Písal sa rok 1978. Spoločnosť Audemars Piguet prekvapila celý svet hodinárstva unikátnym modelom Jules Audemars. Ten bol vybavený unikátnym systémom takzvaného večného kalendára. To znamená, že dátum ukazuje nepretržite a presne bez akéhokoľvek nastavovania až do roku 2100.
Vlani uplynulo od predstavenia hodiniek Jules Audemars s večným kalendárom okrúhlych 30 rokov. Exkluzívny švajčiarsky výrobca Audemars Piguet si toto výročie pripomenul špeciálnou limitovanou sériou známeho modelu, z ktorej sa vyrobilo iba 90 kusov.
Je priam neuveriteľné, že hodinky, ktoré okrem iného vynikajú svojou hrúbkou – majú iba 9,5 milimetra, dokážu dokonale presne merať okrem času aj dátum, fázy mesiaca a zaznamenať zmeny cyklov priestupného a nepriestupného roka. Hodinky Jules Audemars majú schopnosť automaticky rozoznávať okrem zmeny priestupnosti rokov aj 31 a 30-dňový mesiac. O všetko sa stará absolútne perfektne premyslený systém ozubených koliesok, motorčekov a mikrokamery.
Vonkajší dizajn ciferníka tohto modelu je jednoduchý, priam minimalistický. Žiadne vystupujúce časti, len klasický okrúhly tvar. Použitým materiálom je platina, ručičky sú z bieleho zlata. Remienok je z krokodílej kože. V prípade hodiniek Jules Audemars na sto percent platí: V jednoduchosti je krása. A bez váhania možno toto heslo pozmeniť na – „V jednoduchosti je krása a dokonalá technika”.
Technické vlastnosti v skratke
Motorček: kaliber 2120/2802, 19 800 vibrácií za hodinu, 355 častí, 38 častí zo vzácnych materiálov
Púzdro: platina 950, priemer 41 milimetrov, odolnosť voči vode do 20 metrov, sklíčko: zafírový kryštál
Audemars Piguet
Začiatok činnosti spoločnosti Audemars Piguet, uvádza encyklopédia Wikipedia, sa datuje na rok 1875. Vtedy na seba natrafili mladučkí, čosi viac ako 20-roční Jules-Louis Audemars a Edward-Auguste Piguet. Po skončení školy sa začali spoločne naplno venovať hodinárstvu. Značka Audemars Piguet sa oficiálne zaregistrovala v roku 1882. Od tej doby sa firme darilo viac a viac. Významným míľnikom je rok 1925. Vtedy Audemars Piguet svetu predstavil najtenšie vreckové hodinky na svete. Mali iba 1,32 milimetra.
Na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia postihla firmu svetová hospodárska recesia a znova sa „pozbierala” až počas II. svetovej vojny. Audemars Piguet je odvtedy na výslní. Sponzoruje mnohé významné športové podujatia a zachováva si exkluzívny nemasový charakter. Jeho zástupcovia pred časom oznámili, že ročne nevyrobia viac ako 16 tisíc kusov hodiniek. Napriek tomu, že dopyt po nich je väčší.
František Kvarda Photos: Audemars Piguet Press