Autentické príbehy, nadčasové témy

Čarovná samota uprostred lesa a hôr? Nájdete ju v Demänovskej Doline

- Reklama -

Samota ďaleko od mesta, uprostred lesa a kopcov. Tu vás určite nebude nikto rušiť. Možno len kdesi spoza stromu vykukne nejaká srnka, či  nesmelý zajko prebehne po lúke. Ak však máte leňošenia dosť, môžete ísť oddychovať aktívne. Dnes vám poodhalíme miesta, kde sa môžete športovo vyžiť, ale aj relaxovať do neobmedzenia a to všetko ukrytý pred očami neželaných návštevníkov.

Demänovská Dolina je obľúbenou destináciou turistov z celého Slovenska. Lyžiarsku oblasť netreba nijako zvlášť predstavovať. Veď Jasná – Chopok je najväčšie lyžiarske stredisko u nás, ktoré sa môže pochváli vynikajúcimi podmienkami pre zimné športy. Kým v zimných mesiacoch je to ideálne miesto na lyžovačku alebo skialpinizmus – lyžuje sa tu až do jari, tak keď sa oteplí, môžete sa vydať na poriadnu túru. Nezabudnite sa však vhodne obliecť a dôležitá je aj správna obuv do vysokohorského terénu. A i keď sa vám bude zdať počasie príjemné, myslite na to, že hore vás môže zastihnúť poriadne chladné počasie. Ak si netrúfate vysoko do hôr, nájdite si nenáročnú trasu alebo sa vyberte po okolí. Nájdete tu jaskyne, mierne kopce a rôzne iné zákutia, kde vám netreba „kondičku“.

Tretí najvyšší vrch Nízkych Tatier Chopok navštevujú nadšenci turistiky, týči sa vo výške 2 024 metrov nad morom a naskytne sa vám tu úžasný pohľad na pohoria a údolia, obdivovať však môžete i plachých kamzíkov. Obľúbený je i vrch Poľana vo výške 1 889 metrov nad morom a s nádherný kruhovým výhľadom. Najjednoduchšie sa na Poľanu dostanete práve z Demänovskej Doliny po žltej značke a následne prejdete na červenú. Pripravte sa na približne päť kilometrov dlhú trasu, ktorá vám potrvá do troch hodín. Hore vás dostane pohľad na siluety vrchov Skalka, Chabenec a Dereše.

Za zmienku stojí aj najväčšie prírodné jazero v Nízkych Tatrách vo výške 1 113 metrov nad morom. Ľadovcové pleso a prírodná pamiatka v jednom – to je Vrbické pleso, okolo ktorého vedie turistický chodníček. Tu si urobíte krásne zábery, zoberte so sebou aj deti, ktoré sa potešia detskému ihrisku. Ideálne miesto aj pre starších ľudí, je tu dostatok lavičiek a altánkov, kde môžete oddychovať.

Ak sa rozhodnete vyraziť po okolí, tak ktorýmkoľvek smerom sa vyberiete, neoľutujete. Približne tri kilometre sa nachádza Jasná, kde nájdete toľko turistických trás, že si nebudete vedieť vybrať – trasy pre nenáročných, pre rodiny s deťmi, ale aj pre skúsených turistov.

A čo tak naša najnavštevovanejšia jaskyňa na Slovensku, ktorá sa radí do prvej desiatky najkrajších jaskýň v Európe – Demänovská jaskyňa slobody s bohatou sintrovou výplňou? Nájdete ju na severnej strane Nízkych Tatier, konkrétne vo vápencovom masíve Demänovskej hory.

A nakoniec najvyšší vrchol Nízkych Tatier a jeho gigant – Ďumbier, ktorý leží vo výške 2 043 metrov nad morom. Poskytuje výhľad široko ďaleko, napríklad na Roháče, Chopok, Chabanec, Kráľovú hoľu, ale i Kriváň či Gerlachovský štít. Dostanete sa naň z rôznych trás, napríklad z Liptovského Jána cez dlhú Jánsku dolinu, ale môžete sa sem vybrať aj z Čertovice, či z juhu turistický chodníkom po žltej značke z Mýta pod  Ďumbierom.

Máte radi zimné športy? Tak ste na správnom mieste…

Chata na samote

Po toľkých kilometroch v nohách treba niekde skloniť hlavu. V okolí je množstvo ubytovaní a prevádzok, vybrať sa dá zo širokej ponuky. Ak však hľadáte niečo iné, výnimočné s kvapkou originality a tým pravým zážitkom, tak potom si určite vyberte čarovné miest v Demänovskej Doline, ktoré odporúča aj český portál Amazing Places.

Ďaleko za chatárskou oblasťou v Demänovskej Doline leží Chata Kamenie. Ideálne miesto pre tých, ktorí potrebujú na chvíľu zastaviť, rozjímať, rozmýšľať a dať si pauzu od ruchu mesta. Návštevníkom upúta nielen dizajnom, ale aj okolím, do ktorého je vsadená. Najbližšie mesto je vzdialená tri kilometre, takže stále je to na skok do civilizácie, ale priamo na mieste nestretnete ani nohu. Dokonale ukrytá chata medzi stromami a dolinami vzbudzuje túžbu tu zostať čo najdlhšie.

Vzdušný interiér prekvapí veľkým priestorom, najmä na prízemí je dostatok miesta, aby ste tam posedeli s blízkymi. Nechýbajú tu pohodlné sedačky či krásne modré kreslá, veľký jedálensky stôl. Atmosféru dotvára krb, odkryté stropné trámy a veľká okná zas poskytujú výhľady do lesa. Záhrada poskytuje útočisko, kde si môžete posedieť a pozorovať okolie a ak radi opekáte, tak k dispozícii je tiež ohnisko.

Čo treba vedieť o tomto ubytovaní?

  • Nachádza sa na samote.
  • Pobyt možný aj s domácim miláčikom.
  • Čarovnú atmosféru dotvára krb.
  • Možné grilovanie vonku.
  • Nespresso na izbe.

Pripravila Martina Baumann

Zdroj fotografií: Amazing Places

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -