Autentické príbehy, nadčasové témy

Čarovné miniatúry

0

Čarovné miniatúry

Hodinky, ktoré predstavujú dokonalé miniatúrne, umelecké dielo. Ciferník hodiniek sa zmenil na plochu, ktorá ponúka nádherné obrazy, aj keď v miniatúrnej podobe. Ale o to sú takéto hodinky vzácnejšie. Ako vzniká dielo na hodinkách, prečo sú také vzácne a drahé?

Maľovanie miniatúr na perleťový podklad dokáže vzbudiť pozornosť mnohých ľudí, čiže vaša ruka sa stáva malou galériou, ktorá pozýva ľudí „na návštevu” miniatúrnej galérie. Hodinky tak môžu symbolizovať kyticu nádherných kvetov, či ponúkať „obrazy” rôznych zvierat, ale aj pôvabné portréty. Záleží len od majiteľa, pre aký námet sa rozhodne. Potom stačí osloviť renomovaného výrobcu hodiniek, napríklad spoločnosť Bovet, a onedlho budete vlastniť malé umenie na vašej ruke.
Maľba sa aplikuje na perleťový podklad, pričom autor musí byť naozaj človek opatrený ostrým zrakom a zručnými rukami. Umelec strávi v priemere nad takýmto dielkom okolo 40 hodín s tým, že často využíva lupu. Samotná práca sa vyvíja v rôznych etapách:

Prvá etapa – Prispôsobenie obrázku k ciferníku
Obrazy sú zvyčajne obdĺžnikového tvaru, čiže pre maliara vyvstáva úloha zmeniť kompozíciu, pretože hodinky Bovet Fleurier sú oválne a okrem toho je v strede ciferníku umiestnená konzolka na ručičky. Tieto znaky nútia umelca, aby zmenil kompozíciu a prispôsobil ju novým rozmerom. Umelec si naznačí línie oblasti, ktorú bude maľovať. Tá je, mimochodom, päťkrát väčšia, ako bude originálny obrázok. Následne si vytvorí ceruzou náčrt na skúšku.

Druhá etapa – Prenesenie obrázku na ciferník
Prenesenie obrázku na malý ciferník spočíva v tom, že maliar si zmenší všetky proporcie pomocou horizontálnych a vertikálnych línií. Línie, už zmenšené, premietne aj na perleťový ciferník a postupne prispôsobí každú časť obrázku.

Tretia etapa – Príprava palety farieb
Po prvom vizuálnom výbere a potvrdení farebnej škály obrázku, si maliar vyberie konkrétne farby, s ktorými bude pracovať. Následne si musí prispôsobiť štetce na túto náročnú prácu s miniatúrnym obrázkom. Keďže podobné štetce – vyrobené zo srsti kuny – nie sú dostupné bežne v obchodoch, musí si ich prispôsobiť často sám.

Štvrtá etapa – Najzložitejšia etapa
Vytvoriť miniatúrne umelecké dielo na ciferníku je náročný proces a vyžaduje si koncentráciu, niekedy až sedemdesiat hodín presnej práce s lupou. Najzložitejšou časťou maľby sú detaily obrázku – napríklad pri portréte oči a časti tváre.

Piata etapa – Hľadanie farby
Hľadanie správneho odtieňa je pre umelca stála výzva, pretože musí definovať, ktorá farba má by dominantná, či zvýrazňovať špecifické vlastnosti maľovaného objektu. Základná farba pre každú časť obrázku sa maľuje rovnomerne s cieľom ochrániť perleťový podklad.

Šiesta etapa – Aplikácia maľby
Na základný odtieň sa aplikujú ďalšie farby, ktoré sa postupne miešajú s cieľom dosiahnuť želaný výsledok a odtiene. Množstvo jemných vrstiev sa potom aplikuje, aby sa docielil výsledný efekt – vrstva hrubá len päť stotín milimetra.

Siedma etapa – Sušenie v peci
Ciferník prechádza pecou niekoľkokrát, aby každá vrstva dôkladne vyschla a maliar mohol aplikovať novú vrstvu farieb.  Farby schnú okolo 30 – 60 minút v peci pri teplote 100 °C. Výsledná maľba schne potom päť hodín a po tomto úkone je pripravená na skompletizovanie.

Posledná etapa – Dokončenie
Na celý ciferník sa aplikuje priesvitný lak. Robí sa to v špeciálnej kabíne, kde je vzduch filtrovaný na dva mikróny. Na 0, 15 mm vrstvy laku je potrebné aplikovať päť vrstiev. Potom sa ciferník premiestni do pece, kde pri teplote 120 °C prebieha sušenie až 24 hodín. Po vyčistení, leštení nasleduje kompletizácia hodiniek.

Aj takýto je svet luxusných hodiniek, ktoré obdivuje každý milovník krásneho umenia. Hodinky s ručne maľovaným ciferníkom tak predstavujú skvelý darček.

NIPOS     Photos: Bovet Fleurier Press

www.bovet.com