Autentické príbehy, nadčasové témy

Čarovné vidiecke záhrady nad Štiavnicou si zamilujete

- Reklama -

Kto by ich nemiloval? Divo rastúce, pestrofarebné, voňavé. Také sú mnohé vidiecke záhrady, kde by ste len márne hľadali pravé uhly či dokonalý anglický trávnik. Všetko tu má svoje miesto, ale v divočine a príjemnej symbióze.

Skutočné Nebo nad Štiavnicou

Nádherný svet preplnený zelenou energiou, z ktorého sa vám nebude chcieť odísť, ponúkajú utešené banícke domčeky na kopci nad Banskou Štiavnicou v časti Štefulov. Pôvodné dvesto až tristroročné domčeky dostali druhú šancu, ktorú im dali manželia Holtanovci. Dnes poskytujú zážitok, ale aj únik pred ruchom z mesta. Okrem nádherných interiérov vás však očarí samotný exteriér. Záhrady, ktoré sú plné života. Dnešný tip bude presne pre tých, ktorí hľadajú inšpirácie divokého vidieka.

Podľa majiteľov Beáty a Ľuba sú práve záhrady dôležitou súčasťou každého baníckeho domčeka. „Zrevitalizovať prostredie, tak, aby sme z neho energiu nielen čerpali, ale mu aj späť jeho čaro vracali. Premyslený ekologický prístup nie je len divné slovo, je to absolútna nevyhnutnosť,” hovoria majitelia Neba nad Štiavnicou. Zelene sa neboja a nemajú ju potrebu kosiť do dokonalej výšky. „Okolie chalupy treba stále kosiť, koho by to bavilo. My nekosíme! Podporujeme tým včely a ostatný hmyz,” vysvetľujú svoj postoj Holtanovci.

Pri rekonštrukcii záhrady treba prihliadať nielen na vizuálnu stránku, čiže ako bude navonok vyzerať. Beáta priznáva, že oveľa dôležitejšie je podchytenie všetkých ekologických princípov, ktoré s tým súvisia. “Na to dnes často pri renováciách takéhoto druhu nezostáva chuť a ani finančné zdroje,” približuje ďalej.

Záhrady sú druhou polovicou úspechu pri renovácii pôvodných autentických domov!

Nevidíte svetlo na konci tunela? Tak sa pozrite na tento rozdiel. Buďte trpezliví a podarí sa vám všetko, čo si zaumienite.

Každá sezóna praje určitým starým druhom rastlín. Nebojte sa ich ponechať vo svojej záhrade. Orgován má svoje čaro. Chryzantémy tiež. Čo poviete?

Nebojte sa kreativity aj v záhrade. Poobzerajte sa, čo všetko viete využiť. Často sú okolo nás veci, ktoré na prvý pohľad nedokážeme vyhodnotiť a zúžitkovať. Dajte veciam ešte jednu šancu a možno objavíte skryté poklady…

Holtanovcom odvaha, chuť a zmysel dotiahnuť veci do konca rozhodne nechýba. Dôkazom toho sú aj tri inštalácie z vrbového prútia, na ktoré sa použilo sedem ton spomínaných prútov s dĺžkou šesť metrov. Vznikli tak originálne “ploty”, ktoré sú vzdušné a priestor nezahltia, ale stále krásne rozčlenia. Páči sa vám táto inšpirácia?

V skutočnosti ide naozaj o sofistikované dielo, potvrdzuje to fakt, že vŕbový” projekt sa nesie v duchu umeleckého štýlu Land Art. 

Zdroj fotografií: Amazing Places/Nebo nad Štiavnicou

Pripravila Martina Baumann

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -