianskej Piazenze predstavuje doteraz najveľkorysejší súbor akrylových malieb Barbary Prešinskej. Východiskom pre ňu je v tomto prípade magické prepojenie vesmírneho a pozemského, duchovného a reálneho, ale i abstraktného a figurálneho. Ikonický Veľký tresk vníma autorka ako moderný mýtus a dramatický okamih, ktorý vniesol do nekonečnej temnoty a bezodnej černe lúč svetla a erupciu farieb, na pozadí ktorých rozvíja svoje osobné mytológie i rozmanité príbehy  naplnené tajomnou symbolikou a posolstvami.


Výstava v Savoy Gallery predstavuje 31 diel plných emotívneho napätia, ale i energie a sily, ktorú intenzívne vnímame a podvedome na ňu reagujeme.

Mária Horváthová / Peter Fritz
Fotografie: Jaroslav Novák

http://savoygallery.sk