Free Porn
xbporn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Československá klasika oslavuje 75 rokov

- Reklama -

Pred 75 rokmi zaregistrovali dodnes používané logo značky Barum. Tradičný český výrobca nadväzuje na viac ako deväťdesiatročnú tradíciu výroby pneumatík v Zlíne a jeho okolí. Dnes sa pod značkou Barum vyrábajú desiatky miliónov pneumatík ročne a v rámci celého koncernu Continental je v Európe druhou najpredávanejšou značkou. Medzi českými vodičmi si už niekoľko rokov drží pozíciu najobľúbenejšej značky pneumatík, na Slovensku patrí takiež medzi najznámejšíe a najpreferovanejšie.

Podľa prieskumu[1] spoločnosti Continental Barum s.r.o. až 68 percent respondentov v Čechách a 41 percent na Slovensku v minulosti vlastnilo pneumatiky Barum. Značka je v oboch krajinách dlhodobo veľmi obľúbená, a to najmä pre svoj tuzemský pôvod, vysokú kvalitu, spoľahlivosť aj dobrý pomer ceny a výkonu.

„Mimoriadne postavenie značky Barum ako československej klasiky vnímame prakticky každý deň. Tohtoročné 75. výročie jej vzniku iba potvrdzuje obrovskú tradíciu a neustále inovované produkty, ktoré svojim zákazníkom značka Barum ponúka. Sme radi, že toho môžeme byť súčasťou a tešíme sa na ďalšie spoločné výzvy, ktoré nás určite čakajú,“ hodnotí významné jubileum v histórii značky Barum Magda Nagy, riaditeľka Divízie marketingu v spoločnosti Continental Barum s.r.o.

Vysokú obľúbenosť pneumatík Barum potvrdzujú aj ďalšie dáta z prieskumu. Značka Barum je na Slovensku vnímaná najmä ako kvalitná značka pneumatík za dobrú cenu. Ďalšie priraďované vlastnosti k Barumu sú spoľahlivosť, odolnosť a bezpečnosť. Veľká časť Slovákov si dokonca myslí, že Barum je slovenská značka pneumatík. Z prieskumu tiež vyplynulo, že zákazníci by si pneumatiky Barum vo väčšine prípadov kúpili znovu, a rovnako tak ich odporúčali aj svojim známym.

Baťa priekopníkom miestnej výroby pneumatík

Barum disponuje zaujímavou históriou siahajúcou až do roku 1932, kedy sa bratia Tomáš a Antonín Baťovci rozhodli, že si budú pneumatiky pre svoje podnikové nákladné vozidlá vyrábať sami a znížia tak náklady na prepravu.

Ešte pod značkou Baťa začali tieto pneumatiky dodávať na slovenský trh a neskôr k nim pridali aj obutie pre osobné vozidlá. Značka Baťa tým spôsobila doslova revolúciu na vtedajšom československom trhu s pneumatikami, pretože dovtedy boli domáci vodiči závislí predovšetkým na dovoze zo zahraničia a domáci výrobok tak pomohol znížiť cenu na trhu. Výroba vďaka tomu výrazne rástla, svoj vrchol dosiahla v roku 1939, kedy Baťov závod opustilo 250 tisíc novo vyrobených pneumatík.

Začiatky v Bratislave

Na Slovensku sa pneumatiky ako prvé vyrábali v závode Matador v Bratislave, ktorý bol zároveň prvým výrobcom pneumatík v Československu. Spočiatku sa Matador venoval výrobe gumových výrobkov, hadíc a remeňov. S výrobou pneumatík o šesť rokov predbehol bratov Baťovcov. Matador obúval slávne značky našej automobilovej histórie a súčasnosti, ako Škoda, Tatra alebo Aero. V roku 1930 získal Matador dokonca patentové právo na systém spojenia železa a gumy. To viedlo neskôr k zrodeniu prvej československej terénnej pneumatiky s názvom Goliath. V roku sa začína písať história značky Barum, ktorá sa stala  najväčším československým výrobcom pneumatík a neskôr sa začlenil pod značku Barum.

Vznik a premenovanie na značku Barum

S príchodom druhej svetovej vojny však došlo k spomaleniu výroby, a to najmä z dôvodu nedostatku výrobného materiálu. Zásadný zvrat vo vývoji značky nastal, keď vtedajší československý prezident Edvard Beneš podpísal v dôsledku oživovania produkcie dekrét o znárodnení a zlínsky podnik tak postupne prešiel do vlastníctva štátu. Matador sa krátko po vojne, v roku 1946, stal národným podnikom.

V roku 1947 vznikla dohoda o vytvorení novej obchodnej organizácie, ktorá zastreší distribúciu a predaj pneumatík. Spojením prvých písmen značiek Baťa, Rubena a Matador/Mitas tak vzniká nový podnik s názvom Barum. Pod jeho menom sa neskôr predávali nielen všetky pneumatiky vyrobené a predané na Slovensku, ale aj všetky gumárske výrobky v Československu. Vďaka stúpajúcemu dopytu po pneumatikách bola postavená nová výrobná továreň v Púchove, kam bola následne od 1. mája 1950 presunutá celá výroba. Prvá pneumatika sa z Púchova dostala na trh ešte v tom istom roku.

Partnerstvo s rally, spustenie výroby v Otrokoviciach

Vozidlá vybavené pneumatikami Barum vyhrali viaceré motoristické súťaže v rokoch 1931 až 1960. V roku 1971 prebehol prvý ročník najslávnejších motoristických pretekov na území Československa s názvom Barum Rally. Značka Barum bola od začiatku hlavným partnerom a s rally spojila aj oficiálny názov. V tom čase to bola jedno z najvýznamnejších športových podujatí v krajine. V Otrokoviciach v Českej republike postavili v roku 1966 moderný výrobný závod na zvýšenie výroby týchto kvalitných pneumatík. V súčasnosti sa tam stále vyrábajú.

Silný člen koncernu Continental

Po Nežnej revolúcii v roku 1989 musel Barum pre zachovanie svojej existencie nájsť silného partnera. Našiel ho v nemeckom koncerne Continental AG. Zmluva o joint-venture bola podpísaná 21. 12. 1992 a platnosť nadobudla 1. 3. 1993.

Vznikla tak spoločnosť Barum Continental s.r.o. (dnes Continental Barum s.r.o.) a značka Barum sa stala súčasťou koncernu Continental AG. Vďaka novému silnému partnerovi firma získala prístup k najrôznejším know-how a moderným technológiám, výsledkom čoho bol výrazný rast výroby a dramatický nárast kvality pneumatík značky Barum.

Míľniky v histórii značky Barum

1932                Vyrobená prvá pneumatika značky Baťa

1948                Vznik značky Barum

1959                Prvé bezdušové plášte

1967                Prvá radiálna pneumatika Barum 155-14 OR 1 určená oi pre legendárnu Škodu 1000 MB

1971                Zahájená výroba v továrni v Otrokoviciach, dnes najväčšom závode spoločnosti Continental v Európe. Prvou vylisovanou pneumatikou bola radiálna Barum 155-14 OR 6

1971                Prvý ročník najslávnejšieho motoristického podniku na území Československa s názvom Barum Rally, značka Barum je celý čas jej menným partnerom.

1987                Pneumatiky OR 37 pre Škodu Favorit

1993                Barum sa stáva súčasťou koncernu Continental AG

2002                Pneumatika Barum Bravuris zvládne rýchlosť až 240 km/h

2010                Uvedená nová letná pneumatika Barum Brillantis

2018                Uvedená nová zimná pneumatika Barum Polaris 5

2019                Uvedená nová generácia obľúbenej letnej pneumatiky Barum Bravuris 5 HM

2023                75. výročie založenia značky Barum


[1] Štatistické údaje pochádzajú z prieskumu spoločnosti Continental Barum s.r.o., realizovaného agentúrou Progress Promotion v Česku a na Slovensku v júni 2022 na celkovej vzorke 1320 respondentov a zameraného na nákupné správanie a vnímanie komunikácie značky medzi koncovými zákazníkmi.

Archívne fotografie, zdroj: Barum

Redakciu informoval Tomáš Gelinger.

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -