Autentické príbehy, nadčasové témy

Cartier na Pražskom hrade

0

To, čo obdivovali nadšenci šperkov Cartier v New Yorku, Londýne, Paríži, Berlíne, Moskve a Tokiu, sa konečne priblížilo aj do blízkosti našej zemepisnej šírky. Výstava The Power of Style trvá v Jazdiarni Pražského hradu od 9.júla až do 17.októbra 2010, kde si môžu návštevníci výstavy pozrieť kolekciu šperkov, hodiniek a luxusných doplnkov.

Čo to v preklade znamená? Oslepujúce diamanty, nablýskané kovy, dokonalá majstrovská práca a do neba volajúca krása – každý pri pohľade na výtvory z dielne Cartier musí uveriť,  že objavil ten najvzácnejší poklad.

To však nie je všetko, návštevníci sa môžu zoznámiť aj s pozadím histórie značky Cartier – od vplyvov, ktoré pôsobili na vznik jednotlivých priam umeleckých kúskov, cez rôzne archívne materiály a biografické príbehy známych majiteľov týchto jedinečných skvostov.  Štýl Cartier je jedinečný a večný, no napriek tomu sa neustále vyvíja – či už je to štylistický vývoj iniciovaný návrhármi, alebo kombinácia zvedavosti a túžba po obohatení, ktorú umožňuje technický rozvoj práce s materiálmi. Pražská výstava prezentuje vyše 360 luxusných kúskov, a tým mapuje celú tvorivú históriu značky Cartier. Výsledkom je fascinujúca retrospektíva kreativity, ktorá trvá už 160 rokov a na svetovom trhu stále stojí na prvých priečkach.

Majstrovské diela nie sú len v chronologickom poradí, ale sú zoradené aj podľa estetickej a štylistickej podobnosti, bez ohľadu na to, v ktorom období boli vytvorené. Impozantné sú aj priestory, v ktorých je výstava zasadená.

Český dizajnér Rony Plesl vytvoril „stojace kamene“, ktoré majestátne predkladajú každý kus v nádhernom prostredí súčasnej sofistikovanosti. A nad celou touto nádherou určite nebudú jasať iba ženy. Pretože toľká krása na jednom mieste je viac, než si vôbec dokážete predstaviť.

Rebecca Šafariková                                                             

Photos: Prague Castle Administration/ Jan Gloc, 
Architecture and design/ Rony Plesl © Rony Ples, © G Lukomski. – with kind permission of the Archives of the Prince’s Palace of Monaco

www.cartier.com
www.cartierexhibition.cz